Inwestowanie w samopoczucie pracownika – to po prostu się opłaca!

Samopoczucie osób zatrudnionych w firmie jest niemal tak samo ważne jak ich kwalifikacje i umiejętności. Dlatego pracodawca powinien pamiętać o działaniach gwarantujących pracownikom zadowolenie.

„Najcenniejszym dobrem są pracownicy” – to sentencja, o której nie powinien zapominać żaden z pracodawców. Inwestując w ich samopoczucie, w sposób pośredni ma się wpływ na obroty firmy. Zadowolony pracownik to ktoś, komu zależy na pracy i kto z pełnym zaangażowaniem podchodzi do powierzonych mu obowiązków. Inwestycja w ludzi tworzących dany zakład pracy zwiększa szansę na przyciągnięcie i zatrzymanie talentów w firmie oraz pozwala na realizację długoterminowej strategii. Oddziałując na nastawienie pracowników, ma się większy wpływ na wartość firmy i jej dalsze losy. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak inwestować w zatrudnianych specjalistów i tym samym wpłynąć na efektywność ich pracy.

Ergonomiczne miejsce pracy

Na ergonomię zwraca uwagę każdy pracodawca, któremu zależy na przestrzeganiu wymogów BHP. Ergonomiczne miejsce pracy to jednak nie tylko efekt spełnienia długiej listy zasad. Ma ono również wpływ na zdrowie fizyczne i stan psychiczny zatrudnionych osób. Ogromny wpływ na samopoczucie pracownika ma zapewnienie mu komfortowych warunków, w których może się realizować. W przypadku specjalistów pracujących za biurkiem w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na krzesło lub fotel. Na komfort użytkowania siedziska ma wpływ możliwość regulacji wysokości i pochylenia oparcia, a także obecność podłokietników. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się krzesło balansujące, które znaleźć można m.in. w ofercie firmy AJ Produkty. Zmniejsza ono ryzyko pojawiania się dolegliwości bólowych kręgosłupa, poprawia postawę, a nawet pomaga ćwiczyć mięśnie brzucha. Firma AJ Produkty ma w swoim katalogu również ergonomiczne biurka z elektryczną regulacją wysokości i zaokrąglonym blatem.

Atmosfera w pracy

W pracy spędzamy dużą część swojego życia, w związku z tym lepiej unikać sytuacji (np. konfliktów interpersonalnych) mających negatywny wpływ na kontakty ze współpracownikami. Miejsce zatrudnienia lepiej kojarzyć z poczuciem wspólnoty niż stresem, zawiścią i niezdrową rywalizacją. Codzienna praca z ludźmi, których się lubi i ceni, ma pozytywny wpływ na nastrój, a to przekłada się na efektywność zatrudnionej osoby. Paraliżująca niechęć do przełożonego i współpracowników, którzy rzucają „kłody pod nogi” sprawia, że zamiast koncentrować się na wykonywaniu obowiązków służbowych, skupiamy się na tym, by przetrwać kolejny dzień i jak najszybciej móc uciec do domu.

O atmosferze w pracy decydują nie tylko pracownicy. Kluczowe znaczenia ma nastawienie pracodawcy. Niestety przełożeni nie zawsze mają tego świadomość. Oszacowano, że aż 32% polskich pracowników twierdzi, że ich pracodawca nie interesuje się zdrowiem psychicznym swoich podwładnych (źródło: http://businessjournal.pl/raport-pracodawcy-interesuje-samopoczucie-pracownikow/).

Odpowiednie wynagrodzenie

Kolejnym z czynników oddziałujących na samopoczucie pracowników jest pensja. Wpływa ona na standard życia i daje poczucie bezpieczeństwa. Trudno sobie wyobrazić, aby niskie zarobki wprawiały w zadowolenie, szczególnie, gdy ma się na utrzymaniu rodzinę. Poza tym, „głodowa” pensja potęguje uczucie bycia niedocenianym, co ma niekorzystny wpływ na morale. Dlatego niezbędne jest zapewnienie pracownikom wynagrodzenia adekwatnego do kwalifikacji i praktycznych umiejętności. Ważną rolę odkrywają również premie, czyli finansowa gratyfikacja za pracę na rzecz firmy.

Siłownia w biurze

Sposobem na dobre samopoczucie pracownika jest wellness w firmie, np. zapewnienie miejsca, w którym można odreagować lub odpocząć. Na takie rozwiązanie stawiają najwięksi ze światowych gigantów, np. Google i Microsoft. Praca po 8–12 godzin na dobę nierzadko jest źródłem stresu, którego kumulowanie może skutkować obniżeniem nastroju bądź problemami zdrowotnymi. Aby uniknąć tego rodzaju konsekwencji, wystarczy przeznaczyć jedno pomieszczeni w budynku firmy na siłownię. Taka strategia nie powinna nikogo dziwić – już dawno temu wykazano, że wysiłek fizyczny intensyfikuje produkcję hormonu szczęścia, dotlenia mózg i działa mobilizująco.

Podsumowując, troska o samopoczucie pracownika powinna być jednym z priorytetowych zadań każdego przełożonego. Jego realizację warto zacząć od zaopatrzenia zatrudnianych specjalistów w odpowiednie krzesła, biurka i wynagrodzenie odpowiadające umiejętnościom. Jako zachęta przydaje się też np. karnet na siłownię.

Materiał Partnera

 

Mogą Ci się również spodobać

Ranking kredytów konsolidacyjnych – co warto wiedzieć?

Konsolidacja pozwala połączyć ze sobą różne kredyty i pożyczki w jedno większe zobowiązanie z ...

Oblicz swoje PPE! Jak prezentują się podatki, ulgi i rozliczenie roczne?

Od tego roku na przyszłą emeryturę możemy odkładać w PPK ze swoim pracodawcą. Do ...

Dwupak. Najtańsze pakiety z łączem 30 MB/s i 3 GB danych w sieci komórkowej kosztują około 50 zł. Za lepsze parametry trzeba zapłacić nieco więcej

Dwupak – gdzie po najtańszy internet domowy z komórką

Sprawdzamy, ile kosztują w Polsce najtańsze tzw. dwupaki, czyli oferty łączące internet stacjonarny i ...