#RZECZoBIZNESIE: Agnieszka Szczepanik: Polakom tylko się wydaje, że coś wiedzą o finansach

tv.rp.pl

19 proc. Polaków uważa, że wiedza finansowa potrzebna jest tylko ludziom bogatym – mówi Agnieszka Szczepanik, kapitalni.org, gość programu Michała Niewiadomskiego.

Z badania kapitalni.org wynika, że tylko 53 proc. Polaków odróżnia kwotę netto i brutto w zakresie, który dotyczy wynagrodzenia.

– W szkole nas nie nauczyli, w domu nie rozmawiamy o finansach, w ogóle nie ma strategii edukacji finansowej. Polacy generalnie mało wiedzą o finansach, a myślą, że wiedzą więcej niż wiedzą w rzeczywistości – mówiła Szczepanik.

Gość przyznała, że badaniem chcieli sprawdzić jak się ma wiedza deklaratywna do faktycznej. – Wydaje nam się, że wiemy dużo o budżecie domowym, oszczędzaniu, pożyczaniu, płatnościach bezgotówkowych. Na dobrym poziomie mamy wiedzę z zakresu ochrony danych osobowych. Kompletnie nie wiemy jak prowadzić firmę, nic o inwestowaniu, mamy problem z podstawami przy oszczędzaniu i pożyczaniu. Wiemy niewiele o skali podatkowej, wychodzeniu z długów i nic o systemie emerytalnym – wyliczała.

Szczepanik podkreśliła, że musimy edukować od przedszkola. – Jeżeli będziemy się uczyć dopiero w dorosłym życiu na własnych błędach, to będziemy popadać w problemy finansowe – stwierdział.

W grudniu 2016 r. OECD sprawdziło wiedzę finansową 30 państw. Polacy zajęli ostatnie miejsce. – Słabo jest – oceniła gość.

Przyznała, że kampanie informacyjne powinno inicjować państwo. – Jest tutaj duże pole do popisu. Każda inicjatywa, która przybliża Polaków do finansów jest niezwykle cenna – mówiła.

Okazało się również, że w ogóle nie chcemy się uczyć.
– 60 proc. badanych stwierdziło, że nie szuka wiedzy finansowej. 40 proc. stwierdziło, że ta wiedza nie jest im do niczego potrzebna. 19 proc. uważa, że wiedza finansowa potrzebna jest tylko ludziom bogatym – podała Szczepanik.

Zauważyła, że ta wiedza mimo wszystko się poprawia, ale jeszcze dużo czasu upłynie zanim zrównamy się z wiedzą ludzi, którzy mieszkają w krajach Zachodniej Europy.

– Powinniśmy mieć podstawową wiedzę o podatkach czy emeryturach, bo wcześniej czy później każdy z nas się z tym zetknie – mówiła.

– Trzeba w Polakach obudzić potrzebę wiedzy i wykreować pewnego rodzaju modę na to, że wiedza finansowa może być przydatna – dodała.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kody SMS zastępują zdrapki

Banki stosują różne narzędzia do autoryzacji transakcji internetowych. Najczęściej są to kody SMS, tokeny ...

Super i ekstra, ale tylko w nazwach

Im atrakcyjniejsze konto osobiste, tym słabiej oprocentowany rachunek oszczędnościowy Czy możliwe jest znalezienie na ...

Nowocześniej, ale niestety też drożej

Nowości w bankowości mobilnej i internetowej, zmiany opłat za konta i bankomaty. Janina Blikowska ...