Współwłaściciele samochodu a ubezpieczenie – ile wynosi składka?

Ubezpieczyciel wylicza cenę za ubezpieczenie OC samochodu, biorąc pod uwagę przeróżne czynniki. Wśród nich znaczenie mają wypracowane zniżki, wiek, miejsce zamieszkania, lata bezszkodowej jazdy, czas posiadania prawa jazdy, stan cywilny i inne. W sytuacji, kiedy auto jest własnością dwóch osób, ubezpieczyciel musi oczywiście wziąć pod uwagę jedną i drugą.

Współwłaściciel sposobem na obniżenie ceny polisy OC

Młody kierowca, który kupuje pierwsze auto i jednocześnie musi zakupić obowiązkowe ubezpieczenie OC, jest dla ubezpieczyciela klientem, który obciążony jest większym ryzykiem. Nie ma on wypracowanych zniżek, prawo jazdy ma zazwyczaj od niedawna i kupuje dosyć stary samochód. W takiej sytuacji musi się liczyć z tym, że ubezpieczenie OC będzie go kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Jest to poważny wydatek, szczególnie że zazwyczaj pierwszym samochodem jest auto wiekowe, którego wartość może być niższa, niż koszt polisy OC.

Ile wynosi składka na OC przy dwóch współwłaścicielach?

Żeby można było mówić o współwłasności, najpierw muszą zostać spełnione pewne wymogi formalne. Mowa tutaj o:

  • umowie sprzedaży samochodu lub umowie darowizny – koniecznie w umowach tych musi się znaleźć informacja, jaki udział we własności samochodu należy do poszczególnych właścicieli;
  • złożeniu w Wydziale Komunikacji wniosku o wprowadzenie zmian w dowodzie rejestracyjnym, w którym musi się pojawić współwłaściciel.

Po dopisaniu współwłaściciela ubezpieczyciel będzie brać pod uwagę obu posiadaczy auta  przy wyliczaniu składki na ubezpieczenie OC. Nie jest tak, że zostaną policzone wyłącznie zniżki jednego ze współwłaścicieli – towarzystwo ubezpieczeniowe weźmie pod uwagę jedną i drugą stronę. Zatem cena polisy będzie się różnić od tej dla początkującego czy doświadczonego kierowcy. Należy zdawać sobie również sprawę z tego, że poza korzyściami, takie działanie ma swoje minusy. Otóż jeśli np. młody kierowca spowoduje zdarzenie drogowe, które jest objęte polisą OC, to obie strony muszą się liczyć ze zwyżkami na polisę.

Użytkownika auta również trzeba zgłosić

Jeśli z auta ma korzystać dany kierowca, a nie jest on współwłaścicielem, to również powinien być on zgłoszony do ubezpieczyciela, ale jako użytkownik. Należy tego szczególnie dopilnować, jeśli tym użytkownikiem jest kierowca niedoświadczony. W takim przypadku należy się jednak liczyć z rekalkulacją składki, gdyż ubezpieczyciel musi wziąć pod uwagę niedoświadczenie tego kierowcy.  Zgłoszenie użytkownika jest wymagane szczególnie, kiedy ubezpieczamy samochód leasingowany bądź taki, który jest własnością banku.

Współwłasność to również obowiązki

To, że auto stanowi własność dwóch osób, wiąże się z tym, że np. obaj będą musieli się podpisywać pod dokumentami takimi, jak np. jego ewentualna umowa sprzedaży. Oczywiście współwłaściciel może zbyć część praw do auta, ale wyłącznie taką, jaka do niego należy. Obaj współwłaściciele otrzymają również wypłatę ewentualnego odszkodowania. Odszkodowanie może zostać wypłacone na jedno konto – o ile to będzie wynikało z deklaracji współwłaścicieli. Np. jeśli ubezpieczyciel otrzyma deklarację od jednej ze stron, to wypłaci środki tylko jej, w części wynikającej z prawa własności.

Ubezpieczenie, a współwłaściciele

W przypadku dwóch właścicieli auta, czy większej ich liczby ubezpieczyciel wyliczy cenę składki OC, biorąc pod uwagę wszystkich współwłaścicieli. Składka ubezpieczeniowa  będzie uzależniona m.in. od wypracowanych przez nich zniżek, wieku i wielu innych czynników. Oferty możesz sprawdzić na https://www.allianzonline.pl/ubezpieczenie-samochodu.html

Mogą Ci się również spodobać

Za brak polisy OC grożą sankcje

Wiosną ubiegłego roku dostałem od ojca prezent w postaci Peugeota 106 z 1998 r. ...

Rekalkulacja składki OC po nabyciu auta. Zawsze?

Wraz z zakupem auta nabyłem niemal całoroczną polisę OC. Zgłosiłem ubezpieczycielowi fakt zakupu w ...

PZU wygrał w rankingu UFG

Aż dziewięciu ubezpieczycieli komunikacyjnych przekazuje niekompletnie i nieterminowe dane do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. UFG ...