Tysiące faktur, setki odbiorców – to już nie problem

Adobe Stock

Ostatnie miesiące to czas próby dla wielu firm. Kontrahenci spóźniający się z płatnością, brak nowych zamówień, obawy o zachowanie płynności finansowej i trudności z utrzymaniem zatrudnienia. W firmach, które sprzedają swoje produkty setkom często zmieniających się odbiorców, finansowanie z wykorzystaniem faktoringu było dotychczas skomplikowane i pracochłonne, a często zupełnie niemożliwe. Teraz to już nie problem.

We współpracy z kilkoma zdeterminowanymi klientami, niezależna firma faktoringowa Bibby Financial Services stworzyła zupełnie nowe i innowacyjne rozwiązanie – faktoring masowy, opierający się na automatycznej analizie i obsłudze dużej ilości danych.

Automatyzacja to szybkość

Główną zaletą faktoringu masowego jest automatyzacja. Firma przekazuje swoje faktury do finansowania przy pomocy jednego pliku, wygenerowanego z systemu księgowego. Usługa ma charakter bezdokumentowy, nie są potrzebne kopie faktur ani dokumenty WZ. Zautomatyzowany został także proces zawiadamiania o cesji wierzytelności na rzecz firmy faktoringowej. Jest to więc faktoring jawny. Ewidencję rozliczeń i rozksięgowanie środków prowadzi korzystająca z faktoringu masowego firma, podobnie jak monitoring spłat i ewentualną windykację – nie jest to zatem rewolucja w organizacji pracy a pozwala mieć pod stałą kontrolą swoją sytuację finansową.

Minimalny limit finansowania dostępny w ramach faktoringu masowego to 1 mln zł. Możliwe jest również finansowanie kontrahentów niepowtarzalnych (pojedyncze transakcje).

Finansowanie dla dużych hurtowni i spedycji

Faktoring masowy to finansowanie dla firm spedycyjnych, meblarskich, hurtowni spożywczych i farmaceutycznych, a także dla branży HoReCa, która znacząco ucierpiała z powodu epidemii.

– Firmy spedycyjne, czy więksi dystrybutorzy, współpracują z setkami kontrahentów i wystawiają tysiące faktur miesięcznie, często na stosunkowo niskie kwoty, po kilkaset złotych. Przekazywanie i obsługa takiej masy faktur w tradycyjny sposób byłoby wielkim obciążeniem dla pracowników, po obu stronach. Rotacja odbiorców dodatkowo utrudnia ocenę ryzyka. To wszystko powoduje, że tradycyjny faktoring nie znajduje zastosowania ani w przypadku dużych hurtowni, ani w spedycji. A przecież firmy te także cierpią z powodu odroczonych płatności. Jest to widoczne zwłaszcza teraz, w okresie kryzysu gospodarczego wywołanego epidemią – mówi Tomasz Rodak, dyrektor Działu Innowacji BibbyLab, w firmie faktoringowej Bibby Financial Services.

Warunkiem skorzystania z usługi jest prowadzenie sprzedaży B2B i wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności. Firma powinna mieć średnie roczne obroty na poziomie 10 mln złotych. Do faktoringu należy zgłosić ponad 300 odbiorców. Co ważne, w Bibby Financial Services można uzyskać finansowanie faktur wystawionych przed podpisaniem umowy faktoringowej. To istotny zastrzyk gotówki dla firmy, zwłaszcza w obecnych, niepewnych czasach.

Zdalne podpisywanie umów

Od niedawna wszyscy klienci Bibby Financial Services mają dodatkowe ułatwienie: umowy mogą podpisywać zdalnie, w 100 proc. online, na dowolnym urządzeniu, także na smartfonie, i w dowolnym miejscu na świecie, z wykorzystaniem polskiej platformy Autenti. To jedno z pierwszych wdrożeń tego typu w branży faktoringowej. Przy podpisywaniu umowy wykorzystywany jest podpis elektroniczny oraz kwalifikowany podpis elektroniczny, wydawany stronom transakcji w pełni zdalnie. Podpisujący nie muszą instalować żadnego oprogramowania ani aplikacji, nie muszą posiadać nawet konta na platformie Autenti. Klienci Bibby Financial Services składają e-podpis za darmo, w trzech prostych krokach. Najpierw na ich skrzynkę mailową przychodzi powiadomienie o dokumencie do podpisania; następnie przechodzą do właściwego dokumentu, potwierdzają jego treść i dane osobowe, aby finalnie złożyć podpis elektroniczny pod dokumentem

Kiedy po faktoring?

Jeśli firma dotychczas opierała swoje finansowanie na funduszach własnych lub na kredytach, teraz jest właściwy moment, aby przekonać się o zaletach faktoringu. Jest to bowiem finansowanie bazujące na wystawionych fakturach, a więc przyspieszające spływ gotówki. Nie trzeba przedstawiać żadnych zabezpieczeń, ani legitymować się długim stażem rynkowym. O faktoring może wnioskować nawet start-up, pod warunkiem, że ma portfel wiarygodnych odbiorców. Faktor, w procesie przyznawania limitu finansowania, ocenia właśnie odbiorców i historię racji handlowych. W przypadku faktoringu masowego, podejście do ryzyka zostało zmodyfikowane, a akceptacja kontrahentów odbywa się automatycznie.

Mogą Ci się również spodobać

Bezzwrotna pożyczka 5000 zł dla firm. Jak ją dostać

W ramach tarczy antykryzysowej rząd przygotował pożyczkę w wysokości 5 tys. zł. Mogą z ...

PPK to dla pracowników same korzyści

Wartość PPK polega na tym, że jest to rozwiązanie dostępne dla wszystkich. Niezależnie od ...

6 powodów, dla których warto mieć ubezpieczenie na życie

Ubezpieczenie na życie to produkt, którego wykupienie nie jest twoim obowiązkiem. Jednak warto pomyśleć ...