Minister finansów zaoferował papiery na krótki termin

Bloomberg

W październiku po raz pierwszy w PKO BP można kupić obligacje trzymiesięczne. Ich oprocentowanie (stałe) wynosi 1,5 proc. w skali roku. Ministerstwo Finansów stworzyło w ten sposób konkurencyjną ofertę wobec lokat bankowych.

Do tej pory obligacje oszczędnościowe były co najmniej kilkuletnie (najkrótszy okres to dwa lata). Co prawda, bez problemu dowolną ilość papierów można przedstawić do przedterminowego wykupu (płaci się za to 0,70 zł od sztuki, tylko w przypadku najdłuższych papierów – 2 zł), ale klienci tej możliwości nie doceniają. Obligacje są postrzegane jako rodzaj inwestycji długoterminowej.

Tymczasem z wszystkich analiz wynika, że Polacy najchętniej wybierają lokaty na krótkie okresy. Bardzo popularny jest właśnie termin trzymiesięczny. I resort finansów postanowił to wykorzystać.

Stawka 1,5 proc. w skali roku nie należy do szczególnie atrakcyjnych, ale też nie odbiega od średniej na rynku. Można wprawdzie znaleźć dużo lepsze oferty, ale często są one obwarowane dodatkowymi warunkami (konieczność założenia konta osobistego, zdeponowania nowych środków, uruchomienia aplikacji mobilnej, itp.). Ten, komu nie jest potrzebny kolejny rachunek, niejedniokrotnie jest zdany na oferty ze stawkami nieprzekraczającymi 1 proc. w skali roku.

Oprocentowanie pozostałych papierów oszczędnościowych wyemitowanych w październiku jest identyczne jak w poprzednich miesiącach. Na najwyższe odsetki mogą liczyć beneficjenci programu Rodzina 500 plus, kupujący za pieniądze z programu specjalnie dla nich przeznaczone papiery skarbowe. Ale są to obligacje długoterminowe: sześcio- oraz dwunastoletnie.

Stawki: odpowiednio 2,8 oraz 3,2 proc. w skali roku dotyczą tylko pierwszego roku. Potem zostaną ponownie wyliczone na podstawie wskaźnika inflacji oraz stałej marży; w przypadku krótszych papierów wynosi ona 1,75 proc., a w przypadku dłuższych – 2 proc.

Podobnie skonstruowane są obligacje cztero- oraz dziesięcioletnie. Obecne oprocentowanie również obowiązuje w pierwszym roku. W kolejnych latach będzie uzależnione od inflacji powiększonej odpowiednio o 1,25 proc. (papiery czteroletnie) lub 1,5 proc. (dziesięcioletnie). Natomiast oprocentowanie trzylatek jest powiązane ze stawką obowiązującą na rynku międzybankowym.

Mogą Ci się również spodobać

Zapowiada się dobry rok na GPW

Na jakie spółki i branże warto postawić w 2017 r. Jaki będzie 2017 rok ...

Bank BPH kusi lokatą

Bank BPH chce pozyskać nowych klientów oferując im sześciomiesięczną lokatę oprocentowaną stosunkowo wysoką, bo ...

Ranking TFI 2018. Rośnie przewaga najlepszych

Choć na pierwszy rzut oka układ tabeli rankingowej TFI przygotowanej przez „Rzeczpospolitą” wygląda znajomo, ...