Historia nie tylko kredytowa

Adobe Stock

Raport BIK to źródło informacji o naszej historii kredytowej dla instytucji finansowych i dla nas samych.

materiał powstał we współpracy z BIK

Każdego dnia banki i inne instytucje finansowe otrzymują do rozpatrzenia tysiące wniosków o pożyczkę lub kredyt. Zanim wydadzą decyzję o przyznaniu finansowania, muszą ocenić ryzyko, z jakim może wiązać się pożyczenie pieniędzy. W tym celu niezbędna jest informacja o kliencie, której dostarcza BIK.

Zgodnie z prawem bankowym dane z BIK są wykorzystywane zarówno do tego, aby ocenić ryzyka związane z klientem ubiegającym się o nowy kredyt, jak również, aby w banku można było zrobić analizę zachowań klientów, monitorować portfel w celu przygotowywania bardziej sprofilowanych akcji sprzedażowych, a także do szeregu zaawansowanych analiz czy obserwacji trendów.

Nie tylko banki są ciekawe, co drzemie w naszej historii kredytowej

Dane, które zapisuje w swoich bazach BIK dla ponad 24 mln Polaków, pochodzące ze 100 proc. sektora bankowego i największych firm pożyczkowych w kraju, są najlepszym źródłem wiedzy, zaufanym i sprawnie działającym systemem służącym obniżaniu ryzyka. W 2018 r. BIK udostępnił bankom i innym współpracującym instytucjom finansowym 60,4 mln raportów o klientach indywidualnych. Rola BIK nie sprowadza się jednak wyłącznie do dostarczania bankom i instytucjom finansowym wiedzy o historii finansowej klientów.

Każdy sam może sprawdzić, co wie o nich bank, w łatwy sposób monitorować zobowiązania własne i firmowe, szybko weryfikować status swoich płatności, sprawdzać, czy nie było niepokojących informacji na nasz temat, ile mamy zobowiązań i jaka kwota pozostała nam do spłaty. To wszystko kompleksowo, w kilka sekund, umożliwia Raport BIK.

Z raportów BIK skorzystało aktywnie 2,5 mln osób

Według danych Biura Informacji Kredytowej co drugi dorosły Polak spłaca kredyt lub pożyczkę. Osoby te spłacają łącznie 29,4 mln zobowiązań na łączną kwotę 666,77 mld zł. Również w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor, z którym BIK ściśle współpracuje, znajduje się 79,3 mln informacji gospodarczych. Powyższe statystyki są ważnym, ale nie jedynym powodem, dla którego warto korzystać z Raportu BIK.

Ponad 15,3 mln, czyli większość dorosłych Polaków, korzysta z różnego rodzaju kredytów, ale tylko niewielka część wie, jak instytucje finansowe oceniają swoich przyszłych klientów i na podstawie jakich danych decydują o przyznaniu im kredytu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że do wzięcia kredytu powinny się solidnie przygotować, budując swoją wiarygodność finansową.

Dlaczego warto sprawdzać „swój BIK”

Warto na bieżąco sprawdzać informacje, jakie kredytodawcy na nasz temat regularnie przekazują do BIK, a także inne instytucje i firmy, do rejestru dłużników Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

Każdy ma bezpośredni dostęp do tych danych w jednym miejscu, w serwisie bik.pl, wystarczy założyć konto.

Raport BIK zawiera podsumowanie wszystkich zobowiązań finansowych, tych już spłaconych, jak i aktualnie spłacanych samodzielnie lub jako współkredytobiorca bądź poręczyciel. Dodatkowo łatwo można sprawdzić swoją ocenę punktową.

Przydatność Raportu BIK polega również na tym, że w jednym miejscu można też sprawdzić informacje z bazy BIG InfoMonitor, np. niezapłacony abonament telefoniczny, fakturę za energię czy brak zapłaty za czynsz. Wszystko dostępne jest w formie syntetycznych podsumowań oraz szczegółowych zestawień.

Wystarczy spojrzeć na pierwszą część Raportu BIK, by szybko ocenić stan naszych zobowiązań. Służy temu Wskaźnik BIK, łączący dane zarówno z BIK, jak i z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Prosta forma graficzna jest użyteczna przede wszystkim dla osób, które spłacają wiele kredytów jednocześnie i miewają problem z terminową spłatą zobowiązań. Wskaźnik BIK można przedstawić innym osobom w celu potwierdzenia własnej solidności płatniczej.

Warto pamiętać, by sięgać po dane z Raportu BIK w sytuacji:

  • przygotowywania się do wzięcia kredytu, aby potwierdzić, czy wszystkie dane na nasz temat są prawidłowe;
  • odmowy kredytowej, by sprawdzić, czy jej powodem była nasza historia kredytowa bądź opóźnienia płatności innych zobowiązań;
  • poręczania kredytu i chęci sprawdzenia, jak poręczany przez nas kredyt jest spłacany;
  • po spłaceniu kredytu, w celu upewnienia się, czy bank lub inny wierzyciel poprawnie zaktualizował stan danych;
  • podejrzenia wyłudzenia kredytu na skradzione dane bądź wykorzystania ich do zrealizowania innych transakcji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bank, który uzyska wiarygodne informacje o śmierci posiadacza rachunku, blokuje ten rachunek

Testament to mało. Zadbajmy o pieniądze na wypadek śmierci

W trosce o bliskich warto nie tylko spisać testament, ale też zostawić informacje o ...

Opłata za użytkowanie wieczyste nie została zniesiona, ale zastąpiona 20-letnią opłatą przekształceniową

Ważne terminy. Przekształcenie z bonifikatą nie poczeka

Około 2,5 mln zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego gruntów we własność powinno trafić do ...

Fatalne skutki kradzieży danych osobowych

Klient jednego z banków przez przypadek dowiedział się, że nie spłaca 340 tys. zł ...