Dlaczego młodzi Polacy mieszkają z rodzicami?

Już prawie połowa Polaków przed 35 rokiem życia mieszka z rodzicami. Pod tym względem jesteśmy w czołówce Europy. Dlaczego tak się dzieje i co może się zmienić w najbliższych latach? Tego dowiesz się z naszego tekstu.

Popularne niegdyś określenie „bamboccioni” określając dorosłych mężczyzn mieszkających z rodzicami pochodzi z Włoch. Tam, nie tylko ze względu na tradycję rodzinne, ale i z wygody widok 30 czy 40 -letnich kawalerów wciąż żyjących w tych samych domach od dzieciństwa – nie robił na nikim wrażenia. Obecnie, według danych Eurostatu, Polska przegoniła pod tym względem większość europejskich krajów w tym Włochy. Nad Wisłą 46% osób w wieku 25-34 lata ciągle mieszka w razem z rodzicami. Unijna średnia wynosi 32 proc. Średni wiek kiedy młodzi Polacy wyprowadzają się z domów rodzinnych wynosi 28 lat i jest o 2 lata wyższy niż wśród ich europejskich rówieśników. Za nami jest jedynie Malta, Słowacja i Chorwacja. Tam dzieci wyprowadzają się od rodziców jeszcze później. Z drugiej strony, najwcześniej z domu wyprowadzają się młodzi ludzie w krajach skandynawskich (około 22-23 lat). Po okazuje to że ten wskaźnik jest ściśle skorelowany z zamożnością  społeczeństw.

Recepty na brak mieszkań

Częściowym rozwiązaniem problemu było uchwalenie we wrześniu 2017 roku „Ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości”. Wprowadziła ona do polskiego prawa dwa nowe rozwiązania. Pierwszym był najem instytucjonalny, a drugim najem okazjonalny. Zmiany otworzyły drogę do powiększenia rynku wynajmu mieszkań przez osoby prywatne, oraz otworzenia go dla firm pragnących zarabiać wynajmie nieruchomości. Przykładem jest R4R, które oferuje własne lokale, nowo wybudowanych budynkach. Obecnie firma posiada ponad tysiąc mieszkań m.in we Wrocławiu, Łodzi, Krakowie, Poznaniu, w najbliższej przyszłości ma ich być conajmniej 2 razy tyle. To pokazuje, że przychodzi do nas z zachodu moda na wynajmowanie mieszkań. Takie rozwiązanie powinno cieszyć się popularnością szczególnie wśród młodych osób u progu swojej kariery. Kiedy nie wiedzą, gdzie będą mieszkać za kilka lat, barnie kredytu na zakup mieszkania nie zawsze jest rozsądną decyzją.

Ceny rosną, a mieszkań ciągle brakuje

W ciągu ostatnich lat ceny mieszkań w największych miastach w Polsce zaliczały kolejne dwucyfrowe wzrosty. 12%, 15% a nawet 17% więcej za metr mieszkania, w przeciągu roku, nie zniechęciło klientów. Dlaczego? Bo mieszkań ciągle brakuje. Wysoki popyt napędza budownictwo, jednak  nasze zaległości względem powierzchni mieszkaniowej na obywatela, są tak duże, że równanie do naszych zachodnich sąsiadów zajmie nam całe lata. W Polsce na 1000 mieszkańców przypada 371 mieszkań, a w Unii Europejskiej prawie 480. Utrzymując zarówno dynamikę – bardzo obecnie wysoką – wzrostu jaki i ilość powstawania nowych nieruchomość osiągnięcie jej zajmie nam przynajmniej dekadę. Oczywiście jeśli nie będzie w tym czasie spowolnienia gospodarczego, a wszystkie współczynniki utrzymają się na podobnym poziomie.

Wyższe zarobki, droższe mieszkania

Rosnące ceny mieszkań są ściśle powiązane z wyższymi zarobkami w Polsce. Przekładają się one nie tylko na wyższe ceny budowy (bo zarobki budowlańców rosną), ale również na „wysysanie” mieszkań z rynku (bo lepiej zarabiający inwestują w nie gotówkę). W takiej sytuacji, młodych osób, które u progu swojej kariery pracę zaczynają się od niższych stanowisk z mniejszą pensją, po prostu nie stać na kupno mieszkania i wyprowadzkę od rodziców. Rozwiązaniem jest ciągle wynajem. Najlepiej z kimś, aby rachunki nie były zbyt wysokie.

Materiał Partnera

 

Mogą Ci się również spodobać

Jak cięcia stóp wpływają na nasze kredyty

W związku z dramatyczną sytuacją wywołaną pandemią RPP dokonała cięcia stóp procentowych. Sprawdzamy, co ...

Zamiast posiadać samochód wynajmij

Jeszcze do niedawna leasing samochodów dedykowany był wyłącznie klientom biznesowym. Dziś wynajmować auta na ...

Blokada środków na koncie

Każdy, kto trzyma pieniądze na koncie w banku, może uważać, że ma do nich ...