#RZECZoBIZNESIE: Piotr Marciniak: Polacy unikają ryzyka w inwestycjach

tv.rp.pl

67 proc. naszych oszczędności to nieoprocentowane rachunki, lokaty i konta oszczędnościowe. Z uwagi na inflację, realnie nie przynosi to zysków – mówi Piotr Marciniak, dyrektor zarządzający BGŻOptima, gość programu Michała Niewiadomskiego.

BGŻOptima przeprowadziła V badanie dotyczące oszczędności Polaków.

– Tym razem skupiliśmy, żeby sprawdzić dlaczego Polacy unikają zysków. Zbadaliśmy Polaków, którzy mają co najmniej 1 tys. zł oszczędności – mówił Marciniak.

Okazało się, że unikamy wszystkiego, co jest związane z ryzykiem i inwestycjami. – Tylko 7 proc. sięgnęło po produkty typu fundusze inwestycyjne – podał gość.

Generalizujemy wszystko, co jest związane z rynkami kapitałowymi.
– Fundusze inwestycyjne, obligacyjne, akcyjne czy same akcje wkładamy do jednego pudełka, które definiujemy jako niebezpieczne i nie dające szans na zysk – tłumaczył.

Marciniak przyznał, że coraz mniej pieniędzy trzymamy w skarpecie, ale coraz częściej pieniądze zostają na rachunku bankowym – współczesnej skarpecie.

Zauważył, że oszczędności Polaków były mniejsze niż te środki, które leżały i nie pracowały dla nas na rachunkach ROR. – Przez to Polacy stracili przynajmniej 1 mld zł odsetek, które osiągnęliby nawet na bezpieczniejszych produktach – mówił.

– Przesuwamy środki na konta oszczędnościowe coraz rzadziej, bo widzimy jak niskie są potencjalne zwroty – dodał.

Za najbardziej atrakcyjne formy inwestowania uważamy rzeczy materialne. – Nieruchomości ekstremalnie odstają od pozostałych kategorii. Dla Polaków jest to element bardzo bezpieczny i zyskowny. Jednak te inwestycje nie zawsze przynoszą tak dużą stopę zwrotu jak nam się wydaje – ocenił gość.

67 proc. naszych oszczędności to nieoprocentowane rachunki, lokaty i konta oszczędnościowe. – Z uwagi na inflację, realnie nie przynosi to zysków – mówił Marciniak.

Przyznał, że jako społeczeństwo unikamy ryzyka. – Nie chcielibyśmy inwestować nawet w momencie, kiedy jest potencjalny dodatkowy zysk, a musielibyśmy zaryzykować kapitałem. To może wynikać z faktu, że tylko 35 proc. osiągnęło poziom oszczędności, który daje im komfort, bo mają poduszkę finansową. Reszta z nas cały czas odkłada mając poczucie, że to nie jest wystarczająca ilość oszczędności – tłumaczył gość.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Lokaty na 6 miesięcy – Wszystko co musisz wiedzieć

3,1 proc. rocznie to obecnie najlepsza na rynku stawka dostępna dla klientów deponujących nowe ...

Trudny czas w funduszach. Zarabia się głównie w USA

Trzy kwartały tego roku nie były zbyt udane dla wielu klientów TFI. Najlepsze wyniki ...

Alternatywa dla lokat bankowych

Wyższe odsetki dla lokujących pieniądze z programu 500+ w obligacjach skarbowych. Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych ...