Masz długi? Zobacz, jak je spłacić w rozsądny sposób!


Masz długi? Jesteś więc jedną z niemal 2,8 mln osób w Polsce, które mierzą się z tym problemem . Dobra wiadomość jest taka, że w sytuacji zadłużenia wcale nie musisz załamywać rąk i czekać na wizytę komornika. Wręcz przeciwnie! Zobacz, jak spłacić długi w rozsądny sposób i pozbyć się ich raz na zawsze. To prostsze niż Ci się wydaje.

Jak pokazuje raport BIK, wzrost zaległości Polaków odrobinę przyhamowuje. Niestety zadłużenie nadal jest poważnym problemem społecznym – zwłaszcza, że łączna kwota nieuregulowanych w terminie płatności przekroczyła 76 mld zł. To oznacza, że na jedną zadłużoną osobę przypada średnio ponad 24 tys. zł niespłaconych zobowiązań[1].

W długi wpaść nietrudno – wystarczy niespodziewana utrata dochodów (całości lub części) czy choroba, aby zobowiązania zaczęły przekraczać możliwości finansowe. Gdy jednak już się tak stało, nadal możesz uchronić się przed wpadnięciem w spiralę kredytową. Wystarczy, że podejdziesz do tego problemu z otwartą głową i zaczniesz działać.

Jak spłacić długi, aby pozbyć się ich raz na zawsze?

Do kwestii spłaty długu warto podejść metodycznie i na spokojnie. Zanim bowiem zaczniesz myśleć o regulowaniu zobowiązań, musisz określić:

  • ile i komu zalegasz – aby to zrobić, przejrzyj korespondencję od wierzycieli i skontaktuj się z nimi bądź, jeśli twój dług został sprzedany podmiotowi trzeciemu – z obsługującą cię firmą windykacyjną;
  • na jakim etapie są sprawy twoich długów – sprawdź, czy sprawa twojego zadłużenia jest jeszcze na etapie windykacji polubownej, czy może została skierowana do sądu. Istnieje również możliwość, że wierzyciel, chcąc odzyskać szybciej należne mu pieniądze, odsprzedał twoje zobowiązanie podmiotowi trzeciemu;
  • jakie są twoje obecne możliwości finansowe i ile jesteś w stanie spłacić – podlicz, jakie są twoje koszty stałe (tj. wydatki na opłaty, leki, żywność, podstawową chemię, kosmetyki, transport itp.) oraz przychody i na tej podstawie określ, jaką miesięcznie sumę możesz bezpiecznie przeznaczyć na spłatę zobowiązania.

Odpowiadając na te proste pytania, ułatwisz sobie kontakt z wierzycielem, a w rezultacie możliwa będzie efektywna spłata zobowiązań.

Uwaga! Pamiętaj, że zaciąganie kredytów na spłatę zadłużenia nie jest rozsądnym rozwiązaniem. Pożyczka na długi oznacza dodatkowe koszty (odsetki prowizja, ubezpieczenie), a przede wszystkim – pogłębienie problemu finansowego. Dlatego lepiej jest poszukać innych, bezpieczniejszych sposobów na pozbycie się zobowiązań.

W niektórych przypadkach może sprawdzić się konsolidacja długów, jednak najbardziej uniwersalną odpowiedzią na pytanie o to, jak spłacić długi, jest ich rozłożenie na raty.

Rozłożenie długu na raty – dlaczego warto?

O rozłożenie długu na raty możesz starać się na polubownym etapie windykacji, a więc wówczas, gdy twoja sprawa nie trafiła jeszcze do sądu i do komornika. Choć może ci się wydawać, że wierzyciel nie będzie skłonny do umożliwienia regulowania zobowiązania w niewielkich ratach, w rzeczywistości jest to rozwiązanie, na które firmy bardzo często przystają.

Największe szanse na to, aby podpisać ugodę z rozłożeniem długu na raty, masz wówczas, gdy stałeś się klientem firmy windykacyjnej, np. takiej jak Ultimo. Warto, ponieważ:

  • regulowanie zobowiązania, nawet w niewysokich ratach (może to być w niektórych przypadkach np. kilkadziesiąt złotych miesięcznie) pozwala uniknąć prawnych konsekwencji zadłużenia – pamiętaj, że sprawa w sądzie i egzekucja komornicza oznaczają nie tylko wiele nieprzyjemnych sytuacji, ale także dodatkowe koszty;
  • krok po kroku zmniejszasz wysokość długu – choć jego spłata może potrwać nawet kilka lat, z każdym miesiącem przybliżasz się do realnej niezależności finansowej;
  • śpisz spokojnie, wiedząc, że twoje finanse są bezpieczne;
  • podpisanie ugody w tej formie jest proste – w wielu przypadkach możesz to zrobić nawet on-line, w kilka minut, bez konieczności bezpośredniego kontaktowania się z wierzycielem czy doradcą firmy windykacyjnej.

Spłata długu i co dalej?

Gdy zaczniesz spłacać zadłużenie w rozsądny sposób, przybliżysz się do wyjścia na finansową prostą. Jednak – nauczony własnym doświadczeniem – wiesz już zapewne, jak łatwo jest utracić ekonomiczną równowagę. Skoro tak, przygotuj się na ewentualne problemy i zawirowania tak, abyś ponownie nie wpadł w pułapkę zadłużenia. Jak to zrobić?

  • Zoptymalizuj domowy budżet – przyjrzyj się wydatkom domowników i zastanów, czy nie jest możliwe ich zmniejszenie. Być może uda się np. ograniczyć koszty związane z jedzeniem na mieście czy zakupem niepotrzebnych produktów? Dzięki temu będzie ci łatwiej zacząć oszczędzać.
  • Zbuduj poduszkę finansową – chodzi o zgromadzenie nieco większej sumy pieniędzy na tzw. „czarną godzinę”. Eksperci podpowiadają, że najbezpieczniej jest zgromadzić przynajmniej równowartość 6-miesięcznych przychodów, aby móc poradzić sobie w nawet podbramkowych sytuacjach.

Pamiętaj: gdy mimo to ponownie doświadczysz problemów finansowych, nie zwlekaj i jak najszybciej skontaktuj się ze swoimi wierzycielami. W ten sposób będzie ci łatwiej wyjść z tarapatów i nie narazisz się na dodatkowe kłopoty związane z zadłużeniem.

[1] https://media.bik.pl/publikacje/read/459894/infodlug-indeks-zaleglych-platnosci-polakow-wrzesien-2019 .

Materiał Partnera

Mogą Ci się również spodobać

Decydując się na świąteczną pożyczkę, musimy dokładnie przeanalizować jej całkowity koszt.

Pożyczka na święta. Jeśli musisz, to gdzie brać

Sprawdzamy ofertę pożyczek gotówkowych na święta. Brać czy nie brać – kredyty na wymarzony ...

Czy pożyczki na dowód są bezpieczne?

Pożyczki, do których zaciągnięcia wystarczy zaledwie dowód osobisty cieszą się dużym zainteresowaniem. Wynika to niewątpliwie ...

Pożyczka od rodziny.  Lepiej wszystko spisać w formie umowy, żeby nie było żadnych wątpliwości. 

Pożyczka od rodziny. Jak spisać umowę i uniknąć podatku

Nawet najlepsze relacje mogą zostać zrujnowane przez pieniądze. Pożyczając od rodziny, lepiej spisać umowę. ...