Nowe życie depozytu

Fotorzepa, Marta Bogacz Marta Bogacz

W umowie podpisywanej przy zakładaniu lokaty jest jasno określone, czy dany depozyt jest odnawialny, czy nie. Jeśli jest odnawialny, klient od razu może podjąć decyzję, że np. chce pozostawić pieniądze na kolejny okres.

Gdy jest nieodnawialny, środki zostaną przelane na wskazane konto albo będą czekały na nieoprocentowanym rachunku. Decyzję w sprawie odnowienia lokaty można zmienić w czasie trwania umowy.

Ale uwaga: lokata po upływie pierwszego terminu odnowi się już na nowych warunkach, takich, jakie będą wtedy obowiązywały. Nierzadko bywa też tak, że w pierwszym terminie bank proponuje warunki promocyjne (wyższe oprocentowanie np. z tego powodu, że klient deponuje oszczędności w danej instytucji po raz pierwszy) i od razu uprzedza, że uzyskanie ich po odnowieniu lokaty nie będzie już możliwe.

Co się dzieje z pieniędzmi po wygaśnięciu lokaty? – Środki trafiają na rachunek wskazany przez klienta następnego dnia po zakończeniu umowy. Może to być ROR lub w niektórych przypadkach rachunek oszczędnościowy – tłumaczy Katarzyna Świstak z Banku Millennium. W ING Banku Śląskim, aby założyć lokatę, klient musi mieć konto oszczędnościowe. Po zakończeniu lokaty środki wracają na to konto. ING w ogóle nie ma w swojej ofercie depozytów odnawialnych.

W każdym banku, jeśli klient nie wyda dyspozycji, na jaki rachunek mają być przekazane pieniądze (czasami jest to przesądzone, gdy lokata jest otwierana w ramach umowy o prowadzenie danego konta), środki czekają na podjęcie na nieoprocentowanym rachunku. Bank może je wypłacić w gotówce.

W PKO BP, jak mówi Karolina Tomczak, wszystkie lokaty internetowe i zakładane w oddziałach mogą być automatycznie odnowione, jeśli klient wyda taką dyspozycję. W przypadku lokat w iPKO/Inteligo trzeba zaznaczyć odpowiednią opcję w systemie transakcyjnym. Natomiast lokaty mobilne w IKO nie dają takiej możliwości. Można je ponownie założyć za pomocą kilku kliknięć w aplikacji IKO. Środki z lokaty wracają na rachunek powiązany z nią (np. na ROR).

Mogą Ci się również spodobać

Polacy szukają alternatywy dla lokat bankowych

Na spadającym oprocentowaniu depozytów korzystają przede wszystkim bezpieczne fundusze. Siedem z dziesięciu najlepiej sprzedających ...

Jak zbudować optymalny portfel inwestycyjny

Sposób lokowania pieniędzy zależy od wieku danej osoby, jej sytuacji zawodowej, materialnej, skłonności do ...

Zarabiają nie tylko TFI, ale też pośrednicy

Od 2018 r. sprzedający fundusze będą musieli informować o wysokości otrzymywanych prowizji Większość klientów ...