Notowania walut a koronawirus

W przypadku euro, jego notowania od początku 2020 roku wzrosły o około 20-30 gr. Dolar w momencie rozszerzania się pandemii wskoczył na dawno niewidziane poziomy powyżej 4 zł. Jednak po kilku tygodniach sytuacja wróciła do poziomów z poprzednich lat. Jeżeli chodzi o inne notowania walut, z koszyka tych najważniejszych, pozostaje jeszcze funt brytyjski. Jednak w tym przypadku razem z koronakryzysem nałożył się brexit, który również przełożył się na kurs waluty. W celu ograniczania skutków gospodarczych banki centralne działają w różnoraki sposób, w niektórych państwach obniżane są stopy procentowe, co wpływa na konkretne rynki.

Co wpływa na aktualne kursy walut?

Pierwszym czynnikiem, który ma wpływ na aktualne kursy walut jest zależność między popytem a podażą na konkretną walutę. Oczywiście na notowania walut mają wpływ również czynniki ekonomiczne tak jak m.in. poziom stóp procentowych, poziom inflacji, bezrobocie, tempo wzrostu gospodarczego. Jednak to nie wszystko, dodatkowo często inwestorzy biorą pod uwagę aspekty polityczne, a także społeczne w danym kraju, co ma wpływ na notowania walutowe. Podczas pandemii niepewność co przyniesie kolejny dzień, kryzys zdrowotny, lockdown, który sprawił, że wiele biznesów upadło, a liczba bezrobotnych wzrastała, przełożył się na dynamiczne zmiany, najlepiej obrazują to archiwalne kursy walut.  Dzisiaj kursy walut są względnie stabilne, co możesz sprawdzić np. tutaj: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/.

Kursy walut – prognozy, czy wróżenie z fusów

Choć analitycy z całego świata stawiają prognozy kursów walut, to jednak nie często są one zgodne. Istnieje kilka sposobów na prognozowanie przyszłych notowań, ale w obliczu tak dynamicznej sytuacji z jakąś światowa gospodarka zmaga się w tej chwili, tak naprawdę każde nawet najmniejsze doniesienie ze strony banków centralnych, a także informacje o kolejnych falach zakażeń mogą wpływać na decyzje inwestorów, a co za tym idzie na notowania walut w czasie rzeczywistym. Przykładowo część analityków przewiduje wzrostu kursu euro nawet o 20 groszy do końca roku, jednak inni prognozują stabilizację.

Materiał Promocyjny