Z roku na rok Polacy co raz chętniej wypożyczają samochody

Wypożyczalnie aut działają już nie tylko w dużych miastach. Dostępność tych usług stała się tak powszechna, że Polacy chętnie z nich korzystają. Zazwyczaj robią to z konkretnego powodu. A tych może być wiele.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z dnia dzień 30 czerwca 2018 r. w Polsce zarejestrowanych było  29 656 238 pojazdów różnego typu, w tym największą grupę stanowią samochody osobowe. Szacunkowo ich liczba wynosi ponad 22,5 mln. Ponadto do naszego kraju w minionym roku importowano ponad 1 mln używanych aut z zachodu. W międzyczasie też na drogach przybyło blisko 532 tys. fabrycznie nowych aut (źródło: https://motoryzacja.interia.pl/raporty/raport-polskie-drogi/wiadomosci/news-klamstwa-i-statystyka-ile-aut-jezdzi-po-polsce,nId,2905818#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome). Jak to się ma w takim razie do tego, że Polacy mimo wszystko coraz chętniej jeszcze… wypożyczają samochody?

Auto zastępcze

To jeden z powodów, z jakiego odwiedzają takie wypożyczalnie jak np. ta carfree.pl. W momencie, kiedy prywatne auto zostaje zniszczone lub skasowane w czasie stłuczki czy wypadku drogowego, możemy pod pewnymi warunkami skorzystać z samochodu zastępczego na okres wyremontowania go lub do czasu zakupu nowego. Takie rozwiązania oferują firmy zajmujące się wynajmem krótko i długoterminowym. Wiele osób na co dzień przemieszcza się samochodem między domem a pracą, odwożąc dzieci do przedszkola lub szkoły, robiąc zakupy w marketach. Nie wyobrażają się sobie tym samym, że zostają pozbawione środka lokomocji niezbędnego do swoich prywatnych i służbowych potrzeb.

Auto zastępcze to także rozwiązanie, z którego korzystają Polacy, gdy przydarzy im się awaria samochodu.

Samochód na podróż

Auto to nadal najpopularniejszy środek lokomocji, którym udajemy się na wakacje letnie lub zimowe. Nie tylko najpewniej czujemy się na czterech kółkach, ale także podróż samochodem jest dla nas najbardziej komfortowa. Aby się w nią jednak udać, trzeba mieć sprawny pojazd. Nie zawsze nasze prywatne auto jest w na tyle w dobrej kondycji technicznej, że możemy bez obaw udać się za granicę. Wówczas perspektywa pokonania większych odległości wręcz wymusza konieczność wypożyczenie auta.

Zanim kupię, wypróbuję

Takim mottem kierują się osoby, które również wynajmują samochody z wypożyczalni po to, aby przetestować określony model przed… zakupem. Nie chcą inwestować w niesprawdzony samochód, wydawać często długo odkładane oszczędności, zanim nie będą przekonane, że jest to marka, której szukają. Jazda próbna wynajętym samochodem jest więc doskonałym rozwiązaniem w tej sytuacji.

Dwie osoby – jedno auto

Mimo tego, że w wielu domach jest co najmniej jedno auto, to jednak wraz ze wzrostem ilości pojazdów na drogach, rośnie także liczba kierowców. Jeśli w rodzinie jest kilku, trudno czasami o kompromis w tej kwestii. Są pewne sytuacje, kiedy wręcz koniecznością staje się wynajęcie drugiego samochodu nawet na kilka dni, aby móc funkcjonować na co dzień. Zaglądając np. na stronę carfree.com.pl, można znaleźć oferty krótko czy długoterminowego wypożyczenia różnych modeli.

Dlaczego jeszcze Polacy decydują się na wynajem auta? Coraz częściej korzystają z tej opcji przy okazji wyjazdów w większym gronie na wesela czy inne specjalne okazje. Potrzeba przewiezienie większej liczby osób wiąże się ze znalezieniem odpowiedniej wielkości pojazdu. Z tego powodu nikt nie kupi przecież samochodu wieloosobowego i dlatego wypożycza je.

Polacy coraz chętniej wypożyczają samochody także ze względu na koszty utrzymania własnego auta: ubezpieczenie, paliwo, naprawy, części zamienne, przeglądy. Jeśli nie korzystają z niego zbyt często, to wariant wynajmu może okazać się bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Mają też większą dostępność do tego rodzaju usług, a ich ceny – ze względu na dużą konkurencyjność – są bardziej przystępne niż jeszcze parę lat temu.

 

 

Mogą Ci się również spodobać

Wykorzystanie pieniędzy z PPK

Istnieje kilka sposobów wykorzystania środków zgromadzonych w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Standardowo środki zgromadzone w ...

Bieżący sezon grzewczy tylko na początku obchodził się z nami łagodnie.

Zima podniosła rachunki za ogrzewanie

Rosnące ceny źródeł ciepła oraz znaczny wzrost jego zapotrzebowania sprawił, że rachunek za ogrzewanie ...

Otwarcie nowej szkoły w Warszawie będzie sukcesem czy katastrofą dla stołecznych urzędników?

Niebawem dowiemy się, czy długo oczekiwane otwarcie nowej placówki oświatowej w drugiej największej warszawskiej ...