Jak skutecznie pozbyć się długów? 5 kroków w kierunku finansowej wolności

Z długami zmaga się blisko 3 mln Polaków , a liczba ta rośnie z roku na rok. I ty masz problem z uregulowaniem swoich zaległych zobowiązań? Czujesz się bezradny i nie wiesz, jak spłacić długi raz na zawsze? Choć nie stanie się to z dnia na dzień, nawet jeśli wydaje ci się, że sytuacja jest beznadziejna – w rzeczywistości wystarczy wytyczyć sobie drogę, która pozwoli wyjść na finansową prostą. Poznaj 5 kroków, które poprowadzą cię w stronę spokojnego, bezstresowego życia.

Krok 1: Zaakceptuj, że masz problem

Problemy finansowe cię przytłaczają i nie widzisz możliwości ich rozwiązania? Presja i stres mogą być poważnym obciążeniem emocjonalnym. Dlatego nic dziwnego w tym, że wiele osób zadłużonych „chowa problem pod dywan”, wypierając z głowy myśli o ciążących na nich zobowiązaniach. Niestety takie podejście może przynieść ci znacznie więcej problemów niż korzyści. Dług nie zniknie. Z miesiąca na miesiąc będzie wzrastał, podobnie jak ryzyko, że wierzyciel odda sprawę do sądu, a następnie do komornika.

Zacznij więc od przyznania przed sobą, że masz problem z zadłużeniem. To niełatwe. Pamiętaj jednak, że wiele osób, które mierzyło się z podobną, pozornie beznadzieją sytuacją odzyskało w końcu finansową wolność. Powodów, dla których tak się stało, jest wiele – często niezależnych od ciebie. Ale to już ty decydujesz, czy pozwolisz, aby dług rósł, czy zaczniesz zastanawiać się, jak go spłacić raz na zawsze.

Krok 2: Podlicz i usystematyzuj swoje zadłużenie

Wiesz już, że długi to problem, który masz i który możesz rozwiązać. Zanim jednak rzucisz się w wir działań, przygotuj się do nich. Podstawowa sprawa to określenie komu i ile zalegasz. Możesz się tego dowiedzieć:

  1. czytając pisma, które przyszły do ciebie w sprawie długów – najważniejsze są te najbardziej aktualne. W nich znajdziesz informacje dotyczące np. tego, na jakim etapie jest twoja sprawa oraz ile zalegasz;
  2. kontaktując się z wierzycielem / wierzycielami. Pamiętaj jednak, że jeśli od momentu, w którym przekroczyłeś termin spłaty, upłynęło wiele miesięcy, mogło się zdarzyć, że wierzyciel sprzedał twoje zobowiązanie podmiotowi trzeciemu. W rezultacie mogłeś stać się klientem firmy windykacyjnej, np. Ultimo. Jeśli tak wynika z otrzymanej korespondencji – właśnie z tym podmiotem się kontaktuj;
  3. zamawiając raport BIG na swój temat (w każdym z działających BIG-ów możesz go zamówić raz na 6 miesięcy bezpłatnie) lub raport BIK.

Na podstawie uzyskanych informacji podlicz, ile zalegasz i komu. Pamiętaj, że kwota, którą początkowo byłeś winny wierzycielowi, mogła urosnąć z uwagi na odsetki za opóźnienie lub dodatkowe opłaty, które wynikają z zawartej przez ciebie umowy.

Krok 3: Poszukaj codziennych oszczędności

Wiesz już, ile komu zalegasz. Teraz czas policzyć, ile jesteś w stanie miesięcznie spłacać, aby pozbyć się wszystkich ciążących zobowiązań.

  • Określ, jakie są stałe wydatki twojego gospodarstwa domowego – weź pod uwagę opłaty stałe (np. czynsz, prąd, gaz, paliwo, itp.), wydatki „na życie” (żywność, środki czystości, itp.) czy na leki.
  • Oblicz, jakie dochody osiąga twoje gospodarstwo domowe. Zlicz wszystkie źródła zarobków oraz renty i inne świadczenia.
  • Policz, ile zostaje ci po odliczeniu wydatków stałych.
  • Zastanów się, czy w jakiś sposób możesz obniżyć wydatki gospodarstwa domowego. Być może warto na jakiś czas zamienić jazdę samochodem na poruszanie się komunikacją miejską? Może czas zastąpić jedzenie na mieście domowymi, zdrowymi posiłkami? Może opłacasz jakieś abonamenty za usługi, z których nie korzystasz (np. za serwisy VOD)? Gdy zsumujesz drobne oszczędności, być może okaże się, że będziesz w stanie wyjść z długów wcześniej.

Na podstawie wszystkich tych wyliczeń ustal, jaką ratę jesteś w stanie miesięcznie płacić bez ryzyka, że znowu powinie ci się noga. Teraz jesteś gotowy do działania.

Krok 4: Spróbuj rozłożyć dług na raty

Zastanawiasz się, jak spłacić długi, bo wiesz, że nie stać cię, aby zrobić to jednorazowo? To wcale nie jedyna opcja, która przed tobą stoi. Możesz spróbować wynegocjować z wierzycielem lub obsługującą cię firmą windykacyjną rozłożenie długu na raty. Zwłaszcza gdy jesteś klientem firmy windykacyjnej, szanse na polubowne rozwiązanie problemu są ogromne. Skontaktuj się z doradcami i uczciwie porozmawiaj o swojej sytuacji, a otrzymasz korzystną propozycję ugody. Możesz ją zawrzeć także online – w dowolnie wybranym momencie.

Krok 5: Zbuduj poduszkę finansową

Podpisałeś ugodę? Teraz regularnie i terminowo spłacaj zobowiązania, a powoli wyjdziesz na finansową prostą. Pamiętaj jednak, że życie jeszcze niejeden raz może cię zaskoczyć. Dlatego już na etapie spłacania długów warto pomyśleć o zabezpieczeniu siebie i bliskich na przyszłość. Chodzi o zbudowanie tzw. poduszki finansowej, a więc zaoszczędzenie pieniędzy „na czarną godzinę”. Gdy spłacasz długi, nie będziesz raczej w stanie odłożyć dużej sumy. Ale nawet kilkanaście – kilkadziesiąt złotych miesięcznie w dłuższej perspektywie pozwolą zebrać znaczącą kwotę. Dzięki temu, gdy znowu dopadnie cię „finansowy dołek”, poradzisz sobie z nim bez zaciągania kolejnych zobowiązań.

Wychodzenie z długów to wyzwanie. Jeśli jednak odważysz się je podjąć, realnie rozwiążesz swoje problemy finansowe – raz na zawsze.

Materiał Partnera

 

Mogą Ci się również spodobać

Bank, który uzyska wiarygodne informacje o śmierci posiadacza rachunku, blokuje ten rachunek

Testament to mało. Zadbajmy o pieniądze na wypadek śmierci

W trosce o bliskich warto nie tylko spisać testament, ale też zostawić informacje o ...

Jak cięcia stóp wpływają na nasze kredyty

W związku z dramatyczną sytuacją wywołaną pandemią RPP dokonała cięcia stóp procentowych. Sprawdzamy, co ...

Nasze budżety domowe mają się coraz lepiej

Sytuacja finansowa Polaków poprawia się z roku na rok. Jeszcze kilka lat temu połowa ...