Kiedy nie mamy oszczędności bardzo często sięgamy po finansowe wsparcie z zewnątrz. Jedną z opcji są pożyczki pozabankowe, których głównymi zaletami są minimum formalności oraz ekspresowy czas rozpatrzenia wniosku. W wielu przypadkach pieniądze z pożyczki trafiają na nasze konto w ciągu godziny. Co jednak zrobić, jeśli zaciągniemy pożyczkę, a po kilku dniach okaże się, iż tak naprawdę nie było to konieczne? W takich sytuacjach prawo daje możliwość odstąpienia od umowy pożyczki bez większych konsekwencji. Jak to zrobić, aby „nie wylać dziecka z kąpielą”? O tym właśnie piszemy poniżej.

Kiedy warto odstąpić od umowy pożyczki?

Dla lepszego zobrazowania, dlaczego w pewnych sytuacjach warto zrezygnować z pożyczki podajemy trzy hipotetyczne przykłady. Oczywiście podstawą jest świadomość, że mamy prawo skorzystać z takiej opcji.

1. Pomoc rodziny, przyjaciół. Czasem nie chcemy lub nie możemy liczyć na pomoc otoczenia i z konieczności sięgamy po pożyczkę. Bywa jednak, iż pomimo początkowej odmowy spotkamy się z pomocą ze strony najbliższych, którzy po kilku dniach od naszej decyzji zorganizują wspólnymi siłami potrzebną nam kwotę.

2. Dowiadujemy się właśnie o przyznaniu premii, której nie uwzględniliśmy wcześniej w domowym budżecie, a której wysokość wystarczy na pokrycie najpilniejszych wydatków.

3. Zaciągnęliśmy pożyczkę skrajnię niekorzystną, na szybko, bez porównania innych ofert. Skutkiem tej decyzji są nieporównywalnie wyższe koszty niż średnia rynkowa.

To oczywiście tylko kilka z możliwości, które dają obraz na to jak wiele w ciągu kilku dni może się zmienić.

Odstąpienie od umowy pożyczki przysługuje na mocy prawa

Prawo Polskie, a dokładnie Ustawa o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 r. (art. 53 ust.1) określa wyraźnie, iż konsument ma prawo do odstąpienia od umowy pożyczki pod warunkiem, że dokona tego w ciągu 14 dni od jej zawarcia. Co istotne nie musimy podawać przyczyny swojej decyzji.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Co należy zrobić, aby odstąpić od pożyczki przez internet?

Procedura jest niezwykle prosta i ograniczona tak naprawdę to jednego. Należy złożyć oświadczenie odstąpienia od umowy. Stosowny wzór powinniśmy otrzymać jako załącznik do zawartej umowy pożyczki. Można tego dokonać za pośrednictwem strony internetowej firmy pożyczkowej lub wysyłając dokument listownie. Pamiętajmy przy tym, aby był to list polecony. Otrzymamy wówczas potwierdzenie jego nadania.

Co powinno zawierać oświadczenie od odstąpieniu od umowy?

Tu również ograniczamy się do minimum niezbędnych informacji podając:

- nazwę firmy pożyczkowej oraz numer umowy pożyczki,

- nasze dane personalne,

- adres, który widniał na umowie,

- numer rachunku bankowego, na który firma pożyczkowa przeleje ewentualny zwrot kosztów wynikający z rozwiązania umowy. Chodzi tu np. o ewentualną prowizję pobraną przy podpisaniu umowy.

Wzór odstąpienia od umowy w firmie VIVUS Finance

Jak obliczyć 14 dni na odstąpienie od umowy?

Wystarczy trzymać się zasady opisanej w Kodeksie cywilnym. Mówi ona o tym, iż dzień, od którego liczy się bieg wydarzeń, jest dniem następnym od dnia podpisania umowy.

Przykład: Umowę zawartą 1 września mamy prawo wypowiedzieć do 15 września.

Czy rezygnując z pożyczki ponosimy jakieś koszty?

Tak, ale bez obaw. Są to jedynie odsetki naliczone za okres od dnia otrzymania pożyczki do dnia odstąpienia od umowy, czyli maksymalnie za 14 dni. Należy przy tym wiedzieć, że firma pożyczkowa nie ma prawa żądać od nas żadnych innych opłat oprócz wspomnianych odsetek. Ma natomiast obowiązek poinformować nas niezwłocznie o wysokości doliczonych odsetek za wspomniany okres.

Ile czasu mam jako klient na zwrot kwoty pożyczki?

Ustawa o kredycie konsumenckim daje nam aż 30 dni na zwrot kwoty pożyczki powiększonej o odsetki, liczone od dnia złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Przyjmując zatem, iż oświadczenie złożymy w ostatnim 14 dniu, zyskujemy łącznie 44 dni na oddanie pożyczki. Jeśli jednak tego nie zrobimy firma pożyczkowa ma prawo domagać się od nas zwrotu pieniędzy wraz z odsetkami nawet na drodze sądowej.

Czy są jakieś wyjątki, które uniemożliwiają odstąpienie od umowy?

Tak, z możliwości odstąpienia od umowy wyłączone są tzw. darmowe pożyczki z RRSO 0%. Ustawa o kredycie konsumenckim obejmuje bowiem tylko pożyczki oprocentowane.

Podsumowanie

Procedura odstąpienia od zawartej pożyczki jest bardzo klarowna i pozwala w wyjątkowej sytuacji wybrnąć bez większych kosztów z podjętego zobowiązania. Należy przy tym pamiętać, aby każdą decyzję o zaciągnięciu pożyczki podejmować na spokojnie po przeanalizowaniu zarówno pilnych potrzeb, jak i ewentualnych innych źródeł gotówki.

Materiał promocyjny zrealizowany dzięki współpracy firmy VIVUS Finance Sp. z o.o.