Sposoby na bezpieczne bankowanie

Adobe Stock

W przestrzeni online dokonuje się aktualnie większość transakcji finansowych, które kiedyś załatwialiśmy twarzą w twarz.

materiał powstał we współpracy z BIK

Dziś w szeroko rozumianej sieci komputerowej pozostawiamy mnóstwo cyfrowych śladów. Często udostępniane informacje o sobie stwarzają wiele możliwości kradzieży. Złodzieje na nie czyhają, by wykorzystać je m.in. do wyłudzenia kredytu. Należy mieć świadomość, że udostępnianie danych na swój temat w cyberprzestrzeni może mieć swoje konsekwencje.

Chronić dane to znaczy postępować tak, aby w niepowołane ręce nie wpadły jakiekolwiek informacje nas identyfikujące. Chodzi o tzw. dane osobowe, jak: imię i nazwisko, adres, numer dowodu osobistego, PESEL i data urodzin. Jeśli ktoś myśli, że kradzież danych mu nie grozi, bo zawsze pilnuje swoich dokumentów, to jest w wielkim błędzie. Należy zdawać sobie sprawę, że do kradzieży tożsamości złodzieje nie zawsze potrzebują dokumentów – dowodu, paszportu czy prawa jazdy. Wystarczą im dane, jakie sami dostarczamy, w chwili nieuwagi lub pomimo zachowania największej ostrożności, działając w przestrzeni online, w której dokonuje się obecnie większość transakcji finansowych. Dane w rękach przestępców mogą zostać użyte m.in. do wyłudzenia kredytów czy pożyczek zarówno na osobę fizyczną, jak i na firmę. Dlatego coraz bardziej istotne staje się zarówno upowszechnianie wiedzy o rodzajach zagrożeń, jak i o prewencyjnych sposobach ochrony swoich danych osobowych.

Jak nie oddać pieniędzy złodziejom

O sposobach ratowania klientów w kontekście zagrożeń ze strony złodziei internetowych mówiono podczas XIV Kongresu Ryzyka, organizowanego przez BIK w listopadzie br. Adam Haerthle, redaktor naczelny portalu Zaufana Trzecia Strona.pl, podczas swojego wykładu podkreślał, jak trudno omijać pułapki czyhające na użytkowników, zwracał uwagę na triki, do jakich posuwają się przestępcy, by wejść w posiadanie cennych danych. Wśród sposobów na ograniczenie zagrożeń podkreślił korzyści z „bankowania” w aplikacji na smartfonie. Jak dowodzą statystyki, transakcje dokonywane z poziomu aplikacji są obecnie najbezpieczniejsze, ponieważ pozwalają użytkownikowi uniknąć popełnienia błędu, na który niezmiennie liczy przestępca.

Scenariusze hakerów nadal skwapliwie wykorzystują ludzką naiwność, a także błędy, jakie popełniamy z powodu pośpiechu czy braku spostrzegawczości. Konieczne jest więc wyrobienie sobie właściwych nawyków dotyczących postępowania w internecie.

Warto sprawdzić: Prześwietlamy cyberpolisy na wypadek ataku hakerów. Warto?

Aktualizuj urządzenia i aplikacje

W badaniu opinii BIK pt. „Cyberbezpieczeństwo Polaków 2019″ zapytano respondentów o podejście do bezpieczeństwa ich danych w sieci w kontekście aktualizacji urządzeń.

Najwięcej, choć jest to niespełna połowa (47 proc.), respondentów włącza automatyczne aktualizacje aplikacji w telefonie, 42 proc. osób robi to w aplikacjach na telefonie lub tablecie, a 38 proc. w samym tablecie. Co ciekawe, ok. 10 proc. badanych w ogóle nie dokonuje aktualizacji na żadnym ze swoich urządzeń.

Zaskakujący jest fakt, że tylko 26 proc. internautów aktualizuje telefon kilka razy w roku, a nawet rzadziej, 34 proc. dokonuje równie rzadko aktualizacji w tablecie, a 33 proc. w komputerze.

Ograniczone zaufanie

Pomimo stosowania się do zaleceń ekspertów dotyczących sposobów dbania o bezpieczeństwo w sieci nie jesteśmy w stanie nadążyć za coraz bardziej zaawansowanymi metodami przestępców, zidentyfikować próbę oszustwa czy oprzeć się chwytom socjotechnicznym. Zawsze należy się kierować zdrowym rozsądkiem i zasadą ograniczonego zaufania, a także posiłkować się dostępnymi na rynku narzędziami, które automatycznie ostregają o próbach wyłudzeń. Mowa o Alertach BIK, które niczym sygnał ostrzegaczy pomagają ubiec złodzieja, informując nas w SMS lub e-mailu m.in. w następujących sytuacjach:

  • gdy jakaś instytucja finansowa będzie chciała udzielić kredytu lub pożyczki na nasze dane,
  • gdy pojawi się nowe zobowiązanie przypisane do naszych danych,
  • kiedy będziemy sprawdzani w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor – dzięki temu dowiemy się na przykład o próbie wyłudzenia abonamentu telefonicznego.

Pokładamy duże nadzieje w systemowych zabezpieczeniach instytucji finansowych, jednak te jeszcze nie działają na szeroką skalę lub rozwijają się. Chodzi o rozwiązania wykorzystujące najnowsze technologie, np. sztuczną inteligencję, profile uwierzytelniające klienta wielopoziomowo, np. na podstawie tzw. zachowań behawioralnych, wykorzystujących mechanizmy użycia myszki czy szybkość pisania na klawiaturze.

Warto sprawdzić: Sposoby hakerów na dobranie się do naszych pieniędzy

Metody te dopiero w przyszłości mają szansę zminimalizować lub znacząco poprawić bezpieczeństwo użytkowników, nie zwalnia to nas jednak z samodzielnego obowiązku dbania o bezpieczeństwo danych, na co dzień, przez cały rok, korzystania z dostępnych sposobów, jak nie dać złodziejom sposobności do kradzieży danych.Wszyscy użytkownicy przestrzeni internetowej, świadomi zagrożeń, powinni stosować wszelkie niezbędne środki ostrożności, nawet te oczywiste, jak: stosowanie różnych haseł dostępu, regularne ich zmienianie i niezapamiętywanie przez przeglądarkę, nie mówiąc już o niepodawaniu loginów i haseł innym osobom.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Prawo nie zabrania, ale czy będą klienci

Banki mogą być otwarte w niedziele w centrach handlowych, ale z takiej możliwości nie ...

Nie chcieli obsłużyć, za dużo liczenia, a zaraz zamykali bank

Choć bank powinien obsłużyć wszystkich klientów, którzy weszli do oddziału nawet tuż przed zamknięciem, ...

Wpłatomaty przyjmują głównie złotówki. To się nie zmieni

Choć w polskich bankomatach można wypłacić euro, to rzadko który wpłatomat przyjmie inne waluty ...