Monety bulionowe i numizmaty sporo łączy, ale jeszcze więcej dzieli. Co różni te grupy produktów? Które mają wartość kolekcjonerską, a które warto kupić w celach inwestycyjnych?
Monety i numizmaty to dwa podstawowe rodzaje produktów rozróżnianych w numizmatyce. Klasyczna moneta posiada nominał oraz znak emitenta i stanowi pełnoprawny środek płatniczy na określonym terytorium; numizmat jest natomiast produktem czysto kolekcjonerskim i nie wykazuje żadnej z tych cech. Odrębną kategorię tworzą monety bulionowe; są one środkami płatniczymi i zwykle mają zadeklarowaną wartość nominalną, ale jednocześnie nie cieszą się zainteresowaniem kolekcjonerów; monety te nabywają przede wszystkim osoby, chcące zainwestować w fizyczne złoto lub inny kruszec.
Numizmaty, czyli inwestowanie z pasją
Numizmaty to monety i medale mające wartość kolekcjonerską. Inwestowanie w nie wymaga dużej wiedzy, ale daje za to ogromną satysfakcję. Numizmaty pozwalają odkrywać historie stojące za kolejnymi emisjami, zapamiętywać ważne postacie i wydarzenia historyczne, czy obcować z miniaturowymi dziełami sztuki. Wiążą się także z tworzeniem i uzupełnianiem kolekcji, dyskusjami z innymi pasjonatami numizmatyki, czy też możliwością prezentowania zbiorów.
Numizmatyka wymaga od inwestora i kolekcjonera nie tylko sukcesywnego pogłębiania wiedzy, ale również stałego monitorowania trendów i sytuacji na rynkach. By móc dokonywać udanych transakcji numizmatycznych, trzeba dobrze znać rodzaje stempla, surowce wykorzystywane w produkcji numizmatów i wiodące mennice. Należy orientować się też w tym, jak na wartość numizmatu wpływają jego walory artystyczne, rok emisji czy wielkość nakładu, a także, jaki jest popyt na poszczególne serie numizmatyczne. Istotnych kwestii jest tu całkiem sporo, ale tworzenie kolekcji numizmatów może dać satysfakcję nieporównywalną z żadną inną formą inwestowania.
Monety bulionowe – sposób na oszczędzanie w kruszcu
Monety bulionowe nazywane są również monetami lokacyjnymi i monetami inwestycyjnymi. Dzięki nim można dokonać bezpośredniej inwestycji w złoto, srebro lub ewentualnie inny kruszec. W przeciwieństwie do numizmatów, wartość takich monet nie podlega wahaniom spekulacyjnym i jest łatwa w wycenie. Na cenę monety bulionowej wpływa jej masa, a także rodzaj i próba kruszcu użytego do produkcji monety (klasyczna złota moneta bulionowa jest wykonana ze złota próby Au 999,9). Co oczywiste, cena monety lokacyjnej zależy też od giełdowego kursu danego surowca.
Co jeszcze warto wiedzieć?
W medale i monety kolekcjonerskie powinni inwestować przede wszystkim pasjonaci numizmatyki, a także osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z tą dziedziną, ale są gotowe stale rozwijać związaną z nią wiedzę. Monety bulionowe to natomiast propozycja dla inwestorów, którzy chcieliby zarabiać na wzrostach cen złota lub srebra. Warto przy tym podkreślić, że zakup złota fizycznego, czyli sztabek lub właśnie złotych monet bulionowych, uważany jest za jeden z najlepszych sposobów na zabezpieczenie oszczędności przed inflacją; poza tym, złoto stanowi bezpieczną przystań dla kapitału w okresie zawirowań rynkowych, niestabilnej sytuacji politycznej, czy kryzysu walutowych i gospodarczych.
Niezależnie czy mowa o zakupie numizmatów, czy też monet bulionowych, przed jego dokonaniem warto wejść na stronę: https://www.mennica.com.pl/monety-i-numizmaty i zapoznać się z praktycznym poradami dla inwestorów i kolekcjonerów, przygotowanymi przez specjalistów Mennicy Polskiej. Pod wskazanym adresem można również znaleźć bogatą, opiewająca na ponad 2000 produktów, ofertę numizmatów i monet.25
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.