Jak spłacić zadłużenie na karcie kredytowej

Bloomberg

Karta kredytowa to bezpieczny i wygodny sposób na płacenie za codzienne zakupy w kraju, jak i za granicą. Kupując nią dziś, zadłużenie spłacić można później, korzystając z darmowego kredytu i okresu bezodsetkowego. Co jednak, kiedy kończy się grace period? Jak wygląda spłata zadłużenia na plastiku?

Mechanizm działania karty kredytowej, choć dla wielu wydaje się być niezrozumiały, w rzeczywistości nie jest zbyt skomplikowany. Karta kredytowa jest rodzajem karty płatniczej, której wydanie wiąże się z przyznaniem przez bank limitu kredytowego na podstawie oceny zdolności kredytowej klienta. Wszystkie operacje wykonane plastikiem idą w ciężar przyznanej linii. W ten sposób powstaje zadłużenie, które należy regulować w terminie wykazanym przez bank w zestawieniu transakcji.

Bank raz w miesiącu generuje zestawienie transakcji. Dostarcza je do klienta w formie papierowej lub elektronicznej. Z takiego wykazu dowiemy się m.in.: jaki jest termin wygenerowania zestawienia, jakich i o jakiej wartości operacji dokonaliśmy, do kiedy mamy czas na spłatę wskazanej przez bank kwoty, jaka jest całkowita suma zadłużenia, ile wynosi minimalna spłata (zwykle jest to min. 5 proc. zadłużenia rachunku karty/min. 50 zł) i czy naliczane są nam dodatkowe opłaty oraz odsetki.

Od dnia wygenerowania takiego zestawienia, w zależności od banku i karty, posiadacz plastiku ma zwykle 24–28 dni na spłatę swojego zadłużenia. W przypadku nie spłacenia go w całości, na rachunku karty kredytowej pojawią się odsetki. Ich wysokość uzależniona jest od stanu zadłużenia oraz oprocentowania kredytu, jakie oferuje bank.

W przypadku transakcji bezgotówkowych, tj. takich jakie dokonujemy płacąc w sklepach czy punktach usługowych, odsetki naliczane są dopiero, gdy zadłużenie wykazane na zestawieniu transakcji nie zostało uregulowane w wyznaczonym terminie albo zostało opłacone w kwocie mniejszej niż całość wyliczonego przez bank zadłużenia. Odsetki w przypadki transakcji bezgotówkowych naliczane są od wszystkich transakcji dokonanych przy użyciu karty, od dnia ich dokonania do dnia całkowitej spłaty długu.

Co ważne, w przypadku transakcji gotówkowych, czyli wypłaty gotówki kartą kredytową z bankomatu, okres bezodsetkowy jest anulowany i odsetki naliczane są od momentu wypłaty gotówki, aż do dnia całkowitej spłaty zadłużenia.

Spłat na karcie dokonywać można samodzielnie poprzez bankowość elektroniczną, mobilną danego banku lub w jego placówkach. Aby zadanie sobie ułatwić, można również ustawić sobie w koncie osobistym opcję automatycznej spłaty karty, określając przy tym, czy ma być to min. kwota czy zawsze 100 proc. zadłużenia.

Mogą Ci się również spodobać

Bez etatu też zaciągniesz pożyczkę

Stabilność dochodu ważniejsza od rodzaju umowy o pracę Stałe wpływy na konto, niezależnie od ...

Komputery szybsze niż człowiek

Rozwiązania technologiczne skracają czas rozpatrywania wniosków. Piętnaście minut od wypełnienia wniosku o pożyczkę do ...

Urlop bez dostępu do gotówki

Pani Małgorzata, wieloletnia klientka Pekao SA, pod koniec czerwca stwierdziła, że rozmagnesowała się jej ...