Sprawdź score, a dowiesz się, czy jesteś wiarygodny

Adobe Stock

Żaden bank nie udziela kredytu pochopnie. Banki i inne instytucje finansowe przed podjęciem decyzji o udzieleniu kredytu oceniają ryzyko, z jakim wiąże się pożyczenie pieniędzy.

materiał powstał we współpracy z BIK

Instytucje finansowe wykorzystują w tym celu różne modele scoringowe, w tym dane zgromadzone w BIK o ponad 24 mln kredytobiorców. Każda z instytucji, która angażuje swoje środki, akceptuje zróżnicowane poziomy ryzyka, a w związku z tym na kolejnych etapach oceny wniosku kredytowego stosuje indywidualne parametry i kryteria.

Jednym z kryteriów branych pod uwagę w ocenie klienta jest scoring BIK. Należy go rozumieć jako określenie poziomu własnej wiarygodności kredytowej. Już na pierwszy rzut oka widać, czy ocena punktowa pozytywnie Wypływa na zdolność kredytową. Nowością jest jednak to, że BIK tłumaczy, co ma wpływ na taki wynik.

Czym jest scoring BIK

Score należy rozumieć jako jeden elementów, od których zależą decyzje kredytowe podejmowane przez każdą instytucję finansową na autonomicznych warunkach i w oparciu o własną politykę ryzyka. Polega on na prognozowaniu prawdopodobieństwa stania się dobrym lub złym klientem. Im bardziej nasz profil jest podobny do profilu klientów spłacających swoje kredyty w terminie, tym wyższą ocenę otrzymamy. Dla instytucji rozpatrującej wniosek klienta 
o kredyt wyższa ocena oznacza większe prawdopodobieństwo, że zarówno raty kredytu, jak i całe zobowiązanie finansowe będą spłacane w terminie.

BIK score ma obecnie ponad 13 mln dorosłych Polaków

Każdy, kto obecnie spłaca lub w przeszłości spłacał kredyt, może posiadać swój własny score. Zaczynamy na niego pracować już w momencie zapytania o kredyt, czyli składania wniosku, a następnie na każdym etapie spłaty zobowiązania.

Nasze zachowanie kredytowe ma kluczowy wpływ na naszą ocenę punktową, dlatego warto na bieżąco sprawdzać jego wartość. Wystarczy pobrać aktualny Raport BIK, który zawiera oceną punktową wraz z interpretacją otrzymanej liczby punktów, a także wyjaśnieniem wskazującym, które elementy wpłynęły na uzyskany wynik.

Im wyższa wartość, tym lepiej

Ocena punktowa BIK przyjmuje wartości od 1 do 100 i może się zmieniać każdego dnia stosownie do informacji dostarczanych przez banki. Score BIK obliczany jest na podstawie indywidualnej historii kredytowej i prognozuje, na ile nowy kredyt będzie prawidłowo spłacany w przyszłości. Im wyższa wartość, tym większa szansa na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego.

Co wpływa na scoring, jak o niego zadbać

Na wysokość oceny punktowej wpływają cztery kluczowe elementy:

1. terminowość spłat – czynnik, który w największym stopniu decyduje o końcowej ocenie punktowej,

2. korzystanie – stopień wykorzystania limitów w koncie, korzystania z kart kredytowych i kredytów konsumpcyjnych,

3. wnioskowanie, a dokładnie częstotliwość składania wniosków o nowe kredyty,

4. doświadczenie, czyli staż kredytowy. Im dłuższa historia terminowo spłacanych kredytów, tym lepiej – bo statystycznie oznacza niższe ryzyko kredytowe.

Ocenę punktową podnosi spłacanie wszystkich kredytów zgodnie z harmonogramem, a także brak opóźnień w naszej historii kredytowej. Maksymalne wykorzystywanie środków na karcie kredytowej i przyznanych limitów kredytowych pomimo terminowego spłacania to zachowanie określane jako bardziej ryzykowne. Składanie w wielu bankach zapytań kredytowych także znajduje odzwierciedlenie w ocenie punktowej. Ponieważ jednak często wynika ono z poszukiwania przez klientów najlepszej oferty, to BIK uwzględnia takie zachowania i stosuje tzw. mechanizm deduplikacji zapytań, który traktuje jako jedno wszystkie zapytania kredytowe o ten sam typ produktu złożone w ciągu 14 dni. Im dłuższa historia terminowo spłacanych kredytów, tym lepiej – bo statystycznie oznacza niższe ryzyko kredytowe.

Rozwiewamy mity

Wbrew powszechnej opinii brak historii kredytowej czy oceny punktowej wcale nie podwyższa szans na kredyt. Bank jest bowiem bardziej skłonny udzielić finansowania klientowi, którego zna i może mu zaufać. Należy przy tym zaznaczyć, że aby spłacone zobowiązania były brane pod uwagę przy naliczaniu oceny punktowej, niezbędne jest wyrażenie zgody na przetwarzanie danych o nich, po spłacie. W innym przypadku nawet wzorowo spłacany kredyt nie podwyższy wiarygodności kredytowej i nie zostanie uwzględniony w ocenie punktowej. Dzięki wyrażaniu zgody można zatem także poprawić swój score.

Więcej informacji, co wpływa na scoring i co robić, by go poprawić, znajduje się na stronie www.bik.pl w Raporcie BIK. Dla osób lubiących grywalizację, BIK proponuję naukę o budowaniu dobrej historii kredytowej poprzez zabawę: www.scorehunter.pl.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Budowanie pozytywnej historii w BIK jest ważne

Przygotowania do zaciągnięcia kredytu hipotecznego warto rozpocząć z dużym wyprzedzeniem. Mimo, że obecnie możemy ...

Fin-Tech w skandynawskim stylu

Polki i Polacy planują w tym roku przeznaczyć na urlop średnio 4,3 tys. złotych, ...

Adobe Stock

Ile pieniędzy i w jaki sposób można oszczędzić na paliwie

Styl jazdy, rabaty, programy lojalnościowe. Sprawdziliśmy, ile można oszczędzić na paliwie. Jak zaoszczędzić na ...