Wszystko co cenne – zamknięte w skarbcu

Fotorzepa/Robert Gardziński

Skrytki i kasetki I Wartościowe przedmioty na czas dłuższej nieobecności w domu można zdeponować w banku.

Wybierasz się na wakacje i obawiasz się o wartościowe przedmioty pozostawione w domu? Możesz schować je w bankowej kasetce lub skrytce. Miesięczny koszt wynajmu skrytki wynosi od 20 do 55 zł (ofert na krótsze okresy niż miesiąc jest mało).

W skrytkach i kasetkach można przechowywać np. dokumenty, kolekcję monet, biżuterię, dzieła sztuki czy klucze, natomiast nie wolno broni i amunicji, środków trujących czy narkotyków. Ograniczeniem może być także wielkość przedmiotu. Najmniejsze skrytki mają wymiary kartki A4 i wysokość kilku centymetrów, ale są też znacznie większe.

Cena wynajmu zależy od wielkości schowka i długości umowy. Na ogół za cały rok zapłacimy mniej niż wynosi suma 12 miesięcznych opłat. Wszystkie koszty musimy ponieść z góry – trzeba też zapłacić kaucję za klucz do skrytki w wysokości 100 – 300 zł (jest zwracana w chwili rezygnacji z usługi).

Zarówno kasetki, jak i skrytki są otwierane dwoma kluczami lub kartami; jeden klucz otrzymuje klient, drugi pozostaje w banku. Zapasowych kluczy czy kart nie ma. Jeśli wynajmujący kasetkę zgubi klucz, można ją otworzyć tylko poprzez zniszczenie zamka (na koszt klienta).

Składanie, oglądanie i odbiór cennych przedmiotów ze skrytek sejfowych odbywa się w specjalnym pomieszczeniu strzeżonym przez ochronę banku i zabezpieczonym przed osobami trzecimi. Wynoszenie przedmiotu w jakiekolwiek inne miejsce jest niedozwolone.

Do depozytu można zajrzeć w dowolnej chwili w godzinach pracy banku. Może to zrobić wynajmujący skrytkę lub upoważniona przez niego osoba. Za każdym razem zostanie to odnotowane w ewidencji prowadzonej dla danej skrytki.

Pomieszczenia, w których znajdują się skrytki, są oczywiście bardzo dobrze zabezpieczone. Chronią je różnego rodzaju alarmy, żelazne drzwi i dodatkowe wzmocnienia ścian.

Wysokie wymagania techniczne i wiążące się z tym duże koszty powodują, że skrytki i kasetki oferowane są tylko przez niektóre banki, w dodatku tylko przez wybrane oddziały. Najłatwiej dotrzeć do takiej usługi w dużych miastach.

Mogą Ci się również spodobać

Kolekcjonerzy ujawniają zawartość zbiorów

Ukazał się drugi numer „Contemporary Lynx Magazine”. To anglojęzyczny półrocznik o polskich artystach na ...

Niesamowita aukcja w Sotheby’s: Życie w luksusie

Od 30 listopada do 7 grudnia nowojorski oddział Sotheby’s rozpoczyna luksusową „wyprzedaż”. Pod młotek ...

Aukcja prawdziwych skarbów paryskiego Ritza

Kiedy w 2012 roku zamknięto paryski hotel Ritz na 4-letni gruntowny remont wiele zabytkowych ...