Specjalne naklejki na karty płatnicze to zły pomysł

Banki nie rekomendują naklejania naklejek na plastik karty, gdyż może to zakłócić lub nawet uniemożliwić jej poprawne działanie.  
Banki nie rekomendują naklejania naklejek na plastik karty, gdyż może to zakłócić lub nawet uniemożliwić jej poprawne działanie.  
Adobe Stock

Mało który bank oferuje klientom możliwość wyboru własnego wzoru na kartę płatniczą, ale wszystkie odradzają korzystanie ze specjalnych naklejek na nie.

– Dodatkowe elementy mogą spowodować niepoprawne działanie karty, jej zablokowanie w trakcie wypłaty gotówki w bankomacie oraz awarię bankomatu lub terminala płatniczego – tłumaczy Krzysztof Konieczka, dyrektor Działu Daily Banking w Alior Banku.

Warto sprawdzić: Lepiej nie spieszyć się z odnowieniem karty kredytowej

Wizerunek głównie z katalogu

Pod koniec września PKO BP rozstrzygnął Konkurs K-artystyczny na nowe wzory kart. Przy okazji klienci zaczęli dopytywać o własne pomysłu na widok używanego przez nich plastiku. – Nie, nie ma takiej możliwości. Istnieje natomiast możliwość wyboru grafiki dostępnej w galerii – tłumaczył bank.

W PKO BP klienci mogą wybrać wizerunek karty z katalogu. Do kart debetowych jest  18 różnorodnych tematycznie wzorów lub  17 wzorów Oficjalnej Karty Ekstraklasy. W przypadku kart kredytowych można wybrać jedną z ośmiu propozycji banku.

Także Alior Bank nie oferuje możliwości wyboru własnego wizerunku karty płatniczej. Do nowo otwieranego Konta Jakże Osobistego dostępne są dwa wizerunki kart debetowych: – Karta Debit Mastercard zbliżeniowa do Konta Jakże Osobistego oraz Karta dla Gracza – Debit Mastercard z wizerunkiem Ashe postaci z gry League of Legends. W przypadku kart kredytowych dostępne są różne wizerunki kart w zakresie obowiązującej oferty: Karta Kredytowa Mastercard O i Karta Kredytowa Mastercard TU i TAM, Karta World Elite Mastercard®.

W Credit Agricole aktualnie w ofercie obok kart ze standardowymi wizerunkami, udostępniany jest również szeroki katalog wizerunków kart do wyboru przez naszych klientów. – W katalogu znajduje się obecnie 15 kategorii, m.in. sport, hobby, czy zwierzęta. Klienci mogą wybrać spośród prawie 100 dostępnych wizerunków, które niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem- mówi [Paulina Kałuża-Lelakowska, Senior Product Manager w Credit Agricole.

Dodaje, że odpowiadając na potrzeby i zainteresowania klientów bank regularnie uzupełniamy nasz katalog o nowe kategorie i wizerunki. – Daliśmy również możliwość zaprojektowania swojej karty w ramach konkursu dla uczniów i studentów. Zwycięskie projekty trafiły do katalogu wizerunków i są ogólnodostępne dla wszystkich klientów. Ostatnio dodaliśmy również nową kategorię Gaming, która przygotowana została specjalnie dla fanów gier – mówi Paulina Kałuża-Lelakowska.

Także klienci Pekao SA mogą wybrać wizerunek karty z katalogu. – Zawiera on 72 pozycje podzielone na różne kategorie (miasta, znaki zodiaku, krajobrazy, zwierzęta, detal, młodzi, motoryzacja, kwiaty i owoce, nowoczesność). Nie ma możliwości wydania karty z własnym wzorem –przyznaje Paweł Jurek, rzecznik banku.

Również Santander Bank Polska nie oferujemy możliwości zamówienia karty z własnym wizerunkiem. – Każdy produkt kartowy ma swój odrębny, przypisany wizerunek- mówi Ewa Krawczyk, z biura prasowego banku.

Warto sprawdzić: Płacił odsetki za cudze transakcje. Jak to możliwe?

Jednym z niewielu banków na rynku który umożliwia wydanie karty płatniczej z dowolnym, własnym wzorem (zdjęciem) wybranym przez klienta jest ING Bank Śląski.

