Polacy chętnie korzystają z kredytów zarówno konsumpcyjnych, jak i mieszkaniowych. Aż o 638 proc. (z 61 mld zł do 447 mld zł) wzrosło zadłużenie Polaków z tytułu kredytów mieszkaniowych w ciągu niemal 12 lat, a o 430 proc. (z 33 mld zł do 175 mld) z tytułu kredytów konsumpcyjnych.

Jednak nie te wskaźniki są naprawdę ciekawe. O potencjale rynku kredytowego świadczy udział zadłużenia w PKB. O ile w przypadku kredytów konsumpcyjnych zbliżamy się do podium wśród krajów Unii Europejskiej, o tyle kredyty hipoteczne pozostają w ogonie stawki.

Należy więc się liczyć z tym, że rynek kredytów hipotecznych będzie rósł, co wiąże się z podejmowaniem decyzji o zaciągnięciu nowego kredytu bankowego. Ta decyzja, zwłaszcza kredyt na wysoką kwotę, jest jedną z ważniejszych w życiu. Zobowiązanie zaciągane na dziesiątki lat zmusza do przemyśleń, aby decyzja o zaciągnięciu kredytu była mądra, bezpieczna, optymalna pod względem „kosztów” – i tych liczonych w złotych polskich i tych emocjonalnych.

Warto sprawdzić: Ranking kredytów hipotecznych 2019. 300 tys. zł na 25 lat

Analizator kredytowy

Analizator kredytowy to kalkulator, który w prosty i szybki sposób pomoże obliczyć, na jaki kredyt nas stać, analizuje wysokość rat i limitów obecnie spłacanych kredytów. Poprzez dostęp do historii kredytowej analizator prezentuje wiarygodne obliczenia szans na kredyt bankowy. Co więcej, analizator ostrzega przed ryzykiem nadmiernego zadłużenia – czyli mówi wprost, że kolejny kredyt będzie zbyt dużym ciężarem, którego gospodarstwo domowe może nie udźwignąć.

Narzędzie opracowane przez analityków BIK oceni obiektywnie nasze szanse na kredyt, uwzględniając dane, które również bank bierze pod uwagę przy ocenie wniosku, jednocześnie pomaga przygotować się do rozmowy z bankiem o swoim potencjalnym kredycie. Rozwiązanie BIK wnosi również wartość edukacyjną i doradczą, wskazując, jakie elementy mają wpływ na przyznanie kredytu.

– Analizator BIK to nowy standard w przygotowaniu się do ważnej decyzji dla domowego budżetu, jaką jest zaciągnięcie kredytu – mówi Marcin Gozdek, dyrektor Departamentu Rynku Detalicznego BIK. – Analizator Kredytowy BIK ogranicza stres związany z niepewnością, czy dostaniemy pożądany kredyt. Równocześnie ułatwia podjęcie decyzji wszystkim, którzy chcą się zadłużyć racjonalnie i odpowiedzialnie, minimalizując ryzyko kłopotów ze spłatami czy w skrajnym przypadku z wpadnięciem w spiralę zadłużenia.

BIK nie pełni funkcji pośrednika ani nie wskazuje konkretnych ofert bankowych. Narzędzie BIK ma charakter poglądowy, decyzję zawsze podejmuje bank. Warto jednak podkreślić, że jeśli algorytm Analizatora zauważy, że można zwiększyć szanse na otrzymanie kredytu, to zaproponuje opcje i pozwoli ponownie przeliczyć wyniki.

Marzenia są warte przeliczenia

Korzystając z analizatora, można wykonać kilka kalkulacji, żeby upewnić się, na jaki kredyt nas stać i co dla nas będzie bezpieczne. Z analizatora skorzysta bezpłatnie każdy, kto posiada konto w portalu www.bik.pl i raport BIK nie starszy niż siedem dni, w tym użytkownicy rocznych pakietów BIK. Nie ma żadnych limitów na liczbę kalkulacji – można sprawdzić swoje szanse na różne kwoty i różne typy kredytów.

materiał powstał we współpracy z BIK