Odsetki od 2 do 2,5 proc. rocznie

Fotorzepa, Marta Bogacz Marta Bogacz

W grudniu oprocentowanie obligacji oszczędnościowych sprzedawanych w PKO BP (oraz przez internet) powróciło do poziomu z października.

Odsetki od dwulatek wynoszą 2 proc. w skali roku (są stałe). W przypadku trzylatek jest to 2,1 proc. w pierwszym półrocznym okresie (potem zmieni się w zależności od WIBOR 6M, czyli sześciomiesięcznej stopy procentowej, po której banki pożyczają sobie pieniądze). Oprocentowanie czterolatek ustalono na 2,3 proc., a dziesięciolatek na 2,5 proc. W przypadku dwóch ostatnich rodzajów papierów oprocentowanie zostanie ponownie wyliczone na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży (1,25 proc. dla obligacji czteroletnich oraz 1,5 proc. dla dziesięcioletnich).

Warto pamiętać, że papierów oszczędnościowych nie trzeba koniecznie trzymać aż do wykupu przez Ministerstwo Finansów. Można je sprzedać w PKO BP przed terminem. Płaci się za to 70 groszy od sztuki (nie więcej niż wartość narosłych odsetek). Wyjątkiem są dziesięciolatki; w tym przypadku opłata za przedterminowy wykup wynosi aż 2 zł od papieru.

Mogą Ci się również spodobać

Wyższa półka: zarabianie na książkach

Wartościowe woluminy będą drożeć. Warto pomyśleć o zakupie np. na aukcji. Wydawać by się ...

Powrót hossy na rynki wschodzące

Indie, Polska, Brazylia, Rosja – warto zainteresować się funduszami inwestującymi w tych krajach. W ...

TFI: bezpieczeństwo przede wszystkim. Nawet kosztem zysku

W minionym roku do funduszy dla inwestorów detalicznych wpłacono o 5 mld zł więcej, ...