Mniej osób zmienia bank mimo dużych ułatwień

Adobe Stock

W trzecim kwartale na taki krok z wykorzystaniem specjalnego systemu zdecydowało się o połowę mniej osób niż przed rokiem.

Od lipca do września prawie 7 tys. osób podjęło decyzję przeniesienia rachunku z dotychczasowego banku do innego, z wykorzystaniem obsługiwanego przez Krajową Izbę Rozliczeniową systemu Ognivo. W tym samym okresie 2019 r. odnotowano niemal 12 tys. takich wniosków.

Na zamknięcie dotychczasowego rachunku w trzecim kwartale 2020 r. zdecydowało się ponad 99 proc. wszystkich wnioskujących o zmianę rachunku. Przeniesienia salda dokonało blisko 94 proc. wnioskujących. O przeniesienie zleceń stałych wystąpiły 682 osoby, a o przeniesienie poleceń zapłaty – 459 osób.

Warto sprawdzić: Banki „kroją” klientów jak tylko mogą. Horrendalne podwyżki

System Ognivo jest sporym ułatwieniem dla osób chcących zmienić bank.

W celu przeniesienia rachunku z dotychczasowego banku do innego wystarczy złożyć wniosek i upoważnienie dotyczące przeniesienia usług. Równocześnie w taki sam sposób można złożyć wniosek o zamknięcie rachunku bankowego.

Za pośrednictwem systemu Ognivo klienci banków mają możliwość wydania dyspozycji przekazania środków czy przeniesienia zleceń płatniczych i pełnomocnictw złożonych w dotychczasowym banku. Wszystkie formalności z tym związane przejmuje bank, którego stajemy się klientem.

Warto sprawdzić: Jak zmienić adres korespondencyjny bez wizyty w banku

Na wniosek klienta bank może dodatkowo przekazać informację o dokonanej zmianie rachunku bankowego wskazanym przez klienta instytucjom. Cały proces zajmuje zaledwie kilka dni i nie wymaga udziału klienta. System umożliwia bezpieczną i szybką komunikację online pomiędzy bankami a innymi uprawnionymi podmiotami.

Oprócz banków (komercyjnych i spółdzielczych) Ognivo wykorzystywane jest m.in. także przez ZUS, Pocztę Polską, urzędy miast, urzędy skarbowe, izby celne, administracyjne organy egzekucyjne, komorników sądowych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Najlepsze lokaty na 6 miesięcy ostro lecą w dół

Ranking lokat na 6 miesięcy, który tworzymy co miesiąc na bazie najlepiej oprocentowanych depozytów ...

Bankomaty nie mają wakacji

Choć Polacy coraz bardziej lubią transakcje bezgotówkowe, to jednak w popularnych miejscowościach wypoczynkowych latem ...

Kartę kredytową nie zawsze zamkniesz online

Nie zawsze da się zamknąć rachunek karty kredytowej w kanałach zdalnych. Czasem potrzebna jest ...