Tani prąd dla firm – to możliwe!

Dyskurs publiczny trzech minionych dekad zdawał się krzyczeć: „Załóż firmę! Będziesz panem swojego losu. Będziesz mieć urlop, kiedy tylko zechcesz! Będziesz milionerem!”. Krytycy odpowiadali na to: „Każdy może być prezesem firmy, jeśli tylko stać go na ZUS i pieczątkę”. Rzeczywistość jaka jest, każdy z nas wie. Nie taka prosta, jakby się mogło wydawać. Prowadzenie firmy zawsze wiąże się z dużymi kosztami. Obejmują nie tylko wynagrodzenie pracowników, ale również utrzymanie infrastruktury: opłatę rachunków za internet, zakup sprzętu, media, w tym właśnie prąd elektryczny. I są to opłaty nieuniknione. Płacić trzeba i koniec, bo inaczej cały „organizm” przestanie funkcjonować.

Siedziba firmy – trendy

Coraz więcej mniejszych firm szuka lokalizacji z dala od skupisk biurowców. Co by nie mówić, „paradygmat Manhattanu” należy już chyba do minionej epoki. Oczywiście zdarzają się jeszcze biznesmeni, którzy za dużo naoglądali się „Wilka z Wall Street” i myślą, że nad Wisłą będzie dokładnie tak samo. W każdym razie mniejsze firmy bardzo chętnie przenoszą się z centrów miast, lub innych „dolin biznesowych” do loftów, ale przede wszystkim do willi i budynków na peryferiach. W takich miejscach panuje zupełnie inny klimat.
Advertisement

W tak kameralnej lokalizacji o wiele łatwiej jest nawiązywać relacje, usprawniać i uskuteczniać współprace oraz poprawić sobie samopoczucie. W ten sposób można nie tylko pozyskać lepszą, bardziej kameralną atmosferę, ale także zintensyfikować integrację pracujących ludzi, jednocześnie pozyskując niezależność od dużych deweloperów i najemców. Poza tym warto wspomnieć o jeszcze innym aspekcie. Odosobniony charakter takiego miejsca przywołuje asocjacje z legendarnymi startupami, które zaczynały właśnie w prywatnych lub wynajętych domach, gdzieś na obrzeżach miasta.

Co wchodzi w skład utrzymania siedziby firmy?

Ludzie przebywają w firmie przynajmniej przez osiem godzin dziennie. Nie można się więc spodziewać, by zadowalali się warunkami polowymi. Każdy chce mieć ciepło, zjeść dobry obiad, czy napić się herbaty lub zrobić sobie przerwę kawową, czy skorzystać z porządnej toalety. Oczywiście praca nie składa się z przerw, ale stwarzając ludziom schludne i przyjemne środowisko można spodziewać się, że będą bardziej zadowoleni ergo wpłynie to na ich wyniki w pracy. To wszystko jednak kosztuje. Każdy przedsiębiorca wie ile czynników składa się na ogólne, comiesięczne saldo firmy. Nawet jeśli nie wszyscy inny zdają sobie z tego sprawę. Co na przykład?

  • Woda. Nie tylko ta do gotowania. Czasem trzeba też umyć ręce, czy nawet wziąć prysznic. Czasem trzeba też umyć podłogi.
  • Gaz. Służy nie tylko do ogrzewania, ale również jako element kuchenny. Jeśli takową kuchnię posiadamy.
  • Energia elektryczna. W firmie prąd jest niezbędny.
  • Internet. Dzisiejsze pakiety dla firm są dość korzystne, ale utrzymanie biznesowej sieci, która nie będzie zawodzić, to konkretny wydatek.
  • Utrzymanie czystości. Nie chodzi jedynie o wynajęcie osoby sprzątającej, ale również o środki czystości.
  • Materiały biurowe. Oczywiście poziom materiałów biurowych do rzecz względna. Nie każdy musi podpisywać się piórem Mont Blanc, ale ryzy papieru, tonery do drukarek, długopisy i zszywacze to asortyment niezbędny w każdym biznesie.
  • Klimatyzacja. Przydatna szczególnie latem. Niestety, by działała trzeba ją regularnie konserwować.
  • Prace konserwacyjne w ogrodzie, jeśli takowy się znajduje. Wszak przyjemnie jest wyjść czasem na zewnątrz i wypić aromatyczną kawę.
  • Samochody służbowe. Czasem może być tylko jeden, czasem może być ich cała flota. Ale zawsze będzie to konkretny koszt.
  • …..i wiele, wiele innych elementów.

Tani prąd dla firm – panele fotowoltaiczne

Czy możemy jakkolwiek wpłynąć na powyższe koszty? Prócz rozsądnego gospodarowania zasobami, mamy również wpływ na samą strukturę pozyskiwania niektórych z powyższych czynników. Nie chodzi o samą redukcję faktur, poprzez uczulanie pracowników, by nie przelewali wody czy gasili światło. Choć z pewnością ekologiczna i ekonomiczna świadomość u wszystkich jest bardzo istotnym elementem dobrej współpracy. Możemy na przykład wpłynąć na ceny energii elektrycznej, montując na dachu specjalną konstrukcję fotowoltaiczną. Posiadanie firmy z taką elektrownią z pewnością obniży lub całkowicie zredukuje nasze koszty na polu faktur za energię elektryczną. Dlaczego to takie ważne? Dlatego, że prądu schodzi zwykle w firmie bardzo dużo. Nie chodzi tu o energożerne ekspresy do kawy, ale przede wszystkim o komputery, drukarki, serwery oraz inne elektroniczne przedmioty niezbędne do prac biurowych. Tego nie da się uniknąć.

Na szczęście z pomocą przychodzi nowoczesna technologia w postaci przydomowej elektrowni słonecznej. Rzecz jasna zasadnicza część jej konstrukcji może znajdować się nad domu, czyli na dachu. Tak właśnie najczęściej umiejscawia się tego typu instalacje. Najczęściej, bo również zdarza się to na wolnych częściach działki. Chodzi o to, by miejsce było dobrze naświetlone. Ogniwa fotowoltaiczne łapią energię ze słońca, a inwerter przetwarza je na energię elektryczną. Taką samą, jaka płynie w kontaktach. Oczywiście cała ta konstrukcja podłączona jest do instalacji domowej i w ten sposób uzyskujemy prąd gratis. Jedyny koszt jaki ponosimy to sama instalacja oraz jej konserwacja, ale zwraca się on bardzo szybko. Można to łatwo przekalkulować.

Materiał powstał przy udziale marki Stilo Energy.

Mogą Ci się również spodobać

Księgowa z banku pomaga i mniejszym, i większym firmom

Rachunkom firmowym towarzyszą liczne usługi okołobankowe. Banki oferują nawet pomoc księgową lub prawniczą. Niektóre ...

Przybywa możliwości korzystnego sfinansowania własnego biznesu

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej 2021

Skąd wziąć pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej? Przeglądamy klasyczne i alternatywne metody. Zanim założy ...

Oprocentowanie rachunku oszczędnościowego — jak to działa?

Oprocentowanie to najważniejsze (choć nie jedyne) kryterium wyboru konta oszczędnościowego. W artykule wyjaśnimy, jak ...