Bez PINu ciągle 50 zł. Kiedy wzrośnie limit płatności?

Adobe Stock

Większe transakcje zbliżeniowe bez podania hasła wejdą w Polsce dopiero za rok.

Pani Agnieszka w ubiegłym tygodniu wróciła z wakacji we Włoszech. – Tam zbliżeniowo bez podawania PIN mogłam płacić do 20 euro, a u nas limit jest taki niski, wynosi nieco ponad 10 euro. Dlaczego? – pyta kobieta. Limit 50 zł do płatności zbilżeniowych bez PIN został ustanowiony w 2007 roku (wtedy pojawiły się takie płatności) na 50 zł. Już kilka miesięcy temu obie organizacje płatnicze Visa i MasterCard zapowiedziały, że wzrośnie on do 100 zł. Dlaczego nic się nie zmienia?

W maju tego roku MasterCard otrzymał zgodę od Narodowego Banku Polskiego na podwyższenie do 100 zł limitu płatności zbliżeniowych bez podawania kodu PIN. Zmiana ta będzie obowiązywać zarówno dla kart debetowych, jak i kredytowych, a podyktowana jest wieloma czynnikami. Przede wszystkim polscy konsumenci polubili płatności zbliżeniowe do tego stopnia, że już ponad osiem na dziesięć transakcji kartami MasterCard w Polsce jest realizowanych właśnie w ten sposób.

Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału MasterCard Europe, przyznaje, że średnia kwota transakcji zbliżeniowej w minionym roku po raz pierwszy przekroczyła 50 zł, co pokazuje, że coraz częściej bezstykowo płacimy także za większe zakupy. – Od 2007 roku zmieniły się realia gospodarcze, co wpłynęło na zwiększenie wartości codziennych zakupów. Ponadto, w porównaniu z innymi krajami europejskimi, aktualny limit transakcji bez PIN w Polsce należy do najniższych, a po podwyższeniu do wartości 100 zł, będzie zbliżony do średniej europejskiej – przyznaje dyr. Ciołkowski. Jego zdaniem wyższy limit zacznie obowiązywać najwcześniej w III kwartale 2019 roku.

– Cały rynek finansowy potrzebuje się do niego odpowiednio przygotować, a ponadto niezbędna jest też edukacja konsumentów. Wzięte zostały również pod uwagę liczne zmiany związane z PSD2 (Payment Services Directive 2) w sprawie usług płatniczych, której celem jest dostosowanie przepisów do zmian wynikających z rozwoju rynku usług płatniczych, w szczególności wynikających z dynamicznego rozwoju technologicznego w obszarze płatności elektronicznych i mobilnych – red.), które wejdą w życie w drugiej połowie 2019 roku – tłumaczy dyr. Ciołkowski.

Także Visa Polska przewiduje, że wyższy limit na płatności zbliżeniowe bez użycia PIN będzie obowiązywać jeszcze w III kwartale 2019 roku.

– Obecnie wniosek o jego podniesienie został złożony do Narodowego Banku Polskiego – wyjaśnia Adrian Kurowski, dyrektor Visa w Polsce. Zdradza, że jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, w I kwartale płatności zbliżeniowe stanowiły przeszło 72 proc. wszystkich transakcji bezgotówkowych dokonanych w terminalach POS w Polsce, a w przypadku kart Visa w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej na koniec III kwartału 2017 roku sięgały one ponad 76 proc. wszystkich transakcji kartami w terminalach płatniczych, a wskaźnik ten ciągle rośnie.

MasterCard i Visa podkreślają, że osoby posiadające polską kartę płatniczą czy kredytową za granicą przy płatnościach zbliżeniowych bez użyciu PIN mogą korzystać z limitów, jakie obowiązują w danym kraju. Dla każdego kraju są one ustalono osobno. W Wielkiej Brytanii jest to na przykład 30 funtów, czyli ok. 145 zł, zaś we Francji 30 euro, czyli około 130 zł.

– Wydawca karty ma możliwość zmniejszenia kwoty limitu dla transakcji dokonywanych za granicą, jeżeli np. uznałby takie transakcje za niepożądane – zauważa Adrian Kurowski, dyrektor Visa w Polsce

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Na wakacjach wystarczy smartfon. Co potrafią bankowe apki?

Bankowe aplikacje mobilne są coraz bogatsze. Przez telefon można zarządzać swoimi finansami. Najbardziej rozbudowane ...

Najlepsze lokaty 3 miesięczne [czerwiec 2018]

Najwięcej lokat gwarantujących atrakcyjny zysk znaleźć można wśród depozytów krótkoterminowych – z trzymiesięcznym okresem ...

Banki mają pokoje do przeliczania grubszej gotówki

W niektórych oddziałach banków są specjalne pomieszczenia, gdzie bankowcy przeliczą gotówkę. Są to pokoje ...