Białorusini przejadają pobory

Bloomberg

Białoruska rodzina wydaje średnio 42 proc. swoich dochodów na żywność. Średnia unijna to 7 proc.

Belstat – statystyczny urząd Białorusi podał, że średnia rodzina białoruska 41,7 proc. swoich dochodów wydaje na żywność, blisko 30 proc. na artykuły przemysłowe, a 25,5 proc. na opłaty usług.

– Udział wydatków na żywność jest często wykorzystywany jako wskaźnik sytuacji materialnej społeczeństwa. Kiedy dochody Białorusinów wzrastały, to wydatki na jedzenie spadały. Jednak w ostatnim czasie tendencja jest odwrotna. Ludzie coraz mniej zarabiają, a żywność jest coraz droższa. To pochodna kryzysu w kraju – zauważa Katerina Bornukowa, szefowa Centrum Badań nad Gospodarką BEROC, dla portalu kp.by.

Ekspertka dodaje, że w Europie (Unia) średnie wydatki na jedzenie to 7 proc. dochodów rodziny miesięcznie.

– Tam więcej ludzie wydają na wynajem mieszkań, opłaty komunalne czy transport. U naszych najbliższych sąsiadów z Unii – Polaków, udział wydatków na żywność wynosi 30 proc.. Natomiast sąsiedzi spoza Unii wydają na jedzenie jeszcze więcej niż Białorusini – Ukraińcy aż 60 proc. dochodów – podkreśla Bornukowa.

Białoruś znajduje się w kryzysie, który narasta od kilku lat. Miejscowy rubel był dewaluowany już pięć razy i wciąż traci; zakłady jadą na stratach bo sterowana ręcznie przez Aleksandra Łukaszenkę gospodarka popada w coraz większe kłopoty. Białoruś ma w tym roku do spłacenia ponad 3 mld dol. kredytów, a w rezerwach jest poniżej 2,5 mld dol. w walutach. Negocjacje z MFW w sprawie kolejnej pożyczki nie rokują dobrze, bo fundusz źle ocenia dotychczasową współpracę i niewywiązanie się z warunków poprzedniej umowy, m.in. brak prywatyzacji, uproszenie przepisów podatkowych oraz zmniejszenie liczby licencji i pozwoleń.

Mogą Ci się również spodobać

Portret zadłużonego Polaka

Jako najczęstszy powód niespłacania swoich zadłużeń Polacy wymieniają zbyt niskie dochody. Jak rodacy radzą ...

Polski sposób na inteligentny dom

Jak tanio i szybko sprawić, by twoje mieszkanie stało się smart? Rozwiązanie ma OORT, ...

10 najlepszych kredytów gotówkowych na 15 tys. zł

Stopy procentowe, których wysokość ustala Rada Polityki Pieniężnej, od dłuższego czasu są na rekordowo ...