Auto zapłaci za benzynę

materiały prasowe

Inteligentne urządzenia zastępują karty

Instytucje finansowe należą do najbardziej innowacyjnych firm w naszym kraju. Jakie nowatorskie rozwiązania są teraz przez nie przygotowywane, testowane lub wdrażane? Jakich zmian w technologiach płatniczych oczekują klienci?

Nowe tendencje na rynku

MasterCard i firma Prime Research przebadały ponad 2 mln wpisów internautów w mediach społecznościowych, takich jak: Twitter, Facebook, Instagram czy Google+. Badanie objęło 61 krajów, w tym Polskę. Pokazało wyraźnie rosnące zainteresowanie nowymi metodami płatności. Z raportu wynika, że klientów banków interesuje przede wszystkim biometria, karty zbliżeniowe, portfele cyfrowe i wykorzystanie tzw. wearables, czyli technologii ubieralnych.

Te ostatnie, czyli inteligentne zegarki, cyfrowe opaski i inne gadżety, do tej pory wykorzystywane były głównie do śledzenia i analizowania np. snu czy biegania. Pomagały zmierzyć puls i obliczyć spożywane kalorie. Ale teraz coraz więcej producentów myśli o takim sprzęcie elektronicznym w roli wirtualnego portfela.

Dokonywanie płatności za pośrednictwem zegarka (z podpiętą do niego kartą kredytową) to nie science fiction. Takie rozwiązania proponują lub wkrótce wdrożą wszyscy rynkowi potentaci, poczynając od koncernów Apple i Samsung; najbardziej znane portfele cyfrowe to Apple Pay, Samsung Pay, Android Pay czy MasterPass.

W zeszłym miesiącu MasterCard i WISeKey poinformowały o nawiązaniu współpracy w celu umożliwienia płatności zbliżeniowych za pomocą luksusowych zegarków i innej galanterii elektronicznej.

– Funkcja płatności może przynieść ogromne korzyści producentom urządzeń, a jednocześnie zapewnić ich klientom wygodę oraz bezpieczeństwo podczas zakupów – komentuje Sherri Haymond, wiceprezes działu płatności elektronicznych MasterCard.

Rachunek w sklepie ureguluje lodówka

Żeby płacić w nowoczesny sposób, nie trzeba wcale mieć specjalnego zegarka czy opaski. Wiele banków w naszym kraju (np. PKO BP, Millennium) oferuje klientom specjalne małe karty do płatności bezstykowych w postaci naklejki. Można ją umieścić na dowolnym przedmiocie, na przykład na obudowie telefonu czy na odtwarzaczu muzyki. Do kluczy od mieszkania czy do kluczyków samochodowych można przypiąć specjalny brelok płatniczy (tzw. biiper), działający na podobnej zasadzie jak naklejka (można znaleźć go w ofercie BZ WBK).

Dokonywanie płatności możliwe jest dziś z poziomu dowolnych inteligentnych urządzeń: telewizora, lodówki, a nawet samochodu (tzw. connected car). Usługi oparte na systemie Android Car zamierza testować Honda. Przymierza się do nich również Ford. W efekcie za pomocą monitora w aucie zapłacimy online za tankowanie (bez wchodzenia do budynku stacji benzynowej) czy za parkowanie.

Cyfrowe zabezpieczenia

Spore nadzieje z rozwojem takich technologii mobilnych i internetu rzeczy wiąże Visa. Aby możliwe było dokonywanie takich płatności, firma rozbudowuje system gwarantujący klientom bezpieczeństwo.

Chodzi o technologię tokenów (Visa Europe Payment Tokenisation Service – VEPTS), zapewniającą bezpieczeństwo danych zapisanych w karcie płatniczej. Wrażliwe dane, takie jak numer karty, są zastępowane ciągiem cyfr, czyli tokenem. W efekcie pozostają niedostępne (dla jednej karty można utworzyć wiele różnych tokenów). Z usługi będą korzystać operatorzy płatności opartych o chmurę oraz firmy oferujące różnego rodzaju aplikacje do płatności mobilnych.

VEPTS umożliwi instytucjom finansowym i innym partnerom zintegrowanie tokenizacji m.in. z bankowymi aplikacjami umożliwiającymi płatności mobilne. Rozwiązanie takie będzie mogło być stosowane również w przypadku urządzeń ubieralnych, portfeli elektronicznych dostępnych z poziomu przeglądarki internetowej czy usług umożliwiających wygodne płatności w wybranych e-sklepach.

Sandra Alzetta, dyrektor zarządzająca ds. udostępniania produktów w Visa Europe, zaznacza, że możliwości VEPTS pozwolą na wprowadzenie wielu nowych sposobów płatności. Według prognoz Visy do 2020 r. jeden na pięciu konsumentów będzie codziennie płacić smartfonem. Płatności z poziomu smartfona lub tabletu będą stanowiły ponad połowę wszystkich transakcji Visa.

Odcisk palca lub selfie

Do autoryzacji płatności coraz częściej wykorzystywane będą nie hasła, ale ludzkie ciało. Banki i organizacje płatnicze testują aplikacje do rozpoznawania twarzy i głosu posiadacza karty. Pojawiają się też projekty systemów rozpoznających użytkowników na podstawie pomiaru rytmu ich serca.

Firmy Global Payments oraz MasterCard zdecydowały się np. na wykorzystanie selfie użytkowników oraz odcisków palców w celu zabezpieczenia płatności online. Użytkownicy kart kredytowych w Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie, Holandii, Belgii, Hiszpanii, a także we Włoszech, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Finlandii i Danii będą mogli korzystać z nowej metody już latem 2016 r.

Cyfrowe portfele – temat na topie

Szacuje się, że do 2018 r. płatności wykonywane za pomocą urządzeń przenośnych będą stanowić 30 proc. wszystkich w handlu detalicznym online.

Firma analityczna JWT twierdzi, że 44 proc. młodych osób, tzw. milenialsów, woli płacić smartfonem niż gotówką. Połowa z nich jest skłonna korzystać w tym celu również z urządzeń typu wearables, takich jak np. inteligentne zegarki.

Analitycy nie mają wątpliwości, że nowy standard płatności oderwie infrastrukturę zabezpieczeń od urządzeń PC. Będą rozwijały się nowe technologie, uwzględniające zmieniające się potrzeby konsumentów.

Klienci, jak pokazują badania, mocno interesują się tzw. portfelami cyfrowymi, takimi jak Apple Pay czy Android Pay. Analitycy wyliczyli, że w ubiegłym roku 97 proc. rozmów w mediach społecznościowych na temat płatności mobilnych dotyczyło właśnie cyfrowych portfeli. Internauci dyskutowali również o kartach zbliżeniowych (47 proc.), technologii biometrycznej (33 proc.) oraz technologiach ubieralnych, czyli wearables (6 proc.).

Mogą Ci się również spodobać

Usługa cashback nie zawsze zadziała

Kartą Visa wydaną w Polsce można podjąć gotówkę tylko w sklepie w naszym kraju. ...

Sposoby na drogie studia w USA

Jak nie zbankrutować, studiując na najlepszych uczelniach USA. Sprawdzamy ile kosztują studia w Stanach ...

500+ nie poprawiło spłaty długów

Według danych czołowej firmy windykacyjnej program Rodzina 500+ nie spowodował większych spłat zadłużenia Polaków. ...