Monety bulionowe czy numizmaty – co warto kupić?

Monety bulionowe i numizmaty sporo łączy, ale jeszcze więcej dzieli. Co różni te grupy produktów? Które mają wartość kolekcjonerską, a które warto kupić w celach inwestycyjnych?

Monety i numizmaty to dwa podstawowe rodzaje produktów rozróżnianych w numizmatyce. Klasyczna moneta posiada nominał oraz znak emitenta i stanowi pełnoprawny środek płatniczy na określonym terytorium; numizmat jest natomiast produktem czysto kolekcjonerskim i nie wykazuje żadnej z tych cech. Odrębną kategorię tworzą monety bulionowe; są one środkami płatniczymi i zwykle mają zadeklarowaną wartość nominalną, ale jednocześnie nie cieszą się zainteresowaniem kolekcjonerów; monety te nabywają przede wszystkim osoby, chcące zainwestować w fizyczne złoto lub inny kruszec.

Numizmaty, czyli inwestowanie z pasją

Numizmaty to monety i medale mające wartość kolekcjonerską. Inwestowanie w nie wymaga dużej wiedzy, ale daje za to ogromną satysfakcję. Numizmaty pozwalają odkrywać historie stojące za kolejnymi emisjami, zapamiętywać ważne postacie i wydarzenia historyczne, czy obcować z miniaturowymi dziełami sztuki. Wiążą się także z tworzeniem i uzupełnianiem kolekcji, dyskusjami z innymi pasjonatami numizmatyki, czy też możliwością prezentowania zbiorów.

Numizmatyka wymaga od inwestora i kolekcjonera nie tylko sukcesywnego pogłębiania wiedzy, ale również stałego monitorowania trendów i sytuacji na rynkach. By móc dokonywać udanych transakcji numizmatycznych, trzeba dobrze znać rodzaje stempla, surowce wykorzystywane w produkcji numizmatów i wiodące mennice. Należy orientować się też w tym, jak na wartość numizmatu wpływają jego walory artystyczne, rok emisji czy wielkość nakładu, a także, jaki jest popyt na poszczególne serie numizmatyczne. Istotnych kwestii jest tu całkiem sporo, ale tworzenie kolekcji numizmatów może dać satysfakcję nieporównywalną z żadną inną formą inwestowania.

Monety bulionowe – sposób na oszczędzanie w kruszcu

Monety bulionowe nazywane są również monetami lokacyjnymi i monetami inwestycyjnymi. Dzięki nim można dokonać bezpośredniej inwestycji w złoto, srebro lub ewentualnie inny kruszec. W przeciwieństwie do numizmatów, wartość takich monet nie podlega wahaniom spekulacyjnym i jest łatwa w wycenie. Na cenę monety bulionowej wpływa jej masa, a także rodzaj i próba kruszcu użytego do produkcji monety (klasyczna złota moneta bulionowa jest wykonana ze złota próby Au 999,9). Co oczywiste, cena monety lokacyjnej zależy też od giełdowego kursu danego surowca.

Co jeszcze warto wiedzieć?

W medale i monety kolekcjonerskie powinni inwestować przede wszystkim pasjonaci numizmatyki, a także osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z tą dziedziną, ale są gotowe stale rozwijać związaną z nią wiedzę. Monety bulionowe to natomiast propozycja dla inwestorów, którzy chcieliby zarabiać na wzrostach cen złota lub srebra. Warto przy tym podkreślić, że zakup złota fizycznego, czyli sztabek lub właśnie złotych monet bulionowych, uważany jest za jeden z najlepszych sposobów na zabezpieczenie oszczędności przed inflacją; poza tym, złoto stanowi bezpieczną przystań dla kapitału w  okresie zawirowań rynkowych, niestabilnej sytuacji politycznej, czy kryzysu walutowych i gospodarczych.

Niezależnie czy mowa o zakupie numizmatów, czy też monet bulionowych, przed jego dokonaniem warto wejść na stronę: https://www.mennica.com.pl/monety-i-numizmaty i zapoznać się z praktycznym poradami dla inwestorów i kolekcjonerów, przygotowanymi przez specjalistów Mennicy Polskiej. Pod wskazanym adresem można również znaleźć bogatą, opiewająca na ponad 2000 produktów, ofertę numizmatów i monet.25

Mogą Ci się również spodobać

Test na koronawirusa w obliczu podróży zagranicznych

Test na COVID-19. Cena, gdzie zrobić, wyjazd za granicę

Sprawdzamy, który rodzaj testu wykonać, ile kosztuje test na koronawirusa oraz jak do tego ...

Srebrne monety bulionowe

W srebro można inwestować na kilka różnych sposobów. Jednym z tych najlepszych jest zakup ...

Seat Minimo jest jednym z najnowszych projektów mikroaut

Nadchodzi nowa moda. Mikroauta opanują polskie miasta

Po boomie na rowery pożyczane na minuty i e-hulajnogi nadchodzi kolejny – na elektryczne ...