Przegląd rachunków bankowych dla małej firmy

Większość banków oferuje kilka rodzajów rachunków firmowych, różniących się zarówno ceną, jak i zakresem usług .
Większość banków oferuje kilka rodzajów rachunków firmowych, różniących się zarówno ceną, jak i zakresem usług .
Adobe Stock

Prześwietlamy ofertę dostępnych na rynku kont firmowych dla małego biznesu.

Wybór rachunku firmowego to nie decyzja na całe życie. W zasadzie w każdej chwili można zmienić rachunek bankowy dla małej firmy. Należy tylko pamiętać, by zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego i powiadomić o tym swoich kontrahentów. Nie wszystkie firmy muszą posiadać rachunek firmowy, a do rozliczeń mogą wykorzystywać konta osobiste.

Czytaj także: Ponad 40 mln plastików w portfelach Polaków

Oddzielny budżet

Nie wszyscy przedsiębiorcy mają obowiązek zakładania konta firmowego – do wykonywania transakcji związanych z działalnością może wykorzystać rachunek prywatny. Ważne, aby to nie było konto wspólne, jeśli jeden z małżonków nie jest wspólnikiem firmy.

Koszty prowadzenia konta firmowego często są znacznie wyższe niż rachunku prywatnego, ale konta firmowe są znacznie lepiej dostosowane do potrzeb przedsiębiorstwa. Banki oferują dodatkowe usługi, np. prowadzenie księgowości czy możliwość zamówienia terminalu płatniczego.

Posiadanie konta firmowego pomaga oddzielić budżet naszej firmy od tego domowego, ułatwia prowadzenie księgowości, operacje na koncie dotyczą tylko firmy. Znacznie łatwiej jest też dzięki temu przygotować dokumenty w razie kontroli skarbowej. Ważne, że pieniądze zgromadzone na rachunku firmowym nie podlegają podatkowi Belki, a koszty prowadzenia rachunku firmowego można sobie odliczyć od podatku.

Trzeba wspomnieć, że w regulaminie niektórych banków można znaleźć zapis o zakazie wykorzystywania danego rachunku do prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej.

Rachunek bankowy dla małej firmy: Szeroka oferta

Większość banków oferuje po kilka rodzajów rachunków firmowych, różniących się zarówno ceną, jak i zakresem usług. Warto więc przeanalizować ofertę przynajmniej kilku banków, by dostosować konto do rzeczywistych potrzeb firmy. Przedsiębiorca powinien wziąć pod uwagę bieżące i przyszłe potrzeby firmy. Większość banków ma w ofercie rachunki dla jednoosobowych działalności gospodarczych, ale nie każdy prowadzi rachunek dla firm z zagranicznym kapitałem. Warto wziąć pod uwagę kierunek rozwoju firmy na przykład pod kontem eksportu i importu. Przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę na ilość wykonywanych np. przelewów, wypłat z bankomatów, wpłat na konto, strukturę kontrahentów – gdyż banki pobierają opłaty także od ilości wykonanych transakcji. Może warto zdecydować się na droższe konto lub wykupić dodatkowe pakiety, by w efekcie końcowym ponieść rzeczywiste niższe koszty.

rachunek bankowy dla małej firmy
Opłata za prowadzenie rachunku bieżącego waha się od 0 do 100 zł w zależności od oferty . Fot. Adobe Stock

Dopasuj konto do wymagań twojej firmy

W ofercie banków znajduje się różne rachunki dedykowane zarówno małym, jak i dużym przedsiębiorcą. Zanim podejmiemy decyzję, warto przeanalizować ofertę przez pryzmat własnej firmy. Odpowiednio dobrane konto to niższe rachunki i wykorzystywane w firmie produkty bankowe.

Konta firmowe przeznaczone są dla osób prowadzących działalność gospodarczą lub właścicieli spółki. Wykorzystywane są do gromadzenia środków pieniężnych oraz realizowania rozliczeń z kontrahentami, Urzędem Skarbowym czy ZUS. Służą także do wypłat wynagrodzeń pracowniczych czy rozliczeń międzynarodowych.

W ramach pakietu banki oferują otwarcie i prowadzenie rachunku bieżącego lokacyjnego czy w walucie obcej. Opłata za prowadzenie rachunku bieżącego waha się od 0 do 100 zł w zależności od oferty. W większości banków po spełnieniu pewnych założeń firma jest zwolniona z opłaty. Nie ponosi też kosztów w związku z otwarciem i zamknięciem rachunku. Rachunki są nieoprocentowane.

