#RZECZoBIZNESIE: Grzegorz Długosz: Portfel staje się zbyteczny

tv.rp.pl

Z telefonu można spokojnie realizować wszystkie płatności – mówi Grzegorz Długosz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora systemu płatności mobilnych Blik.

– Blik to bezpośrednia płatność z rachunku, jakby elektroniczny przelew wykonywany poprzez aplikację w telefonie. Możemy go wykorzystać do wypłaty gotówki w bankomacie, do zapłacenia w sklepie stacjonarnym czy internetowym – tłumaczył Długosz.

Wyjaśnił, że tej wielokanałowości trudno przeciwstawić bezpośredniego konkurenta. – W kartach płatniczych mamy niektóre z tych funkcji, ale już przelewu natychmiastowego nie zrobimy – mówił. – Naszą główną konkurencją są płatności gotówkowe, ale też płatności bezgotówkowe innymi metodami – dodał.

Przyznał, że rynek płatności mobilnych w Polsce rozwija się bardzo szybko. – Ruszyliśmy prawie 2 lata temu, mamy niemal 3 mln klientów, którzy wiedzą, czym jest Blik, i postanowili go użyć. Jest to jednak ciągle początek – ocenił Długosz.

– Blik jest systemem płatności osadzonym w aplikacjach bankowości mobilnej, a tych w Polsce w bankach, które założyły Blika, jest już ponad 6 mln – szacował obecny zasięg systemu. – Jeżeli za rok będzie 4 mln aktywnych użytkowników Blika, to już będzie duży sukces – dodał.

Blik w ostatnim czasie uruchomił metodę płatności tzw. jednoklikową. – Jeżeli dodamy swoje urządzenie do „zaufanych”, np. na stronie internetowej, to następnym razem możemy zapłacić bez przepisywania kodu – tłumaczył prezes Polskiego Standardu Płatności.

Idea Blika wyszła od polskich banków. Technologia oparta jest o system IKO wdrażany kiedyś w PKO BP. – Nie ma podobnych rozwiązań na taką skalę w Europie – zaznaczył Długosz. – Można powiedzieć, że Polacy lubią innowacje – podsumował.

Mogą Ci się również spodobać

Na co należy uważać zaciągając pożyczkę na Święta

W grudniu wyraźnie rośnie zainteresowanie pożyczkami. W tym okresie firmy pożyczkowe, takie jak Provident, ...

Duża elastyczność bez utraty odsetek

Średnie oprocentowanie najlepszych ofert wynosi 1,45 proc., jest porównywalne ze stawką dla depozytów trzymiesięcznych. ...

Smartfony i tablety mogą być celem cyberprzestępców

Komórka wymaga podobnej ochrony jak komputer. Zasady nie są skomplikowane Dziś już 74 proc. ...