Ponad 40 mln plastików w portfelach Polaków

Adobe Stock

Advertisement

Technologia towarzyszy nam, na co dzień i w przeważającym stopniu ułatwia życie. Jedną z nich są karty płatnicze, których ponad 40 mln znajduje się na polskim rynku. Posiadanie przez przedsiębiorcę terminala płatniczego, zdecydowanie skraca proces sprzedaży.

Polacy coraz częściej płacą za zakupy kartą, niż gotówką. W naszych portfelach znajduje się 40,2 mln karta płatniczych. Przy użyciu kart tylko w II kwartale 2018 roku przeprowadzono 1,17 mld transakcji bezgotówkowych o wartości 76 mld zł. W tym okresie płaciliśmy kartą średnio 29 razy, a średnia płatność bezgotówkowa wyniosła 65 zł.

Korzystanie z karty to oszczędność czasu i poczucie bezpieczeństwa. Nie nosimy przy sobie portfela wypchanego banknotami, a plastikową kartę, którą w razie utraty możemy szybko zastrzec w banku. W każdej chwili możemy kontrolować nasze finanse, wiemy dokładnie, kiedy i gdzie wydaliśmy pieniądze.

Korzystając z karty szybciej zapłacimy za zakupy. Wystarczy, że zbliżymy kartę do czytnika, a należna kwota zostanie pobrana, do kwoty 50 zł nie będziemy musieli podawać kodu PIN. Zbliżeniowo możemy także płacić za pomocą np. smartfon czy zegarka Garmin Pay. Obecnie ponad 30 mln kart ma funkcje płatności zbliżeniowych, których możemy dokonać w ponad 95 proc. z 700 tys. terminali płatniczych.

Wykorzystujące infrastrukturę kart płatniczych i terminali płatniczych możemy korzystać z nowych form płatności oferowanych w bankach np. BLIK, Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay.

Trochę statystyki

40,2 mln – tyle karta znajduje się w kieszeni Polaków
78,8 proc. – stanowią karty debetowe
32,9 mln zł – tyle jest w użyciu kart zbliżeniowych
65 zł – tyle średnio płacimy za zakupy lub usługi kartą

Wiemy już, że Polacy coraz chętniej płacą bezgotówkowo, a co na to przedsiębiorcy?

Liczba terminali płatniczych w Polsce przekracza 700 tys. i ciągle rośnie. Za zakupy i usługi zapłacimy kartą już w prawie 506 tys. punktach. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez GFK 38 proc. firm, nie posiadających terminala rozważa ich wprowadzenie. Na wysokie opłaty zwróciło uwagę 12 proc. badanych firm, a na wysokie koszty dzierżawy 5 proc.

Może niezdecydowanych przekona rządowe wsparcie rozwoju rynku akceptacji (Program Polska Bezgotówkowa) i atrakcyjne oferty dla firm, które do tej pory nie korzystały z terminali płatniczych. W ramach Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego Polska Bezgotówkowa przedsiębiorcy przystępujący do programu przez 12 pierwszych miesięcy nie ponoszą opłat za dzierżawę terminala płatniczego, a także nie płacą w tym czasie prowizji od transakcji do czasu osiągnięcia na poszczególnych terminalach obrotu 100 tys. zł w skali 12 miesięcy.

Co jeszcze może przekonać niezdecydowane firmy? Jak wynika z badań klienci chętniej odwiedzą punkty z terminalami płatniczymi, a około1/3 posiadaczy kart chce płacić tylko kartami. Osoby płacące kartą wydają około 20-30 proc. więcej, gdyż częściej kupują spontanicznie, co wpływa na wzrost obrotów w firmę. Płatność bezgotówkowa to mniej pieniędzy w kasie, a co za tym idzie mniejsze ryzyko kradzieży w punkcie sprzedaży i utraty pieniędzy podczas transportu do banku. Pieniądze trafiają do banku, przedsiębiorca nie traci czasu i pieniędzy na czynności związane z obsługą gotówki. Terminal POS w firmie to także możliwość świadczenia dodatkowych usług np. doładowanie telefonów na kartę.

