Jak rozpoznać złoto i czy warto w nie inwestować?

Złoto budzi emocje od tysięcy lat. Ten metal szlachetny był i jest obiektem pożądania, napędem rozwoju, konfliktów, sztuki i miłości. Czy jednak wiesz, jak je rozpoznać, ile jest warte i czy faktycznie warto je posiadać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście!

Czy złoto zawsze jest żółte?

Jak wygląda złoto? Jego kolor i blask znają wszyscy. Jednak gdy bliżej przyjrzeć się cechom fizycznym tego metalu, zauważyć można szereg jego nieprzeciętnych właściwości. Przede wszystkim złoto jest bardzo ciężkie – 1 kg tego metalu zmieściłby się w kostce o boku 3,73 cm. Inną ciekawą cechą tego kruszcu jest jego trwałość – rozpuścić je można w bardzo niewielu substancjach (np. wodzie królewskiej) – a także najwyższa spośród wszystkich metali plastyczność. Czyste złoto jest bowiem miękkie i bardzo ciągliwe.

Co ciekawe, złote przedmioty wcale nie muszą mieć koloru żółtego. W przypadku wyrobów jubilerskich powszechnie używa się tzw. białego złota. Jest to stop złota z innymi metalami – np. niklem, cynkiem, srebrem czy palladem, często dodatkowo pokryty z zewnątrz warstwą rodu. Zabieg ten sprawia, że białe złoto przypomina swym wyglądem srebro lub platynę.

Ile złota w złocie, czyli jakie są próby złota?

Widząc u jubilera złoty pierścionek, często zadajemy sobie pytanie, dlaczego dwa bardzo podobne wyroby czasem zdecydowanie różnią się ceną. Pytamy wtedy – jak to możliwe? O odpowiedź poprosiliśmy specjalistę z firmy Skup Złota.

Różnica w cenie wyrobów jubilerskich bierze się z kilku czynników. W grę wchodzi oczywiście jakość wykonania, czasochłonność, dodatki czy marka producenta. Jedną z bardzo ważnych składowych jest jednak także próba samego złota. Informuje ona, ile czystego kruszcu znajduje się w danym przedmiocie. W Polsce obowiązuje sześć prób złota – 333, 375, 500, 585, 750, 960 i 999. Oznacza to, że w takim samym przedmiocie próby 999 znajdować się będzie trzy razy więcej złota, niż w wypadku próby 333. Co ważne, często na rynku próbę złota określa się liczbą karatów. W tym przypadku „czyste złoto” 999 będzie równoznaczne z 24-karatowym złotem, z kolei próba 333 będzie równa 8 karatom. Kupując złoto warto więc pamiętać, by sprawdzić, jakiej próby wyroby wybieramy. Będzie to bowiem miało duże przełożenie na pierwotną cenę i ewentualną kwotę odsprzedaży.

Fałszywe złoto – czy to możliwe?

Złoto od wieków było obiektem pożądania, dlatego też nie brakowało chętnych do jego fałszowania. W praktyce jednak nie jest to wcale takie proste. Wynika to ze wspomnianych już charakterystycznych właściwości tego metalu, jego dużej masy własnej, a także odporności na czynniki chemiczne. W praktyce jedynym sposobem na względnie dobre sfałszowanie złota jest zatopienie w nim kawałków wolframu, który charakteryzuje się zbliżonym (choć nie takim samym!) ciężarem właściwym. Różnice oczywiście w dalszym ciągu da się wykryć, jednak niezbędna jest do tego bardziej specjalistyczna wiedza. Nie da się też ukryć, że fałszywe złoto z wolframem w środku da się wykryć również dzięki innym właściwościom magnetycznym, przewodnictwie prądu czy wydawanemu po uderzeniu dźwiękowi.

Wszystko to sprawia, że przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności sprzedanie nam fałszywego złota będzie bardzo trudne!

Czy warto inwestować w złoto?

O tym, że złoto jest wartościowe, nie trzeba nikomu przypominać. Co więcej, w ostatnich latach kruszec ten stał się popularnym towarem wśród różnego rodzaju inwestorów, chcących na nim zarobić.

Inwestycje w złoto są faktycznie coraz popularniejsze. Co ciekawe, na zakup tego metalu decydują się w zasadzie dwie grupy ludzi. Pierwszą stanowią osoby przekonane o bliskim upadku światowej gospodarki, dla których złoto ma być zabezpieczeniem na trudniejsze czasy. Do drugiej grupy zaliczyć można z kolei tych, którzy po prostu chcą zarobić na częstych zmianach kursu tego metalu. Co ważne – celem obu grup jest jedynie tzw. złoto inwestycyjne, czyli czysty kruszec w postaci sztabek lub monet bulionowych. W odróżnieniu od złota użytkowego zapewniają one bowiem maksymalny zysk i nie sprawiają problemów w przypadku sprzedaży. Warto o tym pamiętać, jeśli także chcemy zainwestować w złoto – dodaje specjalista z firmy Skup Złota.

Złoto to jedna z najciekawszych substancji istniejących na świecie. Ma niesamowite właściwości fizyczne i na prawie całym globie była i jest traktowana jako symbol bogactwa i zbytku. Warto więc bliżej poznać ten metal – dla swej wiedzy i potencjalnego zysku w przypadku inwestycji!

Mogą Ci się również spodobać

W poszukiwaniu zysków wyższych niż na lokacie

Nie opłaca się trzymać pieniędzy bankach. Odsetki od depozytów zżera inflacja Niskie oprocentowanie lokat ...

Gdzie zapłacimy więcej, gdzie mniej

Czego można się spodziewać po kursie złotego względem innych walut w tym roku? Przewidywania ...

Wydana w 1939 roku „Encyklopedia staropolska” zawiera około 4 tys. ilustracji. Egzemplarz ma luksusową introligatorską oprawę

Szokująco tanie białe kruki

Rękopisy królewskie, herbarze, książkę z biblioteki Jerzego Giedroycia wystawiono na aukcji. Już 16–17 marca ...