Młodzi artyści nie uznają granic

Fotorzepa, Leszek Fidusiewicz

Prace twórców z czołówki rankingu Kompas Młodej Sztuki 2016 można obejrzeć na wystawie w Galerii (-1) Centrum Olimpijskiego.

Kompas Młodej Sztuki 2016 – ranking polskich artystów do 35. roku życia, który opublikowaliśmy w „Moich Pieniądzach” 24 listopada – podsumowuje pokonkursowa wystawa w Galerii (-1) Centrum Olimpijskiego PKOl w Warszawie.

Podczas wernisażu 23 listopada Bartosz Kokosiński, zwycięzca tegorocznego rankingu, odebrał główną nagrodę (w wysokości 10 tys. zł) ufundowaną przez Fundację Banku Millennium. Wręczył ją Bogusław Kott, przewodniczący Rady Nadzorczej Banku Millennium.

Jeden z nowych ekspresyjnych obrazów Bartosza Kokosińskiego całkowicie wyłamuje się z tradycyjnie rozumianego malarstwa. Artysta zawija w płótno zamaszystym gestem „znalezione” obiekty, tworząc intrygujący obraz-obiekt.

Za spektakularny debiut została wyróżniona Marta Antoniak, absolwentka krakowskiej ASP (dyplom w 2011 r.) . W Kompasie Młodej Sztuki pojawiła się po raz pierwszy i od razu zajęła 13. miejsce. Wyróżnienie (w wysokości 5 tys. zł) odebrała z rąk Bartłomieja Marii Czerneckiego, prezesa Invest4Elite.

W swoim malarstwie Marta Antoniak odwołuje się wprost do popkultury. Taki jest obraz prezentowany na wystawie; jaskrawa kolorystyka, farba wyciskana wprost z tuby pochłania tandetne, miniaturowe, plastikowe zabawki typu „kinder niespodzianka”.

Rafał Dominik, mieszający różne gatunki: malarstwo, rzeźbę, obrazy cyfrowe i filmy, otrzymał wyróżnienie za duży awans w porównaniu z poprzednimi rankingami (w ubiegłym roku był 22., teraz znajduje się na 10. miejscu ex aequo). Nagrodę przekazał mu Rafał Trusiewicz, prezes Katharsis Development.

Na wystawie możemy zobaczyć żartobliwy malarski obiekt tego artysty (wygięty pręt częściowo pokryty żółtą farbą), pokazujący, jak bardzo umownym pojęciem bywa dziś obraz.

Drugie miejsce w tegorocznym Kompasie zajęła Ewa Juszkiewicz, zwyciężczyni w 2014 r. (ex aequo) i 2015 r. Artystka ta zyskała uznanie dzięki surrealistycznym kobiecym portretom inspirowanym dziełami dawnych mistrzów. Tym razem nawiązuje do kubizmu twórcy współczesnej awangardy, Pabla Picasso.

Na trzecim miejscu w rankingu znalazł się Mariusz Tarkawian. Najchętniej zajmuje się on rysunkiem, ale tworzy także murale. Pokazany na wystawie wielkoformatowy rysunek z elementami świata flory i fauny budzi podziw mistrzowską kreską precyzyjnie prowadzoną w labiryncie zagęszczonej przestrzeni.

W pracach młodych artystów uderza swoboda poruszania się na pograniczu różnych dyscyplin sztuki. Dzięki temu poszerzane są tradycyjne obszary twórczości.

Dyplom za wybitne osiągnięcia w promowaniu młodych artystów został przyznany BWA Zielona Góra. Dyrektorem tej galerii jest Wojciech Kozłowski.

Wystawę w Galerii (-1) można oglądać do 5 grudnia tego roku.

Mogą Ci się również spodobać

Ulotki patriotyczne cenne jak sztabki złota

W roku stulecia odzyskania niepodległości niewielkim kosztem można stworzyć zbiór ilustrujący sukcesy odrodzonej Polski ...

Młodzi artyści, o których już jest głośno

Twórcy do 35. roku życia najwyżej ocenieni przez znawców rynku. Pierwsze miejsce w Kompasie ...

Wysokie notowania monet koronnych

Jednego dnia, 14 maja 2016 r., Warszawskie Centrum Numizmatyczne przeprowadzi dwie aukcje (każda z ...