Wychodząc naprzeciw firmom deklarującym chęć korzystania z terminala płatniczego konkurencyjną na rynku ofertę przygotował Bank Pekao S.A. Nowo otwartym przedsiębiorstwom lub takim, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie przyjmowały płatności kartami płatniczym bank oferuje terminal bez opłaty za dzierżawę urządzenia przez 18 miesięcy (zgodnie z założeniami Programu Polska Bezgotówkowa 12 pierwszych miesięcy użytkowania terminala i 6 kolejnych w prezencie od banku). Bank nie pobierze też prowizji od transakcji do kwoty 100 tys. zł obrotu przez 12 pierwszych miesięcy użytkowania.

Oferta jest ważna z Kontem Przekorzystnym Biznes. Koszt prowadzenia tego rachunku może wynieść 0 zł, wystarczy tylko spełnić jeden prosty warunek: do rachunku firma może uzyskać kartę wielowalutową, nowoczesną bankowość mobilną PeoPay, dostęp do bardzo konkurencyjnych kursów walut w bankowości internetowej czy mobilnej. Firma korzystająca z Konta Przekorzystnego Biznes nie zapłaci za wypłatę z bankomatów Banku Pekao SA oraz za dwie pierwsze wypłaty w miesiącu z bankomatów innych banków (trzecia i kolejna wyłata w miesiącu to koszt 2 proc. min. 5 zł). Darmowe są też wpłaty do 100 tys. zł we wpłatomatach Pekao.

Potrzeby firm w zakresie konta bankowego są różne, w zależności od branży, profilu działalności, czy stażu w biznesie – tworząc nowe Konto Przekorzystne Biznes staraliśmy się pogodzić te wszystkie potrzeby w ramach jednego konta, a tym samym uprościliśmy ofertę dla naszych Doradców- mówi Arkadiusz Skrodzki Kierownik Zespołu Zarządzania Segmentem Mikrofirm Banku Pekao S.A.

Dodatkowo firma może jeszcze zarobić 200 zł. Zakładając konto w banku przedsiębiorca otrzyma 100 zł zwrotu za pierwszy przelew do ZUSu. Musi tylko wykonać z nowego rachunku w ciągu trzech miesięcy trzy przelewy do ZUSu na min. 200 zł każdy. Kolejne 100 zł bank wypłaci za podpisanie umowy o dzierżawę terminala płatniczego. Należy ją podpisać w ciągu miesiąca zawarcia umowy o konto, a następnie przez 3 miesiące z rzędu przyjąć płatności w terminalu na kwotą min. 500 zł miesięcznie.

Trochę statystyki

704,9 tys. – liczba terminali płatniczych działających w Polsce
505,9 tys. – liczba miejsc gdzie można płacić kartą
697,7 tys. – terminale wyposażone w funkcje zbliżeniową
51,2 zł – średnia wartość transakcji zbliżeniowych

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PPK – podstawowe informacje cz. II

W tym roku rusza program długoterminowych oszczędności, który ma zapewnić Polakom dodatkowe środki na ...

Tarcza 4.0 uzupełnia poprzednie ustawy, rozszerza katalog potencjalnych beneficjentów i wprowadza nowe rozwiązania, które pomogą w utrzymaniu biznesu i miejsc pracy.

Tarcza 4.0. Dokładny przegląd wszystkich form wsparcia

Przedsiębiorcy mogą korzystać z rządowego wsparcia od kilku tygodni. Wątpliwości związanych z często niejasnymi ...

Od 1 lipca tego roku wszystkich podatników VAT będzie obowiązywał nowy JPK_VAT. Obejmie deklarację i ewidencję: trzeba będzie oznaczać faktury podlegające obowiązkowemu split payment

Jak banki pomagają w weryfikacji kontrahenta i horrorze z VAT

Przedsiębiorcom coraz trudniej prowadzić biznes. Obowiązki wynikające ze split payment i białej listy są ...