Zobacz, czym jest kredyt konsumencki, jakie ma zalety i jak wybrać ten najlepszy, aby marzenia nie okazały się zbyt kosztowne.

Kredyt gotówkowy – co to jest?

Kredyt gotówkowy to forma jednego z najpopularniejszych i najstarszych kredytów konsumenckich. W przeciwieństwie do kredytów celowych, takich jak kredyt hipoteczny czy samochodowy, środki z takiego kredytu można przeznaczyć na dowolny cel. To kredytobiorcy daje o wiele większe spektrum możliwości w zakresie realizacji swoich planów czy marzeń. Klient nie jest niczym zobligowany, to, co kupi za pożyczone pieniądze, to jego prywatna sprawa i kwestia wyobraźni. Kredyt gotówkowy to po prostu pożyczka pieniężna przelewana na konto lub wypłacana w gotówce, udzielana przez banki lub inne instytucje finansowe na dowolny cel. Minimalna kwota pożyczki to kilkaset złotych, maksymalną wyznacza nasza zdolność kredytowa. Kredyt gotówkowy, jak każdy inny spłacany jest w ratach. Wysokość rat każdorazowo będzie zależała od ostatecznej kwoty pożyczki i długości okresu spłaty. W praktyce można wyróżnić dwa rodzaje kredytów gotówkowych:

v  Kredyt konsumencki – środki można przeznaczyć na dowolny cel,

v  Kredyt konsolidacyjny – celem pozyskanych środków jest spłata innych zobowiązań.

Kredyt gotówkowy – wady i zalety

Niestety, tak jak wszystko w życiu, kredyt gotówkowy poza niezliczoną ilością zalet, ma także jedną zasadniczą wadę. Choć może to nie wada, a raczej specyfika – mianowicie kredyt trzeba jednak spłacić. Nawet w bajkach bohaterowie muszą się zmierzyć z tym obowiązkiem. W końcu bajka, jeśli ma być pouczająca (a taki jest cel bajek z morałem) musi bazować na świecie realnym.  Choć to najmniej miły aspekt kredytu, to nie warto przez jego pryzmat myśleć o pożyczce gotówkowej. Warto raczej się skupić na zaletach. Najważniejsza to taka, że dzięki pożyczce gotówkowej możemy zrealizować szybko swoje marzenia lub plany, nawet gdy nie dysponujemy akurat w tym momencie koniecznymi do tego środkami. Kredyt konsumencki to także doskonałe rozwiązane w momencie, gdy trafił nam się jakichś intratny biznes, ciekawy wyjazd wakacyjny (np. last minute) lub po prostu znaleźliśmy się w podbramkowej sytuacji finansowej. Zalety:

Ø  Szybka procedura badania zdolności kredytowej (przy kredytach gotówkowych nie trzeba czekać dni lub tygodni, najczęściej środki można otrzymać jeszcze w ten sam dzień),

Ø  Możliwość wzięcia kredytu przez Internet, bez konieczności przedstawiania zaświadczenia o pracy,

Ø  Minimum formalności (niektóre banki oferują możliwość wnioskowania na podstawie wyciągu z konta bankowego),

Ø  Tylko przy dużych kwotach banki żądają zabezpieczenia,

Ø  Uniwersalny charakter - nie trzeba deklarować, na co zostaną wydane środki,

Ø  Niewielkie wymagania wobec kredytobiorcy,

Ø  Elastyczny i długi okres kredytowania,

Ø  Brak ukrytych kosztów (bank ma obowiązek poinformować nas nie tylko o RRSO, ale także kosztach pozaodsetkowych),

Ø  Brak ubezpieczeń,

Ø  Szeroka oferta kredytów.

Nieco wyższe, niż w przypadku innych pożyczek, oprocentowanie, powinna nam zrekompensować swoboda, jaką oferuje kredyt gotówkowy. Zresztą każdy bank w tym zakresie ma swoją politykę i oprocentowanie może się znacznie różnić, najlepiej sprawdzić to w serwisie Sortter.

 Jednak wolność, jaką gwarantuje kredyt gotówkowych, powinna nam te nieco wyższe odsetki zrekompensować.

Sortter – porównywarka kredytów

Praktycznie każdy bank oferuje dzisiaj kredyty gotówkowe, to jeden z najpopularniejszych produktów. Jednak bogactwo ofert sprawia, że zwykłemu konsumentowi bardzo trudno wybrać optymalne rozwiązanie. Chyba nikt nie jest w stanie samodzielnie prześledzić wszystkich ofert. Na dodatek warunki kredytów zmieniają się nieustannie, dlatego należałoby porównać parametry kredytów w jednym momencie. A to już chyba mission impossible. Jednak klienci nie stoją na straconej pozycji, mogą, a nawet jest zalecane, skorzystać z internetowej porównywarki kredytów. W serwisie Sortter zainteresowani pożyczką gotówkową znajdą zestawienie ofert największych banków w Polsce. Na podstawie najważniejszych parametrów można porównać kredyty, a w kalkulatorze wyliczyć orientacyjną wysokość rat. To bardzo pomocne i intuicyjne w obsłudze narzędzie, tym bardziej. Dane tam są na bieżąco aktualizowane, a prezentowane warunki nie odbiegają do tych, które uda nam się wynegocjować w banku. Dzięki informacjom tam zwartym, każdy może wybrać najkorzystniejszą ofertę dla siebie.

Kredyt gotówkowy – czy warto?

Na tak postawione pytanie, należy bez wątpienia odpowiedzieć, że warto. Kredyt gotówkowy daje nam wolność wyboru, na co przeznaczymy środki Może to być zarówno jakaś rzecz materialna, jak i wycieczka w daleki zakątek świata. W ostatnim czasie coraz więcej osób przy pomocy kredytu finansuje swoje egzotyczne eskapady czy wyjazdy na światowe wydarzenia sportowe i muzyczne. W końcu dzisiaj modne jest kolekcjonowanie wrażeń, a nie rzeczy.

Kredyt gotówkowy to obecnie absolutnie bezpieczne rozwiązanie, którego nie należy się bać. Dzięki obowiązującym przepisom, banki nie mogą ukrywać żadnych dodatkowych opłat, a klauzule abuzywne dodatkowo chronię interes konsumenta. Żadne niedozwolone postanowienia nie mogą się znaleźć w umowie kredytowej. I choć po kredyt gotówkowy sięgać zawsze warto, to szczególnie warto zrobić to właśnie teraz, gdy stopy procentowe NBP znajdują się na najniższym od lat poziomie.

Podsumowanie

Wzięcie kredytu gotówkowego to dzisiaj łatwa sprawa. Sama procedura przyznania kredytu jest bardzo prosta i szybka. Osoba zainteresowana tego rodzaju pożyczką nie musi gromadzić plików dokumentów, ani przechodzić skomplikowanej procedury badania zdolność kredytowej. Znacznie trudniejszym zadaniem jest wybór najkorzystniejszej oferty, dostosowanej do naszych potrzeb. Z uwagi na bogactwo ofert oraz ilość parametrów, które trzeba porównać, najlepiej jednak zdać się na pomoc profesjonalnej porównywarki kredytów. Wystarczy wpisać kwotę kredytu, termin spłaty oraz kilka innych szczegółów, aby zobaczyć wszystkie dostępne opcje i wybrać tę najlepszą. A co najważniejsze, można to zrobić całkowicie za darmo!

Materiał Promocyjny