Zamiast posiadać samochód wynajmij

Jeszcze do niedawna leasing samochodów dedykowany był wyłącznie klientom biznesowym. Dziś wynajmować auta na rok lub dłużej w ramach płatności ratalnych mogą również osoby fizyczne.

Nowe auta się wynajmuje, coraz rzadziej kupuje

Branża wynajmu długoterminowego aut z każdym rokiem się rozrasta. Pojawia się coraz więcej firm oferujących tę usługę. Podobnie jest w salonach dilerskich wybranych marek aut, również tam coraz częściej można wynająć fabrycznie nowy samochód, zamiast go kupować. Z danych Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów wynika, że ponad 57 tys. nowych aut zakupionych w 2017 roku zostało nabytych przez przedsiębiorców, w 2/3 przez firmy leasingowe, Rent a Car i CFM (ang. Car Fleet Management), czyli wynajmu długoterminowego.

Oferta tworzona według potrzeb klienta

Wynajem długoterminowy niesie ze sobą wiele korzyści. Pozwala skorzystać z bogatej oferty różnej klasy samochodów, bez konieczności ponoszenia kosztów ich zakupu i ryzyka związanego z szybkim spadkiem wartości pojazdu. To doskonałe rozwiązanie dla młodych ludzi, wchodzących w dorosłość, którzy chcą mieć szybkie, modne auto albo odwrotnie – małe, miejskie i ekonomiczne. Idealne również dla rodzin, które zamiast kupować wygodny i duży samochód, mogą go po prostu wynająć, ułatwiając siebie tym samym wspólne podróże i codzienne życie.

Płacąc stały abonament, klient zyskuje komfortowe i dopasowane do swoich potrzeb auto, a ponadto nie jest zaskakiwany żadnymi dodatkowymi kosztami. Nie płaci za rejestrację samochodu, a w miesięcznej racie oprócz ubezpieczenia w cenę ma wliczone przeglądy techniczne, naprawy czy wymianę części eksploatacyjnych. Wynajmujący może też skorzystać z opcji sezonowej wymiany opon, a kiedy samochód nie będzie mu już potrzebny, może go po prostu oddać i wybrać nowy model, nie przejmować się kwestią sprzedaży starego pojazdu.

Wynajem długoterminowy niesie ze sobą wiele korzyści. Fot. Adobe Stock

Własne środki czy wynajem?

Dla zobrazowania różnic pomiędzy zakupem samochodu za własne środki a wynajmem auta długoterminowo, posłużymy się dwoma przykładowymi ofertami.

Załóżmy, że klient chce użytkować seata leona 1.4 TSI FR 125KM. Przy kontrakcie na 18 miesięcy z limitem kilometrów 30 tys. rata za wynajem tego auta wynosi ok. 1,4 tys. zł miesięcznie netto, tj. ok. 1,7 tys. zł miesięcznie brutto, plus 0,62 zł za każdy dodatkowy kilometr.

Raty w przypadku wynajmu długoterminowego są zwykle niższe niż w przypadku tradycyjnego leasingu. Dzieje się tak, ponieważ wynajmujący co miesiąc opłaca raty wynikające tylko z utraty wartości auta, a nie płaci za kapitał.

W cenie jest ubezpieczenie komunikacyjne na czas trwania kontraktu (z udziałem własnym w szkodzie), serwis obejmujący okresowe przeglądy oraz naprawy wynikające z normatywnego użytkowania, w przypadku awarii pojazd zastępczy na pięć dni oraz karta paliwowa ze zbiorczą fakturą raz na miesiąc, płatną w ciągu 14 dni. Użytkowanie takiego auta przez 18 miesięcy, przy założeniu, że klient przejeżdża nim 1,5 tys. km miesięcznie (czyli spokojnie mieści się w limicie kilometrów), będzie go kosztowało 31,3 tys. zł.

Jak ma się do tego zakup auta na własność? Według cenników seat leon 1.4 TSI FR 125KM kosztuje około 96 tys. zł brutto (oczywiście w zależności od konfiguracji wyposażenia cena może się różnić). Utrzymanie auta przez półtora roku, czyli rejestracja, serwis, opony na zmianę i pełne ubezpieczenie obejmujące OC, AC, NNW, Assistance oraz ubezpieczenie opon (ceny w porównywarkach ubezpieczeń od 5200 zł), pochłonie około 15 tys. zł.

