Najlepsze konta oszczędnościowe – jak je znaleźć?

Pierwszą myślą jak przychodzi nam, gdy chcemy dobrze ulokować oszczędności są lokaty. Obecnie jednak, coraz trudniej jest znaleźć atrakcyjne oferty, zwłaszcza jeśli szukamy lokat bez konta. Tymczasem warto zwrócić uwagę na produkt podobny, a wielu aspektach nawet lepszy, czyli na konta oszczędnościowe. Najlepsze konta oszczędnościowe pozwalają uzyskać podobne oprocentowanie jak lokaty, a zapewniają znacznie więcej elastyczności. Co warto o nich wiedzieć i jak znaleźć najlepsze konta oszczędnościowe – dowiesz się z tego artykułu.

Ranking kont oszczędnościowych

Szukanie samodzielnie najlepszych kont oszczędnościowych wymaga czasu i niemałego wysiłku. Dlatego jeśli chcesz znaleźć najlepsze oferty, skorzystaj z rankingu kont oszczędnościowych. Bez problemu znajdziesz taki ranking online, np. tutaj – www.wktorymbanku.pl/ranking-kont-oszczednosciowych/.  Z takiego rankingu z jednej strony dowiesz się jakie są obecnie najkorzystniejsze konta. Z drugiej strony, sprawdzisz wygodnie kluczowe warunki dla każdego konta. W chwili obecnej top3 najlepszych kont oszczędnościowych to:

Konto oszczędnościowe w Getin Banku

Konto w Getin Banku jest objęte dwoma promocjami jednocześnie. Po pierwsze, w ramach promocji na nowe środki można uzyskać oprocentowanie 3,0% do 400 tys. zł. na 4 miesiące. Promocja ta jest dość regularnie powtarzana, aczkolwiek jej oprocentowanie systematycznie spada. Jeszcze niedawno było to blisko 4,0%. Po drugie, jeśli aktywnie korzystasz z konta osobistego, możesz uzyskać oprocentowanie 3,5% na aż 12 miesięcy. Niestety limit tej promocji to tylko 10 tys. zł.

Założenie tego konta wymaga także założenia konta osobistego. Jest to dobre konto Proste Zasady, w którym z podstawowych opłat za prowadzenie i korzystanie z karty zwolnisz się wykonując zaledwie jedną transakcję kartą miesięcznie.

Otwarte Konto oszczędnościowe w Credit Agricole

Również 3,0% można uzyskać na koncie oszczędnościowym w Credit Agricole. Oferta ta jest ograniczona do 50 tys. zł i 4 miesięcy. Także wymaga założenia konta osobistego, natomiast można przy okazji uzyskać premię do 300 zł. Najprostszym sposobem będzie skorzystanie z procedury przeniesienia konta oraz spełnienie warunków aktywności (wpływy min. 3000 na konto osobiste przez 3 miesiące). Inne warianty to wykorzystanie zwrotu z opłacanych rachunków lub skorzystanie z programu oszczędzania zaokrągleń CAsaver.

Konto oszczędnościowe w T-mobile Usługi Bankowe

Konto oszczędnościowe w T-mobile Usługi Bankowe to praktycznie już stała oferta podniesienia oprocentowania dla środków do 50 tys. zł do poziomu 3,0%. Czas trwania tej promocji to 3 miesiące. Dodatkowo należy założyć konto Freemium lub Premium. Są to dobre i wygodne konta, które dodatkowo oferują program moneyback. Można w nim wypracować odpowiednio 180 i 300 zł premii. Konta są darmowe w podstawowym zakresie, o ile wykonasz miesięcznie transakcje kartą na 200 zł (Freemium) i 500 zł (Premium).

Najlepsze konto oszczędnościowe, czyli jakie?

Konta oszczędnościowe to produkt bankowy przeznaczony do gromadzenia swoich środków pieniężnych, najlepiej regularnie zbieranych oszczędności. W przeciwieństwie do lokaty, konto oszczędnościowe nie ma ograniczonego terminu zapadalności. Można trzymać na nim środki w nieskończoność (albo przynajmniej dopóki oprocentowanie  jest satysfakcjonujące). Co ważniejsze, jeśli będziesz potrzebować środków wcześniej niż planowałeś/aś możesz je wycofać bez utraty zgromadzonych już odsetek. Większość lokat nie zapewnia takiej elastyczności. Dlatego też konta oszczędnościowe są dobrym narzędziem do oszczędzania długoterminowego, najlepiej regularnego na niesprecyzowany jednocześnie cel. Na co zwrócić uwagę zakładając konto oszczędnościowe?

