Automatyczna ochrona przed wyłudzeniem

Jak wynika z badania „Cyberbezpieczeństwo Polaków 2019″– zrealizowanego na zlecenie Biura Informacji Kredytowej przez Quality Watch – mamy wysoką świadomość arsenału ataków przestępców, działających w cyberprzestrzeni.

Publikacja: 15.10.2019 17:36

Automatyczna ochrona przed wyłudzeniem

Foto: Pixabay

materiał powstał we współpracy z BIK

Wszechobecna technologia, coraz powszechniejsze wykorzystanie internetu i mediów społecznościowych, nie tylko w celach prywatnych, lecz przede wszystkim zawodowo powoduje, że ludzie bardzo sprawnie identyfikują zagrożenia cyfrowego otoczenia. Co więcej, na potwierdzenie realnego poczucia zagrożeń w cyberprzestrzeni, wskazują wysoki poziom swoich obaw.

Warto sprawdzić: Dane osobowe to najcenniejsze informacje o nas

Uwaga, właściciele firm

Oprócz kradzieży tożsamości, która znacznie wykracza poza sam fizyczny dokument, respondenci badania wymieniają szereg metod wykorzystywanych przez oszustów, na które wszyscy użytkownicy przestrzeni internetowej są dziś narażeni, np. phishing, cyberstalking, ransomware. Jeśli już poznamy znaczenie tych anglojęzycznych słów, często neologizmów, najprawdopodobniej większość z nas zauważy, że nie są to sprawy odległe, że funkcjonują one w bliskiej nam rzeczywistości. Pytanie, czy potrafimy się zabezpieczyć przed tymi zagrożeniami?

Obecnie wiedza przestępców z zakresu technologii pozwala złamać nawet najbardziej zaawansowane zabezpieczenia techniczne. Tymczasem okazuje się, że w obszarze cyberbezpieczeństwa to ludzie są najsłabszym ogniwem. Słabość, pośpiech, rutyna to najczęściej wykorzystywane przez przestępców cechy, do tego znajomość chwytów socjotechnicznych pozwalają uzyskiwać kontrolę nad zachowaniem osób. W ten sposób m.in. dochodzi do włamań, przejęcia systemów.

Należy także mieć na względzie, że czy to z powodów braku regulacji czy luk w obszarze prawnym, nasze dane mogą wpaść w niepowołane ręce.

Jednym z celów przestępców mogą być dane osób na eksponowanych stanowiskach, w szczególności właścicieli i reprezentantów firm, które są publicznie dostępne. Można je znaleźć m.in. w Krajowym Rejestrze Sądowym, w pełnomocnictwach, umowach, a także w księgach wieczystych.

Osoby te stanowią łatwy cel dla przestępców i mogą paść ofiarą np. wyłudzenia kredytu. Policyjne praktyki pokazują, że dysponując zaledwie imieniem, nazwiskiem i numerem PESEL (zakres danych z KRS), złodzieje są w stanie wyłudzić setki tysięcy złotych!

Bezpieczniej dzięki Alertom BIK

Biuro Informacji Kredytowej, obok raportów przedstawiających stan zobowiązań kredytowych danej osoby, udostępnia produkty ograniczające ryzyko wyłudzenia kredytu na cudze dane, jak również wspiera osoby, które zostały poszkodowane na skutek działania przestępców.

Oprócz samodzielnego weryfikowania zobowiązań warto uruchomić automatyczny monitoring – Alerty BIK. Dzięki tej usłudze otrzymamy powiadomienie SMS lub e-mail w następujących sytuacjach:

  • gdy jakaś instytucja finansowa będzie chciała udzielić kredytu lub pożyczki na nasze dane, a w związku z tym będzie sprawdzała BIK,
  • jak pojawi się nowe zobowiązanie przypisane do naszych danych,
  • kiedy będziemy sprawdzani w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor – dzięki temu dowiemy się w szczególności o próbie wyłudzenia abonamentu komórkowego na nasze dane,
  • gdy pogorszy się Twoja historia kredytowa (np. opóźnienie w spłacie raty) i wiarygodność finansowa (zaległość w opłacie za telefon).

Alerty cechuje wysoka skuteczność ze względu na to, że BIK jako jedyny podmiot w Polsce współpracuje z całym rynkiem bankowym oraz z ponad 70 największymi firmami pozabankowymi, które pokrywają cały rynek pożyczek udzielanych online. To właśnie kanał online jest szczególnie narażony na potencjalne fraudy, dlatego też alertowanie takich zapytań zapewnia klientom wysoką ochronę przed wyłudzeniem.

Ochrona dla firm

Rozwiązania BIK działają również w przypadku firm. Wystarczy dorejestrować do swojego konta indywidualnego konto swojej firmy (potrzebny jest NIP).

Można pobrać raport z zobowiązaniami swojej firmy i skorzystać z osobnych alertów, żeby chronić się przed wyłudzeniami na dane firmowe.

Alerty BIK Moja Firma to narzędzie automatyczne, które zapewnia większe bezpieczeństwo firmy i jej właściciela.

Bankowość
Revolut ma coś dla mikroprzedsiębiorców. Nowy rodzaj konta
Bankowość
Odcięcie Rosji od SWIFT. Konsekwencje dla całej gospodarki federacji Putina
Bankowość
Czym Rosja zastąpi SWIFT? Niczym
Bankowość
Jak to jest, gdy fundacja chce założyć konto
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Bankowość
Otwarcie konta firmowego przez internet
Bankowość
DNA mBanku to przedsiębiorcy i innowacyjność