Jak dowiedzieć się o zajęciu rachunku przez komornika

Adobe Stock

W niektórych bankach klienci o zajęciu komorniczym na ich rachunku dowiedzą się w aplikacji mobilnej, w innych – dopiero w oddziale.

Banki same z siebie raczej o tym nie informują. – Nie jesteśmy stroną, nie informujemy proaktywnie o zajęciu. Robimy to reaktywnie. Jeśli klient zadzwoni do nas na infolinię, to oczywiście doradca taką informację przekaże – tłumaczy Adam Hus, manager Zespołu Obsługi Klientów i Instytucji Zewnętrznych w Credit Agricole.

Warto sprawdzić: Uważajmy! Najlepsze sposoby hakerów na okradanie nas

Pani Magdalena jest klientką Pekao SA. Ostatnio jej rachunek zajął komornik. Kobieta dowiedziała się o tym przypadkiem. – Dlaczego w XXI wieku nie można takiej informacji zobaczyć w aplikacji po zalogowaniu lub na infolinii – pytała się w banku.

W odpowiedzi usłyszała, że konsultanci na infolinii telefonicznie/chat/wideo nie mają możliwości przekazywania informacji dotyczących blokady rachunku.

– Do uzyskania informacji w tym zakresie konieczny jest kontakt z oddziałem lub przesłanie wiadomości poprzez pocztę – tłumaczyli jej bankowcy z Pekao SA.

Rzecznik banku Paweł Jurek zapewnia nas, że „klient może uzyskać informację o przyczynie braku dostępności do swoich środków zgromadzonych na rachunku bankowym w dowolnej placówce banku lub kontaktując się z infolinią”.

– Uzyska wtedy pełną informację o wysokości zajętej wierzytelności oraz o organach egzekucyjnych, które dokonały zajęcia jego rachunku – dodaje Paweł Jurek.

Podkreśla, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, obowiązek informacyjny spoczywa na organie egzekucyjnym, który zawiadamia dłużnika o zajęciu jego wierzytelności z rachunku bankowego, doręczając mu odpis zawiadomienia skierowanego do banku.

Zdaniem pani Magdaleny w innych bankach nie ma problemu dowiedzieć się o zajęciu komorniczym. Czy tak jest rzeczywiście?

Warto sprawdzić: Top tip wpłatomatu: nie wkładajmy biletu między pieniądze

Jak mówi Kaja Krassowska-Suchan, menedżer Zespołu Biznesowego Bankowości Internetowej i Mobilnej w Alior Banku informacje o kwotach objętych zajęciem egzekucyjnym klienci znajdą w szczegółach swojego konta w bankowości internetowej.

– Tam będzie widniała zablokowana kwota wraz z możliwością wyświetlenia szczegółów, m.in. o numerze sprawy czy kwocie wolnej- tłumaczy Kaja Krassowska-Suchan.

Dodaje, że posiadacze rachunku mają jednocześnie możliwość uzyskania pełnych danych odnośnie zajęcia na rachunku poprzez infolinię banku.

– Kontaktując się z konsultantem uzyskają informację o tym, kiedy została ustanowiona blokada, na jaką kwotę, przez jaki organ egzekucyjny, jaki jest numer sprawy i status zajęcia, a także jaka kwota wolna została do wykorzystania – wyjaśnia przedstawicielka Aliora.

Zapewnia, że dodatkowo każdy klient, do którego zostanie wysłane pismo o zajęciu komorniczym i nałożona blokada środków na rachunku, otrzyma automatycznie wiadomość SMS informującą o zaistniałej sytuacji.

Jak zauważa Ewa Krawczyk z Santander Bank Polska osoba fizyczna w aplikacjach mobilnych nie ma informacji o zajęciach egzekucyjnych przyjętych do rachunków depozytowych.

– Zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie egzekucji z rachunków bankowych, obowiązek informowania o zajęciu leży po stronie organu egzekucyjnego. Informacje o zajęciu klient może uzyskać w każdym oddziale banku, może też otrzymać informacje na infolinii- tłumaczy Ewa Krawczyk.

A Mirella Gmur z ING Banku Śląskiego dodaje, że informacje o zajęciu egzekucyjnym są wyświetlane w aplikacji mobilnej i w bankowości internetowej Moje ING. Klient uzyska też taką informację na infolinii banku.

– Udostępniane informacje dotyczą organu egzekucyjnego, który dokonał zajęcia, sygnatury sprawy oraz kwoty, jaka jest egzekwowana. Bank nie wysyła do klienta innych powiadomień – dodaje Mirella Gmur.

Grzegorz Culepa z biura prasowego PKO BP zapewnia, że klient otrzyma informację o zajęciu komorniczym na infolinii. – Konsultant może też przyjąć dyspozycję od klienta np. spłaty zajęcia – tłumaczy Grzegorz Culepa.

W PKO BP posiadacz rachunku może też sprawdzić blokady w iPKO. -W szczegółach zajęcia jest informacja o organie zlecającym, początkowej i aktualnej kwocie zajęcia, sygnaturze, dacie sporządzenia pisma przez organ egzekucyjny i dacie wpływu zajęcia do banku, a organ egzekucyjny musi poinformować dłużnika o przekazaniu do banku zajęcia egzekucyjnego – zauważa przedstawiciel PKO BP.

Warto sprawdzić: Jak przekształcić stare konto bankowe w nowoczesne

Jak mówi Adam Hus, manager Zespołu Obsługi Klientów i Instytucji Zewnętrznych w Credit Agricole mówi, że klient o tym ze jego rachunek został objęty zajęciem komorniczy dowiaduje się bezpośrednio od organu egzekucyjnego.

– Naszym obowiązkiem jest z zabezpieczenie środków na rachunku i, jeśli to możliwe, przekazanie do organu egzekucyjnego -tłumaczy.

Dodaje, że bank mnie jest stroną, nie informuje proaktywnie o zajęciu. – Robimy to reaktywnie. Jeśli klient zadzwoni do nas na infolinię, to oczywiście doradca taką informację przekaże -dodaje Adam Hus.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Najlepsze konta z bonusami. Przybywa ofert z moneyback

Banki nie rozpieszczają lokatami. Warto więc poszukać takiego konta, które daje premię. Zwłaszcza, że ...

Najlepsze konto dla studenta. Porównujemy ofertę banków

Prześwietlamy konta bankowe dla studentów i wybieramy najlepsze z nich. Choć potrzeby młodych ludzi ...

Co dzieje się z pieniędzmi po śmierci

Co dzieje się z pieniędzmi po śmierci człowieka?

Spadkobiercy czasem muszą się nagimnastykować, żeby dotrzeć do oszczędności zmarłego. Często nie wiemy, czy ...