Jak spłacić zadłużenie na karcie kredytowej

Bloomberg

Karta kredytowa to bezpieczny i wygodny sposób na płacenie za codzienne zakupy w kraju, jak i za granicą. Kupując nią dziś, zadłużenie spłacić można później, korzystając z darmowego kredytu i okresu bezodsetkowego. Co jednak, kiedy kończy się grace period? Jak wygląda spłata zadłużenia na plastiku?

Mechanizm działania karty kredytowej, choć dla wielu wydaje się być niezrozumiały, w rzeczywistości nie jest zbyt skomplikowany. Karta kredytowa jest rodzajem karty płatniczej, której wydanie wiąże się z przyznaniem przez bank limitu kredytowego na podstawie oceny zdolności kredytowej klienta. Wszystkie operacje wykonane plastikiem idą w ciężar przyznanej linii. W ten sposób powstaje zadłużenie, które należy regulować w terminie wykazanym przez bank w zestawieniu transakcji.

Bank raz w miesiącu generuje zestawienie transakcji. Dostarcza je do klienta w formie papierowej lub elektronicznej. Z takiego wykazu dowiemy się m.in.: jaki jest termin wygenerowania zestawienia, jakich i o jakiej wartości operacji dokonaliśmy, do kiedy mamy czas na spłatę wskazanej przez bank kwoty, jaka jest całkowita suma zadłużenia, ile wynosi minimalna spłata (zwykle jest to min. 5 proc. zadłużenia rachunku karty/min. 50 zł) i czy naliczane są nam dodatkowe opłaty oraz odsetki.

Od dnia wygenerowania takiego zestawienia, w zależności od banku i karty, posiadacz plastiku ma zwykle 24–28 dni na spłatę swojego zadłużenia. W przypadku nie spłacenia go w całości, na rachunku karty kredytowej pojawią się odsetki. Ich wysokość uzależniona jest od stanu zadłużenia oraz oprocentowania kredytu, jakie oferuje bank.

W przypadku transakcji bezgotówkowych, tj. takich jakie dokonujemy płacąc w sklepach czy punktach usługowych, odsetki naliczane są dopiero, gdy zadłużenie wykazane na zestawieniu transakcji nie zostało uregulowane w wyznaczonym terminie albo zostało opłacone w kwocie mniejszej niż całość wyliczonego przez bank zadłużenia. Odsetki w przypadki transakcji bezgotówkowych naliczane są od wszystkich transakcji dokonanych przy użyciu karty, od dnia ich dokonania do dnia całkowitej spłaty długu.

Co ważne, w przypadku transakcji gotówkowych, czyli wypłaty gotówki kartą kredytową z bankomatu, okres bezodsetkowy jest anulowany i odsetki naliczane są od momentu wypłaty gotówki, aż do dnia całkowitej spłaty zadłużenia.

Spłat na karcie dokonywać można samodzielnie poprzez bankowość elektroniczną, mobilną danego banku lub w jego placówkach. Aby zadanie sobie ułatwić, można również ustawić sobie w koncie osobistym opcję automatycznej spłaty karty, określając przy tym, czy ma być to min. kwota czy zawsze 100 proc. zadłużenia.

Mogą Ci się również spodobać

Dlaczego IKE i IKZE są godne uwagi

Osoba, która dokona maksymalnej wpłaty do wysokości limitu i znajduje się w pierwszym progu ...

Fiskus cię wyręczy, bank ułatwi kontakt

Wniosek o rozliczenie PIT przez urząd skarbowy można złożyć w bankowości elektronicznej kilku instytucji ...

Konta i karty: dozwolone do lat 18

Oferty dla dzieci i młodzieży są tanie. Dodatkowe atrakcje to zniżki np. w kinie ...