Dziura w finansach firmy? Wybierz faktoring i zapomnij o długim czekaniu na przelew

Prowadzisz firmę, która na tle konkurencji wyróżnia się m.in. wystawianiem faktur z odroczonym terminem płatności? Od czasu do czasu zdarza ci się czekać na przelew nawet 60 dni, dlatego obawiasz się o płynność finansową? Zatorów płatniczych da się uniknąć. Sprawdź, jak może w tym pomóc faktoring.

Wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności to standard w wielu branżach. O ile dla strony otrzymującej dokument sprzedażowy jest to korzystne, o tyle dla firmy świadczącej usługi oznacza zamrożenie środków nawet na 30 czy 60 dni. Może to skutkować nawet zachwianiem płynności finansowej. Takiego scenariusza można jednak uniknąć – dzięki faktoringowi.

Jak działa faktoring?

Faktoring to zewnętrzna forma finansowania, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jej istotą jest wykupienie przez firmę faktoringową (zwaną faktorem) należności wynikających z faktur wystawianych z odroczonym terminem płatności. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi czekać nawet kilku miesięcy na wypłatę środków – ma szansę otrzymać je w tym samym dniu, w którym faktura została przekazana faktorowi. Takie rozwiązanie skraca cykl rotacji pieniędzy, z których przedsiębiorca może swobodnie korzystać.

Sposób ubiegania się o tę formę finansowania zależy od wewnętrznej polityki konkretnej firmy faktoringowej. Niektóre z nich, np. Idea Money, do minimum upraszczają proces uzyskania tego typu wsparcia finansowego. Cała procedura sprowadza się do kilku kroków:

 • podpisanie umowy,
 • wprowadzenie kontrahentów i faktur do systemu,
 • wypłaty środków na wskazany rachunek bankowy.

Ile kosztują usługi faktoringowe?

Faktoring jest usługą, która – podobnie jak kredyt czy leasing – wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów. Ich wysokości nie da się jednoznacznie określić, ponieważ zależy ona od rodzaju wybranego produktu, wysokości limitu i prowizji firmy faktoringowej. Istnieje kilka rozwiązań, które można dopasować do swoich potrzeb i możliwości:

 • dzienna prowizja od wartości sfinansowanej faktury (np. przy faktoringu online),
 • stała miesięczna opłata przy faktoringu w abonamencie,
 • miesięczna opłata za przyznany limit faktoringowy.

Aby móc ocenić opłacalność konkretnej opcji, trzeba przeanalizować wszystkie jej wady i zalety oraz stopień w jakim firma korzystać będzie z faktoringu. Może się bowiem okazać, że w wybranym przypadku korzystniejsza będzie opłata abonamentowa, a w innym sfinansowanie pojedynczej faktury przy dziennej prowizji od jej wartości.

Kto może skorzystać z faktoringu?

Wydaje ci się, że faktoring to forma finansowania zarezerwowana wyłącznie dla dużych przedsiębiorstw? Idea Money udowadnia swoją ofertą, że wcale tak nie jest. Usługi skierowane są do szerokiego grona odbiorców – zarówno potężnych korporacji, jak i jednoosobowych działalności gospodarczych.

Warto podkreślić, że w usługach faktoringowych znaczenia nie ma także branża. O tego rodzaju finansowanie mogą ubiegać się przedsiębiorstwa działające m.in. w takich gałęziach jak:

 • transport,
 • budownictwo,
 • HoReCa,
 • handel,
 • usługi,
 • produkcja.

Są to branże, w których wystawianie faktur z odroczoną płatnością jest standardem. Podobnie zresztą jak wydłużony czas oczekiwania na wpłatę od kontrahentów, którzy niekiedy regulują zobowiązania po terminie. Warto przy tym podkreślić, że faktor daje Twoim Klientom często dodatkowe 30 lub 60 dni na spłatę, po terminie płatności określonym na fakturze.

Bez względu na to, w jakiej dziedzinie działasz i jak duża jest twoja firma, faktoring będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli:

 • szukasz alternatywnego sposobu finansowania bieżącej działalności – innej niż kredyt,
 • chcesz zwiększyć swoją konkurencyjność poprzez wystawianie faktur z terminem płatności odroczonym nawet do 60 czy 90 dni,
 • zamierzasz zminimalizować ryzyko utraty płynności finansowej związane z zamrażaniem pieniędzy w fakturach,
 • zależy ci na terminowym regulowaniu własnych zobowiązań wobec kontrahentów.

Dlaczego warto rozważyć usługi faktoringowe?

Faktoring to usługa finansowa, która niesie za sobą wiele korzyści. Decydując się na takie rozwiązanie, możesz oczekiwać:

 • zachowania płynności finansowej – unikasz zatorów płatniczych, ponieważ pieniądze z wystawianych faktur trafiają do ciebie jeszcze w dniu zgłoszenia dokumentu w systemie;
 • zwiększenia wiarygodności – mając pieniądze, możesz wcześniej opłacić swoje zobowiązania wobec kontrahentów;
 • lepszych warunków współpracy z dostawcami – dzięki regulowaniu należności przed czasem możesz liczyć np. na rabaty.

Dodatkowym atutem faktoringu jest to, że nie wpływa on w żaden sposób na zdolność kredytową. Masz zatem szansę ubiegać się o kredyt bankowy, jeśli zajdzie taka potrzeba.

 

 

Mogą Ci się również spodobać

Popyt na faktoring stale rośnie

Po trzech kwartałach 2017 r. firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów zarządzały powierzonymi przez ...

Zabezpieczyć samochód na zimę

Dobre i kompleksowe ubezpieczenie samochodu to dobra inwestycja zwłaszcza zimą, kiedy trudne warunki pogodowe ...

Klauzula rzeczywistego beneficjenta

Wraz z początkiem roku weszły w życie przepisy Ustawy CIT dotyczące podatku u źródła, ...