Pieniądze, bilet do kina lub zniżki za plastikowe butelki

Ludzie chcą być bardziej eko i już niebawem będą mieli kolejne narzędzia, do tego by dbać o środowisko i zmniejszać ilość odpadów z plastiku.

Publikacja: 20.07.2019 12:43

Pieniądze, bilet do kina lub zniżki za plastikowe butelki

Foto: Adobe Stock

W polskich miastach pojawiają się automaty skupujące butelki PET. Dla osób, które będą oddawać produkty do recyklingu, przewidziane są nagrody – pieniądze, bilety do kina czy zniżki na zakupy.

Warto sprawdzić: Ty używasz karty, bank pomaga potrzebującym

UE walczy z odpadami

Europa, w tym także Polska, musi przygotować się do zmian, które wprowadziła przyjęta przez Parlament Europejski w marcu tego roku dyrektywa, zgodnie z którą od 2021 roku zacznie obowiązywać zakaz sprzedaży jednorazowego plastiku, w tym talerzy, sztućców, słomek i patyczków do czyszczenia uszu. Z kolei do 2029 roku wszystkie butelki będą musiały być wytwarzane w co najmniej 90 proc. z tworzywa pochodzącego z recyklingu.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk zapowiedział, że rząd planuje wprowadzić opłaty kaucyjne za butelki PET w wysokości 10 gr. za każde opakowanie. Butelki po wodzie mineralnej, artykułach spożywczych, chemii gospodarczej, lekach czy kosmetykach zapakowane w plastik będą droższe, ale konsumenci będą mogli odzyskać pieniądze, odnosząc opakowania do sklepu, punktu skupu lub automatu. Takie działania mają zachęcić producentów i konsumentów do recyklingu i ograniczania użycia plastiku w życiu codziennym.

Nagrody motywują do bycia eko

Samorządy nie czekają na pomoc rządową i działają na własną rękę. Pierwszy butelkomat, przygotowany na przyjęcie 15 tys. sztuk butelek, stanął w kwietniu w Krakowie – znaleźć go można było w urzędzie miasta. Mobilny skup plastiku, tak bardzo zyskał na popularności, że szybko skończyły się przygotowane przez władze Krakowa pieniądze na wypłaty dla oddających zużyte butelki. Niepotrzebne plastiki, które spełniały określone wymogi: miały kod kreskowy, były opróżnione i nie były zgniecione pozwalały zarobić losowo 10 lub 20 gr.

Zupełnie inny model motywacji zastosowały władze Sosnowca – każda butelka PET czy puszka aluminiowa wrzucona do maszyny, to 10 gr., ale dofinansowania dla sosnowieckiego sportu (koszykówki, hokeja czy piłki nożnej). Plastiku mogą się też pozbywać mieszkańcy Lublina. Prowadzona przez miasto akcja, nie ma charakteru odpłatnego, ale ma na celu edukację mieszkańców w zakresie selektywnej zbiórki odpadów i zwiększania świadomości ekologicznej na temat zasad segregacji odpadów i recyklingu.

Warszawa dostanie butelokmaty

W Warszawie niebawem pojawią się automaty, które stolica wraz z Coca-Colą i Fundacją Nasza Ziemia postawi w ramach kolejnej edycji programu „Świat bez odpadów”. Będzie to 10 maszyn, które jako pierwsze na świecie przyjmować będą pięć różnych rodzajów plastikowych opakowań.

– Docelowo recyklomaty staną w lokalizacjach, które cieszą się popularnością, m.in. przy ul. Ząbkowskiej i pl. Bankowym – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Po wrzuceniu do warszawskiego automatu opakowania PET, opakowań z aluminium i szkła, specjalna aplikacja naliczy danej osobie punkty i pozwoli na wykorzystanie ich na jeden ze specjalnych ECO-produktów, np.: bilety do kina, bony do kawiarni czy sklepów odzieżowych współpracujących z akcją.

We własny sprzęt chcą zainwestować władze Ursynowa i Bielan. Jak informuje Magdalena Borek z biura prasowego Dzielnicy Bielany – Mieszkańcy będą mogli korzystać z butelkomatów zaraz po wakacjach. Jest wiele kreatywnych pomysłów na „rekompensatę”. Przykładowo w zamian za butelki urządzenie będzie wydawać drobne kwoty pieniężne lub np. karmę dla psów.

Warto sprawdzić: Za zniżki podzielimy się informacjami o naszym zdrowiu

Dzięki jednemu z projektów do budżetu obywatelskiego automaty mają szansę stanąć również w Łodzi. Za puste butelki łodzianie otrzymywać mieliby punkty wymienne na zniżki do miejskich basenów, teatrów, czy muzeów.

W polskich miastach pojawiają się automaty skupujące butelki PET. Dla osób, które będą oddawać produkty do recyklingu, przewidziane są nagrody – pieniądze, bilety do kina czy zniżki na zakupy.

Warto sprawdzić: Ty używasz karty, bank pomaga potrzebującym

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Mądre Wydatki
Dwie trzecie Polaków chce skorzystać z Black Friday i Cyber Monday
Mądre Wydatki
Rower jako środek transportu to lepsze zdrowie i lżejszy portfel
Mądre Wydatki
Własne auto nie ma sensu. Młodzi nie chcą czterech kółek
Mądre Wydatki
Apartament wakacyjny. Jak kupić, by zarobić
Mądre Wydatki
SpaceX wprowadza mega obniżkę cen na Starlink