Czy leasing konsumencki samochodu się opłaca? Sprawdzamy


Przez długi czas był u nas mało znaną formą finansowania, zdobył jednak popularność na Zachodzie i od tego czasu trend ten można zauważyć także u nas. Jak to zrobić i jakie są jego zalety?

Jeśli nie prowadzisz firmy, a chcesz kupić samochód, nie musisz zaciągać kredytu. Wygodną opcją jest leasing konsumencki przeznaczony dla osób fizycznych. Na czym polega i czy naprawdę się opłaca?

Czym jest leasing konsumencki?

Jest to leasing przeznaczony dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Taka forma finansowania to połączenie kredytu i wynajmu. Inaczej nazywa się go leasingiem osobistym lub prawnym.

Na czym polega? Leasingodawca (zwykle firma leasingowa lub bank) podpisuje z leasingobiorcą (osobą fizyczną) umowę dotyczącą konkretnego przedmiotu, najczęściej samochodu. Leasingobiorca może w jej ramach z owego auta korzystać, płacąc za niego comiesięczne raty. Z czasem może on (choć nie musi) je wykupić za określoną wcześniej cenę.

W ten sposób leasing konsumencki jest alternatywą dla kredytu lub pożyczki. Należy jednak mieć na uwadze, że w tym przypadku konsument nie jest właścicielem przedmiotu, który wziął w leasing, a jedynie ma prawo do jego użytkowania.

Co ciekawe, przez długi czas ta forma finansowania nie cieszyła się zbytnią popularnością ze względu na niejasne i zawiłe przepisy podatkowe, a także na dość tradycyjne w naszym kraju podejście do własności pojazdu. Zmieniło się to dopiero w 2011 roku, gdy podpisano ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych. Od tego czasu leasing konsumencki staje się coraz bardziej popularny.

Jakie są największe zalety leasingu konsumenckiego?

Zalet tej formy finansowania jest wiele. Oto najważniejsze:

  1. Minimum formalności. Taki leasing jest łatwo dostępny, udziela się go szybko na podstawie podstawowych dokumentów (w odróżnieniu od np. kredytu).
  2. Możliwość nabycia przedmiotu leasingu po niższych kosztach. Jeśli bierzemy w leasing samochód, bardzo często finansujący mają możliwość uzyskania zniżek i rabatów od dealerów aut, z którymi stale współpracują.
  3. W ramach umowy leasingu możemy liczyć na dodatkowe usługi takie jak koszty przeglądów auta czy ubezpieczenie wchodzące w comiesięczne raty leasingowe.
  4. Spora elastyczność w wyborze auta czy innego pojazdu – możemy wziąć w leasing samochód całkowicie nowy lub używany.
  5. Leasing konsumencki nie jest zgłoszony w historii kredytowej.
  6. Mamy prawo do wykupu przedmiotu leasingu – czy to zrobimy, czy nie, zależy od nas samych.

Jak wziąć auto w leasing konsumencki?

Firmy leasingowe mogą zastosować uproszczoną lub zwykłą procedurę. W przypadku tej pierwszej zwykle należy okazać kserokopię dowodu osobistego i innego dokumentu ze zdjęciem oraz wniosek o leasing. W zwykłej dokumentów może być nieco więcej, np. dodatkowo aktualne zaświadczenie o zatrudnieniu wnioskodawcy czy zaświadczenie o wysokości osiąganych dochodów.

Wszystkie wytyczne określi dokładnie konkretna firma leasingowa, u której będziemy się starali o leasing. Przykładowo, jeśli zdecydujemy się na PKO Leasing, specjaliści pomogą nam wybrać najkorzystniejszą jego formę, która odpowiada naszym oczekiwaniom. Zostaniemy też poinstruowani, jakie dokumenty powinniśmy złożyć wraz z wnioskiem o leasing.

Czy leasing konsumencki się opłaca?

Konsumenci poszukujący źródła finansowania na zakup auta zwykle stoją przed wyborem: kredyt czy leasing? Porównując obydwa źródła finansowania, można wskazać wiele ułatwień, które niesie ze sobą leasing konsumencki. Po pierwsze jest to szybki sposób finansowania, dużo łatwiej jest dostać zgodę na leasing niż na kredyt. Procedura jest prostsza, a w jego ramach możemy liczyć na korzystne rabaty do producentów i usługi.

Jeśli więc nie przeszkadza nam, że na czas użytkowania (zanim zdecydujemy się na wykup auta) będziemy jeździć pojazdem, który formalnie do nas nie należy, możemy rozważyć właśnie leasing konsumencki.

 

Mogą Ci się również spodobać

Czy Twoje konto bankowe może być całkiem darmowe?

Niewiele potrzeba do tego, by sprawić, że używanie konta bankowego i dołączonej do niej ...

Czy ubezpieczenie OC przedłuża się automatycznie? O czym musimy pamiętać?

Przepisy dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia OC są tak skonstruowane, aby chronić uczestników ruchu drogowego – ...