Wszystko co cenne – zamknięte w skarbcu

Fotorzepa/Robert Gardziński

Skrytki i kasetki I Wartościowe przedmioty na czas dłuższej nieobecności w domu można zdeponować w banku.

Wybierasz się na wakacje i obawiasz się o wartościowe przedmioty pozostawione w domu? Możesz schować je w bankowej kasetce lub skrytce. Miesięczny koszt wynajmu skrytki wynosi od 20 do 55 zł (ofert na krótsze okresy niż miesiąc jest mało).

W skrytkach i kasetkach można przechowywać np. dokumenty, kolekcję monet, biżuterię, dzieła sztuki czy klucze, natomiast nie wolno broni i amunicji, środków trujących czy narkotyków. Ograniczeniem może być także wielkość przedmiotu. Najmniejsze skrytki mają wymiary kartki A4 i wysokość kilku centymetrów, ale są też znacznie większe.

Cena wynajmu zależy od wielkości schowka i długości umowy. Na ogół za cały rok zapłacimy mniej niż wynosi suma 12 miesięcznych opłat. Wszystkie koszty musimy ponieść z góry – trzeba też zapłacić kaucję za klucz do skrytki w wysokości 100 – 300 zł (jest zwracana w chwili rezygnacji z usługi).

Zarówno kasetki, jak i skrytki są otwierane dwoma kluczami lub kartami; jeden klucz otrzymuje klient, drugi pozostaje w banku. Zapasowych kluczy czy kart nie ma. Jeśli wynajmujący kasetkę zgubi klucz, można ją otworzyć tylko poprzez zniszczenie zamka (na koszt klienta).

Składanie, oglądanie i odbiór cennych przedmiotów ze skrytek sejfowych odbywa się w specjalnym pomieszczeniu strzeżonym przez ochronę banku i zabezpieczonym przed osobami trzecimi. Wynoszenie przedmiotu w jakiekolwiek inne miejsce jest niedozwolone.

Do depozytu można zajrzeć w dowolnej chwili w godzinach pracy banku. Może to zrobić wynajmujący skrytkę lub upoważniona przez niego osoba. Za każdym razem zostanie to odnotowane w ewidencji prowadzonej dla danej skrytki.

Pomieszczenia, w których znajdują się skrytki, są oczywiście bardzo dobrze zabezpieczone. Chronią je różnego rodzaju alarmy, żelazne drzwi i dodatkowe wzmocnienia ścian.

Wysokie wymagania techniczne i wiążące się z tym duże koszty powodują, że skrytki i kasetki oferowane są tylko przez niektóre banki, w dodatku tylko przez wybrane oddziały. Najłatwiej dotrzeć do takiej usługi w dużych miastach.

Mogą Ci się również spodobać

Obrazy na papierze: dekoracyjne i niedrogie

Akwarele i projekty scenograficzne, nawet najznakomitszych autorów, mają u nas przystępne ceny. Na rynku ...

Przegapione na aukcji, do kupienia w antykwariacie

Propozycje dla miłośników zabytkowych pojazdów, varsavianistów, bibliofilów Wiadomo już, co będzie główną atrakcją Moto ...

Młode pokolenie stawia na wolność wypowiedzi

Wartością nadrzędną jest teraz realizacja ciekawego pomysłu na pokazanie ważnego tematu Sztuka współczesna jest ...