Podstawowy pakiet oferuje dostęp do rachunku za pomocą internetu, telefonu czy usługi SMS. Coraz częściej także doradcę dedykowanego danej firmie. W rozszerzonej wersji można skorzystać na przykład z usługi księgowej.

Do konta wydawana jest karta debetowa, często banki wydają kilka kart do jednego rachunku. Przeważnie firma nie ponosi kosztów związanych z wydaniem karty. Koszt jej użytkowania waha się od 0 do 15 zł miesięcznie. Większość banków nie pobiera opłaty po spełnieniu przez firmę określonych wymagań transakcyjnych. Wypłata z własnych bankomatów jest bezpłatna. Niektóre banki nie pobierają opłaty za wypłatę gotówki z obcych bankomatów, także za granicą. Firmy mogą ubiegać się w bankach o wydanie karty kredytowej.

Wszystkie przelewy wewnątrz banku są bezpłatne. Bank nie pobiera także opłat za przelew internetowy do ZUS i US. Koszt zewnętrznych przelewów internetowych wynosi od 0 do 2 zł w zależności od banku. Darmowe przelewy to kilka pierwszych przelewów w miesiącu, a koszt kolejnych waha się od 0,3–2 zł za przelew. Banki oferują przelewy natychmiastowe w cenie od 0 do 35 zł. Koszt przelewu europejskiego SEPA waha się od 0 do 150 zł w zależności od banków. W ofercie niektórych banków 5 przelewów jest bezpłatnych.

W przypadku rachunków firmowych banki pobierają opłatę za wpłatę gotówki na konto. Jej wysokość jest zróżnicowana. Przeważnie firma nie zapłaci za wpłatę za pomocą wpłatomatów danego banku. Koszt wpłaty gotówki w okienku bankowym to od 0,2 do 1 proc. wpłacanej kwoty.

Coraz częściej można otworzyć rachunek za pomocą internetu, nie wychodząc z firmy.

Do otwarcia rachunku firmowego potrzebny jest wydruk z Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej i dowód osobisty. W przypadku spółki także akt zawiązania spółki i zaświadczenia o nadaniu numeru REGON, a także aktualnego odpisu z KRS.

Arkadiusz Skrodzki Departament zarządzania ofertą i segmentami klientów Banku Pekao SA

Potrzeby przedsiębiorców przy wyborze banku do obsługi firmy są bardzo zróżnicowane. Na co innego zwraca uwagę przedsiębiorca prowadzący sklep, kawiarnię czy lokal usługowy, a inne kwestie będą ważne dla producenta, który często jest eksporterem bądź importerem dóbr lub usług.

Dla klientów rozpoczynających działalność gospodarczą, którzy oczekują minimum kosztów w początkowej fazie prowadzenia swojego biznesu, ważna będzie darmowość rachunku przy spełnieniu minimalnych warunków lub nawet brak opłat za prowadzenie konta przez jakiś okres czasu. Dla handlu detalicznego, gastronomii, usług istotny jest obrót pieniędzmi, dlatego razem z rachunkiem klient w ofercie powinien znaleźć terminal POS i możliwość tanich wpłat gotówkowych. Firmy prowadzące wymianę handlową z zagranicą powinny zwrócić uwagę, czy w pakiecie razem z kontem otrzymują bezpłatne rachunki walutowe oraz bezpłatny pakiet przelewów zagranicznych. Dobry rachunek dla przedsiębiorcy pozwala pogodzić wszystkie te potrzeby, jednocześnie jego cena musi być bardzo konkurencyjna, czyli po spełnieniu prostych warunków jego prowadzenie powinno być bezpłatne.

Partner raportu:

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Giganci przemysłowi bezradni w konfrontacji z hakerami

Wirus, którym hakerzy zainfekowali niemiecką firmę, sprawił, że musiała ona zawiesić produkcję. Ofiarą cyberataku ...

Auta elektryczne są tańsze w eksploatacji, zeroemisyjne w miejscu użytkowania, ciche, mniej skomplikowane w serwisowaniu i obsłudze niż modele konwencjonalne, a przy tym zapewniają bardzo dobre osiągi

Co się dzieje z dopłatami do aut elektrycznych dla firm

Wciąż nie ruszył nabór na dopłaty do samochodów elektrycznych dla osób fizycznych. Firmy poczekają ...

Faktoring nie jest trudny

Faktoring coraz częściej zastępuje kredyt obrotowy i w porównaniu z kredytem ma dużą zaletę ...