Oprocentowanie

Zdecydowanie najważniejszym kryterium oceny konta oszczędnościowego jest oczywiście oprocentowanie. Im większe tym lepsze, aczkolwiek warto zwrócić uwagę na jeden istotny aspekt. Praktycznie wszystkie najlepiej oprocentowane konta to oferty promocyjne. Promocje mają zazwyczaj ograniczony czas trwania określony w jeden z dwóch sposobów:

  1. Promocje na określony czas liczony od momentu założenia konta lub pierwszego wpływu. Ten czas to najczęściej 3 lub 4 miesiące. W tym okresie oprocentowanie środków na koncie jest podwyższone, a po jego upływie spada do poziomu podstawowego, który zazwyczaj jest jednak dość niski. Tego typu promocje są obecnie w Getin Banku, Millennium, czy ING.
  2. Podwyższenie oprocentowania do konkretnej daty. W takich promocjach, niezależnie od momentu wpłaty na konto, po prostu w z góry określonej dacie, takiej samej dla wszystkich, oprocentowanie spada do poziomu bazowego. Korzystanie z takich promocji ma sens tylko wtedy, kiedy okres do tej daty jest dość długi, tak aby jak najdłużej cieszyć się wysokimi odsetkami. Takie promocje oferuje częściowo T-mobile Usługi Bankowe (1,5% do końca roku, jeśli będziesz przelewać swoje wynagrodzenie), do niedawna także Santander, a kiedyś również BGŻ Optima.

Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że skoro po 3-4 miesiącach oprocentowanie jest już niezbyt atrakcyjne, to po co wtedy trzymać takie konto? Otóż niektóre promocje (np. te w Getinie i Millennium), skierowane są nie tylko do nowych klientów, ale dotyczą nowych środków na koncie. Oznacza to, że z promocyjnego oprocentowania skorzystasz także jeśli już masz konto oszczędnościowe, ale przejesz na nie kolejne środki. Te „nowe środki” będą pracowały na promocyjnym oprocentowaniu. Nowe środki obliczane są przez porównanie Twoich środków w danym banku do salda na określony w promocji dzień (najczęściej kilka dni przed rozpoczęciem promocji). Takie promocje są regularnie powtarzane na bardzo zbliżonych warunkach, więc przy odrobinie wysiłku można z nich korzystać po kolei.

Limity

Analizując oprocentowanie koniecznie zwróć także uwagę na limit kwotowy. Większość banków ogranicza wysokość środków, które mogą zostać objęte promocyjnym oprocentowaniem. Taki limit to zazwyczaj 100 tys. zł, ale czasami może wynosić też 10 lub 50 tys. zł.

Przelewy

Skoro konto oszczędnościowe zapewnia elastyczność to warto sprawdzić jakie są warunki wyjęcia z niego swoich pieniędzy. Standardem jest jeden darmowy przelew wychodzący miesięcznie. Powyżej tego limitu bank pobierze prowizję i to dość wysoką – od 5 do nawet 20 zł. Niektóre banki starają się uatrakcyjnić swoją ofertę poprzez umożliwienie darmowych przelewów na konto w tym samym banku bez ograniczeń, ale to raczej rzadkość.

Produkty dodatkowe

Konta oszczędnościowe, jako dobry sposób na ulokowanie oszczędności, są często traktowane przez banki jako wędka, na którą mogą złowić klienta. Aby utrzymać go nieco dłużej prawie wszystkie dobre konta oszczędnościowe są oferowane w pakiecie z kontem osobistym. W zasadzie tylko Alior oferuje Konto Mocno Oszczędnościowe, które ma wysokie oprocentowanie, a nie wymaga towarzyszącego konta osobistego. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o kontach osobistych, tutaj znajdziesz pomoc – Jak wybrać najlepsze konto osobiste?

Dodatkowe konto osobiste nie jest to jednak dużym problemem, bo większość kont osobistych będzie darmowa, po spełnieniu warunków aktywności. Ważne tylko, aby sprawdzić jaki dokładnie to warunki i czy je będziesz w stanie spełnić.

Podsumowując, konta oszczędnościowe to dobry sposób na trzymanie swoich oszczędności, jednak, tak jak przy wszystkich produktach bankowych, warto dokładnie sprawdzić jakie są jego warunki. Nie jest to trudne i nie zajmie dużo czasu, a przynajmniej nie złapiesz się „mały druczek”.

Materiał Promocyjny 

Mogą Ci się również spodobać

Renta rodzinna: tak, zasiłek z opieki: nie

Dochody klienta Renta rodzinna czy zasiłek rodzicielski mogą być wliczone do dochodu rodziny starającej ...

Najlepsze lokaty na pół roku. Ranking [Lipiec 2019]

W najnowszym rankingu lokat zakładanych na okres sześciu miesięcy z wkładem równym 10 tys. ...

W płatnościach odroczonych są pewne ograniczenia. Zazwyczaj zamówić można towary, których wartość jest nie niższa niż 100 zł i nie przekracza 2 tys. zł

Jak zrobić zakupy w internecie nie płacąc za nie od razu

Zamawiamy towar, czekamy na dostawę do domu, sprawdzamy, czy produkt spełnia nasze oczekiwania, i ...