-Oczywiście do wyboru jest również katalog z ponad 100 gotowymi, wybranymi przez bank wizerunkami z kilkunastu kategorii m.in. krajobrazy, zwierzęta, kwiaty, kosmos, styl życia itp. –mówi Mirella Gmur, z biura prasowego.

Niebezpieczna naklejka

Klienci banków znaleźli nowy sposób na własną wizerunek plastiku w portfelu – naklejki. na karty. – Zobaczyłem w sieci coś w rodzaju rozwiązania pomostowego na wygląd karty skoro w banku nie mogą zamówić swojego. To naklejki na kartę. Zamówiłem już dwie – chwali się pan Bartosz, klient PKO BP.

Tylko czy to bezpieczne rozwiązanie? Czy można dowolnie coś naklejać na kartę debetową czy kredytową? Okazuje się, że nie. – Odradzamy naklejanie na kartach emblematów lub   dodatkowych  informacji. Po pewnym czasie naklejka może zacząć odstawać od powierzchni karty, a to może spowodować  zablokowanie się karty w czytniku bankomatu – mówi Grzegorz Culepa, z biura prasowego PKO BP. Dodaje, że bank zdecydowanie – ze względów bezpieczeństwa – odradza też naklejanie na karcie naklejki na której jest nr PIN do karty.

Także Krzysztof Konieczka, dyrektor Działu Daily Banking w Alior Banku mówi, że klient nie powinien naklejać żadnych naklejek na kartę. – Dodatkowe elementy mogą spowodować niepoprawne działanie karty, jej zablokowanie w trakcie wypłaty gotówki w bankomacie oraz awarię bankomatu lub terminala płatniczego- tłumaczy dyr. Konieczka.

Przypomina, że zgodnie z regulaminem kart płatniczych, które są załącznikiem do umowy klient zobowiązany jest chronić kartę przed zagubieniem, kradzieżą i zniszczeniem.

– Elementy naklejone na kartę powodujące jej celowe zniszczenie mogą być uznane przez nas jako działanie niezgodne z warunkami umowy, co może być podstawą do jej wypowiedzenia umowy – tłumaczy dyr. Konieczka.

Paulina Kałuża-Lelakowska, Senior Product Manager w Credit Agricole mówi, że zaklejanie imienia i nazwiska posiadacza karty może spowodować problemy z obsługą takiej karty, np. przy płatności w sklepie . – Dane na karcie służą identyfikacji jej użytkownika, a możliwość identyfikacji jest prawem i obowiązkiem akceptującego tę kartę- tłumaczy.

Także Ewa Krawczyk z Santander Bank Polska nie rekomenduje naklejania naklejek na plastik karty, gdyż może to zakłócić lub nawet uniemożliwić jej poprawne działanie.  

Warto sprawdzić: Co zrobić, żeby 7-letni syn nie okradł nas nieświadomie

Jak zauważa Mirella Gmur z ING Banku Śląskiego karta płatnicza zawiera wbudowany układ elektroniczny (chip) oraz antenę umożliwiającą dokonywanie płatności zbliżeniowych.

– Dlatego nie zalecamy, aby umieszczać bądź przyklejać na kartę dodatkowe elementy lub naklejki, ponieważ mogą utrudnić dokonywanie płatności lub korzystanie z karty w bankomatach, a nawet uszkodzić samą kartę – mówi Mirella Gmur.

Podobną opinię słyszymy w Pekao SA . – Naklejka nie może zasłaniać numeru karty, daty ważności, imienia i nazwiska, logotypów organizacji płatniczej i banku oraz styków mikroprocesora. Nie można mieć pewności, że zaklejona karta będzie działać, szczególnie w przypadku płatności zbliżeniowych – wylicza Paweł Jurek, rzecznik Pekao SA.

Mogą Ci się również spodobać

Lokat na 1 miesiąc w zasadzie nie ma. Ranking na grudzień 2020.

Lokaty bankowe na 1 miesiąc w zasadzie zniknęły

Grudniowy ranking najlepszych lokat na jeden miesiąc nie jest zbyt długi. Na pierwszym miejscu ...

Banki wprowadzają nowe zabezpieczenia płatności przez internet

Już nie tylko kodem SMS klienci będą zatwierdzać transakcje w internecie. Banki przygotowują nowe, ...

W niektórych urządzeniach wpłata może słono kosztować

Opłaty za wpłaty. I to całkiem spore

Zasilenie konta we wpłatomacie może kosztować, zwłaszcza gdy korzystamy z urządzeń nie należących do ...