10 mln osób dostanie trzynastą emeryturę

Do świadczenia „Emerytura plus” będzie uprawnionych ponad 9,7 mln emerytów i rencistów . Koszt wypłaty świadczenia wyniesie ponad 10,7 mld zł.

Premier Mateusz Morawiecki i minister rodziny Elżbieta Rafalska na wspólnej konferencji prasowej przedstawili szczegóły projektu „Emerytura plus”. Zakłada on wypłatę „trzynastki” dla emerytów i rencistów w wysokości najniższej emerytury 1100 zł brutto. Świadczenie ma być wypłacane od 1 maja.

Premier przekonywał, że dla jego rządu emeryci są „szczególną grupą”, stąd – jak mówił – PiS przywrócił wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz przeprowadził waloryzację emerytur w bieżącym roku i zwiększył emeryturę minimalną.

– Te 1100 zł +Emerytury plus+, które dzisiaj anonsujemy, ogłaszamy, przedstawiamy to tak jakby dodatkowe 90 zł miesięcznie, gdyby podzielić te 1100 zł na 12 miesięcy – jest to dodatkowy zastrzyk – mówił szef rządu.

Rafalska poinformowała, że do świadczenia „Emerytura plus” będzie uprawnionych 9 mln 720 tys. osób. To około 6,94 mln emerytów i 2,62 mln rencistów. – Do świadczenia będą uprawnieni emeryci i renciści z powszechnego systemu ubezpieczeniowego, rolnicy, także ci, którzy otrzymują emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, świadczenia przedemerytalne, renty socjalne, renty rodzinne oraz renty inwalidzkie i renty wojenne – wskazała szefowa MRPiPS.

Dodała, że trzynasta emerytura będzie wypłacana także osobom pobierającym świadczenie poniżej 1100 zł. „Jest grupa emerytów, którzy nie mają minimalnej emerytury, nie wypracowali takiej emerytury, nie spełnili warunku stażowego. Tych emerytów jest 218 tys. Oni również otrzymają to świadczenie – powiedziała Rafalska. Wskazała, że realizacja wypłaty świadczenia to koszt 10 mld 700 mln zł.

– Myślę, że to będzie zastrzyk finansowy, który raz w roku pozwoli emerytom i rencistom uregulować kwestie, na które nie mogli by sobie pozwolić – stwierdziła. Rafalska zaznaczyła, że świadczenie będzie wypłacone z urzędu, bez konieczności składania dodatkowych wniosków.

Minister zapowiedziała, że po konsultacjach społecznych, które potrwają 21 dni, projekt trafi pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów. „Chcielibyśmy, żeby projekt w pierwszych dniach, na początku kwietnia, został przyjęty” – powiedziała Rafalska.

Zwróciła uwagę, że „do tak poważnej operacji, która dotyczy ponad 9,7 mln emerytów i rencistów musi się właściwie przygotować Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale nie tylko, bo te świadczenia będą wypłacane przez KRUS i kasy ubezpieczeń mundurowych, w zależności od tego, komu to świadczenie będzie przysługiwało”.

Minister poinformowała, że „jednorazowe świadczenie nie będzie wliczane jako dochód w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej, o dodatkach mieszkaniowych oraz o świadczeniu wychowawczym”. „Nie zdarzy się tak, że z tego powodu, iż emeryt lub rencista otrzyma jednorazowy dodatek, straci uprawnienie np. do dodatku mieszkaniowego” – zaznaczyła. Jak dodała, świadczenie nie będzie też objęte egzekucją komorniczą.

  • Pokaż komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane

treść komentarza *

  • imię *

  • adres e-mail *

  • adres strony www

Mogą Ci się również spodobać

Tydzień przedsiębiorcy z ZUS

W ramach spotkań z przedsiębiorcami eksperci Zakładu doradzą w sprawach związanych z nowymi przepisami. ...

Całe środki z OFE powinny trafić do ich klientów

Jeszcze w tym miesiącu ma zapaść decyzja co stanie się z otwartymi funduszami emerytalnymi. ...

Emerytura w Norwegii

Aby otrzymać pełną emeryturę z norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych trzeba mieć ukończone 67 lat ...