Popularność płatności bezgotówkowych w Polsce rośnie – tak wynika z badania przeprowadzonego w październiku 2021 w ramach kampanii „Warto Bezgotówkowo” na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości. Według tych danych aż 64% Polaków jako najbardziej preferowaną formę płatności wskazało kartę płatniczą. To nic dziwnego – dziś, płacenie kartą to wygodny i bezpieczny sposób. Przede wszystkim dlatego, że nie musimy nosić przy sobie gotówki, a same karty płatnicze są odpowiednio zabezpieczone.

Polscy wydawcy kart i agenci rozliczeniowi spełniają rygorystyczne wymogi organizacji międzynarodowych dotyczące bezpiecznego przeprowadzania, rozliczania i przekazywania danych o dokonanych transakcjach. To wszystko jednak nie ustrzeże nas przed zagubieniem karty, albo jej kradzieżą. A w Polsce co roku ginie ponad milion kart płatniczych!

Utrata karty płatniczej nie musi zagrozić naszym finansom – o ile zareagujemy od razu. Najlepiej wpisać sobie do komórki i notesu międzybankowy numer alarmowy (+48) 828 828 828. Dzwoniąc pod ten numer można z każdego miejsca na świecie, codziennie, o każdej porze, zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych zastrzec utraconą kartę. Ponosimy tylko koszt połączenia, zgodny z tabela opłat naszego operatora.

Po wybraniu numeru i wypowiedzeniu nazwy naszego banku – dzięki automatycznemu systemowi rozpoznawania mowy – zostaniemy przekierowani do naszego banku, gdzie będziemy mogli zastrzec kartę. System rozpoznaje nazwy banku wypowiedziane na wszelkie, powszechnie wykorzystywane sposoby oraz może obsługiwać równolegle wiele połączeń. Infolinia działa w języku polskim, ukraińskim oraz angielskim.

Więcej informacji na stronie www.Zastrzegam.pl dostępnej w języku polskim i ukraińskim.

Warto pamiętać, że dzięki numerowi (+48) 828 828 828 możemy również szybko zastrzec utracone (zgubione bądź skradzione) dokumenty, m.in.: dowód osobisty, prawo jazdy czy paszport.

Podobnie, jak w przypadku karty płatniczej, dokumenty te coś o wiele więcej niż tylko kawałek plastiku. To tożsamość, którą należy chronić. Gdy nasz dokument zostanie skradziony trzeba wiedzieć, jakie podjąć kroki (www.DokumentyZastrzezone.pl). Dziennie notuje się nawet kilkadziesiąt prób posłużenia się skradzionym lub podrobionym dokumentem. Skradzione dokumenty tożsamości mogą posłużyć do np. wyłudzenia pożyczki czy założenia fikcyjnych firm. Wszystko to w imieniu osoby, której dokumentem się posłużono!

Nie możesz znaleźć swojej karty płatniczej? Zastrzeż ją!

Gdy stwierdzisz brak karty, nie wpadaj w panikę. Jednak pamiętaj, że trzeba działać szybko.

1. Sprawdź jeszcze raz.

Jeśli chcesz zapłacić w sklepie lub planujesz pobrać pieniądze z bankomatu, ale stwierdzasz, że nie masz karty, najpierw …spokojnie sprawdź jeszcze raz. Jeśli jej nie znajdziesz, powinieneś niezwłocznie ją zastrzec.

2. Jak zastrzec kartę?

Możesz to zrobić bezpośrednio w banku, przez system internetowy (ta ostatnia opcja nie jest oferowana we wszystkich bankach), ale najlepiej sprawdza się kontakt telefoniczny. Możesz zadzwonić na infolinię swojego banku lub pod uniwersalny numer (+48) 828 828 828. Ta usługa działa przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Płacisz tylko za połączenie, według taryfy swojego operatora. Co ważne, z numerem tym możesz połączyć się w dowolnym miejscu na świecie. Infolinia działa w języku polskim, ukraińskim oraz angielskim.

3. Postępuj zgodnie z instrukcją.

System poprosi cię o wypowiedzenie nazwy banku. Nie bój się, że ją przekręcisz. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, system może rozpoznawać nazwę każdego z banków – partnerów uczestniczących w systemie, odmienioną na różne sposoby. Uwzględnia pełną formę, jej części i skrót, a dodatkowo w przypadku nazw o niepolskim brzmieniu, umożliwia rozpoznawanie jej w oryginalnym języku.

4. Co daje zastrzeżenie karty?

Jeśli nie zastrzeżemy karty, a ktoś się nią posłuży np. zapłaci nią za zakupy lub wyczyści konto, będziemy musieli ponieść tego konsekwencje. Jeśli złodziej będzie próbował okraść nasze konto, już po tym jak zastrzeżemy kartę i trafi ona do Systemu Zastrzegania Kart, odpowiedzialność za nasze finanse bierze na siebie bank.

5. Gdy jednak znajdziesz zastrzeżoną już wcześniej przez Ciebie kartę.

Zastrzeżenie karty jest na ogół procesem nieodwracalnym. Dostaniesz nową kartę. Starej karty nie wolno wyrzucać w całości. Trzeba ją zniszczyć, przecinając wzdłuż paska magnetycznego i/lub chipa.

Więcej informacji na stronie www.Zastrzegam.pl dostępnej w języku polskim i ukraińskim.

Straciłeś kartę? Nie ryzykuj!

Materiał Promocyjny