Klienci banków zarobią mniej. Idzie druga fala cięć

Idzie druga fala cięć oprocentowania depozytów – i detalicznych, i firm. Być może w ten sposób sektor szuka sposobu na zwiększenie rentowności, w którą uderzył spory wzrost kosztów regulacyjnych.

Publikacja: 13.05.2019 20:12

Klienci banków zarobią mniej. Idzie druga fala cięć

Foto: Bloomberg

Polskie banki, mimo niezmienionych stóp procentowych, już w latach 2016–2017 istotnie obniżyły koszty finansowania, do czego zmotywował je wprowadzony z początkiem 2016 r. podatek bankowy.

Warto sprawdzić: W tych bankach nie wygrasz z inflacją

Dużo gotówki

Teraz szykuje się druga runda, prawdopodobnie w dużej mierze dzięki cięciu oprocentowania depozytów. Zabieg ten nie byłby możliwy bez dużej nadpłynności banków, która jeszcze się poprawia, bo depozyty rosną nieco szybciej niż kredyty.

– Widzimy szansę na zmniejszenie kosztów finansowania. Zadecyduje o tym przede wszystkim wysoki, szybszy, niż zakładaliśmy, wzrost depozytów detalicznych, który sięga 11 proc. rok do roku. W takich warunkach możliwe jest dalsze obniżanie oprocentowania lokat czy kont oszczędnościowych, co zapowiada już część banków – mówi Rafał Kozłowski, wiceprezes PKO BP.

Zmniejszenie oprocentowania kont oszczędnościowych zapowiedział już ING Bank Śląski, ale także inni kredytodawcy, jak Pekao, Santander czy Millennium, liczą, że uda im się zmniejszyć koszt finansowania. Prawdopodobnie zadecyduje o tym również postępująca już od wielu kwartałów zmiana struktury finansowania – klienci, zniechęceni niskimi zyskami z lokat, zostawiają coraz więcej pieniędzy na nisko lub wręcz nieoprocentowanych rachunkach bieżących. – Bardziej jednak spodziewałbym się zmniejszania kosztów w zakresie depozytów korporacyjnych niż detalicznych – uważa Tomasz Kubiak, wiceprezes Pekao.

Także zdaniem Kozłowskiego możliwe jest zmniejszenie stawek za depozyty w segmencie korporacyjnym, co wynikać może także z ich specyfiki. – Depozyty firm są z punktu widzenia miar płynności obowiązujących w bankach mniej stabilne niż te detaliczne. W rezultacie mniejszą ich część można wykorzystać na finansowanie akcji kredytowej. Między innymi dlatego już od pewnego czasu są one niżej oprocentowane niż lokaty detaliczne. Spodziewam się, że ten trend może jeszcze postępować, a banki wciąż mogą je „wypychać” – uważa wiceprezes PKO BP.

Próba odkucia się?

Mniejszy koszt finansowania oznacza, że poprawi się marża odsetkowa. Jej polepszenie może nastąpić też po stronie aktywów, bo rośnie udział wyżej oprocentowanych kredytów konsumpcyjnych oraz systematycznie spłacają się hipoteki frankowe, niskorentowne, nowe hipoteki złotowe mają zaś wyższe marże niż przed wprowadzeniem podatku bankowego.

– Coraz więcej banków wskazuje, że liczy na zmniejszenie kosztów finansowania, więc prawdopodobnie uda im się to zrobić, tnąc oprocentowanie depozytów. To w dużej mierze efekt obciążenia rosnącymi kosztami regulacyjnymi, banki szukają więc sposobu na poprawę rentowności – komentuje Łukasz Jańczak, analityk Ipopemy. Nie spodziewa się, że cięcie oprocentowania spowoduje spadek napływu pieniędzy do banków, bo wynagrodzenia rosną w wysokim tempie, a klienci niechętnie korzystają z alternatyw dla depozytów mimo ich niskiego oprocentowania. Trendu nie powinny zaburzyć Getin i Idea, które muszą więcej płacić za depozyty.

Warto sprawdzić: Aktualna tabela oprocentowania lokat i kredytów w ROR

Niektórzy komentatorzy nie zgadzają się ze stwierdzeniem, że to wzrost kosztów regulacyjnych odpowiada za cięcie odsetek lokat. Przypomnijmy: składka całego sektora na BFG urosła w tym roku o 27 proc., do 2,8 mld zł, a dziewięciu największych kredytodawców z GPW zapłaci 130 mln zł na KNF, o 60 proc. więcej niż w 2018 r. Do tego dochodzą wciąż wysokie wymogi kapitałowe, które obniżają rentowność sektora. ROE w 2018 r. wyniosło tylko 7,2 proc., najlepsi, jak ING BSK czy Santander, osiągają po około 12 proc., ale sporo banków, szczególnie mniejszych, ma trudności z pokryciem kosztu kapitału szacowanego na 7–8 proc., co ogranicza zdolność wzrostu akcji kredytowej.

Polskie banki, mimo niezmienionych stóp procentowych, już w latach 2016–2017 istotnie obniżyły koszty finansowania, do czego zmotywował je wprowadzony z początkiem 2016 r. podatek bankowy.

Warto sprawdzić: W tych bankach nie wygrasz z inflacją

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Konta Bankowe
Banki tną oprocentowanie lokat. Średnio jest już ono znacznie poniżej 5 proc.
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%
Konta Bankowe
Banki w końcu zaczynają wprowadzać klucze U2F. Hakerom będzie trudniej
Konta Bankowe
Z lokat dostaniemy coraz mniej. 8 proc. w jednym banku