Przyjmuje się, że wartość auta po wyjechaniu nim z salonu spada o jakieś 10 proc., o 50 proc. po trzech latach, więc w naszym przypadku niech spadek ten wyniesie 25 proc. Oznacza to, że po roku i 6 miesiącach auto warte będzie na rynku wtórnym już tylko 72 tys. zł. Odliczając od tego wyliczone wcześniej koszty, ze sprzedaży auta odzyskać można jakieś 57 tys. zł. Oznacza to, że koszt posiadania samochodu na własność wyniósł klienta około 39 tys. zł.

W naszym drugim przykładzie skoda octavia wynajęta na okres trzech lat wygeneruje koszty na poziomie 69 tys. zł. Po wygaśnięciu umowy klient zostaje z niczym. Może auto wykupić, ale zwykle kwota wykupu jest nieopłacalnie wysoka.

Inwestując w zakup tego samego samochodu własne środki, po 36 miesiącach może auto sprzedać i odzyskać jakieś 19,7 tys. zł. Odliczając od tego koszty zużytego przez trzy lata paliwa, bilans zysków może być bliski zera.

Kredyt pomnaża koszty

Osobną kwestią jest sfinansowanie zakupu auta kredytem gotówkowym. Żeby płacić ratę miesięczną na poziomie tej oferowanej w ramach wynajmu długoterminowego (1, 4 tys. zł), kredyt w kwocie 90 tys. zł należałoby spłacać przez okres około 80 miesięcy. W tym czasie pożyczka bankowa wygeneruje około 23 tys. zł kosztów odsetkowych. I choć samochód po spłacie zadłużenia można sprzedać i odzyskać część zainwestowanych pieniędzy, to po ponad 6 latach jego użytkowania na rynku wtórnym będzie on już niewiele wart. Uzyskane środki mogą co najwyżej pokryć przekazane bankowi odsetki.

Formalności

Firmy zajmujące się wynajmem długoterminowym ograniczają formalności do minimum. Często nie wymagają zaświadczeń o dochodach.Wystarczy dowód tożsamości i wypełniony wniosek.

Po potwierdzeniu warunków kontraktu, m.in. w zakresie wyboru marki samochodu i jego wyposażenia czy przewidywanego rocznego przebiegu kilometrów, auto udostępniane jest nawet w ciągu 24 godzin.

Warto wiedzieć

W razie uszkodzenia pojazdu lub nadmiernej eksploatacji, np. częsta wymiana klocków hamulcowych, klient może być obciążony dodatkowymi kosztami. Kierowca zapłaci również za ewentualne zaniedbania w samochodzie (zarysowania, trwałe plamy), które mogą obniżyć jego wartość rynkową. W momencie skrócenia okresu najmu wynajmujący zobowiązany jest zapłacić karę umowną w wysokości określonej w kontrakcie. Jeśli jednak będzie dokonywał wymiany samochodu na inny model podczas trwania najmu, sytuacja rozpatrywana będzie indywidualnie. Warto również pamiętać o limitowanym przebiegu – przekroczona liczba kilometrów jest dodatkowo płatna (około 1 zł za każdy dodatkowo przebyty kilometr.)

Zalety Wynajmu Długoterminowego

Leasing operacyjny z wysoką wartością odkupu, połączony z pełną obsługą auta, to usługa szyta na miarę potrzeb klienta.

  • Pozwala korzystać z auta wszystkim członkom rodziny
  • Gwarantuje dostęp do nowości motoryzacyjnych i daje możliwość zmiany auta na nowe co kilka lat
  • Pozwala przewidzieć wysokość kosztów i oszczędzić czas w przypadku serwisowania auta
  • Uwalnia od kłopotliwej sprzedaży auta
  • Gwarantuje jednakową ratę przez cały czas trwania umowy
  • Nie wymaga wstępnej wpłaty, przez co nie trzeba angażować dużej kwoty środków własnych

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Może być tanio, a nawet za darmo

Kiedyś najatrakcyjniejszą formą zadłużania się w banku na bieżące potrzeby był kredyt odnawialny na ...

Papcio Chmiel to niezła lokata

Plansze i okładki komiksowe to dzieła sztuki współczesnej, ich ceny rosną Dwa lata temu ...

Dopieszczanie klientów z grubymi portfelami

W banku można zamówić zaproszenie na akcję sztuki, ekskluzywne spotkanie, wyprawę w najwyższe góry ...