OC w 2020 – sprawdź, jak zmieni się cena polisy!

Kierowcy zastanawiają się, czy ceny polisy OC radykalnie zmienią się w roku 2020. Rok 2019 pod tym względem okresem stabilizacji i niewielkich wahań, jednak kilka przesłanek wskazuje, że niestety wkrótce czekać nas może mała rewolucja, a stawki wzrosną. Jedno jest pewne: niebawem zapłacimy sporo więcej z tytułu ewentualnych kar za brak ważnej polisy OC. Co wskazuje, że ceny w przyszłym roku będą kształtować się na wyższym poziomie? Jak płacić za OC mniej mimo ewentualnych podwyżek?

 

Duża podwyżka kary za brak ważnego OC w 2020!

Niezależnie od tego, ile zapłacimy w przyszłym roku za ubezpieczenie samochodu, głębiej sięgnąć do kieszeni zmuszeni będą kierowcy bez ważnej polisy OC. Przyczyna jest bardzo prosta – jak wiele podobnych stawek, kara za brak ważnego OC jest ściśle powiązana z płacą minimalną, która w roku 2020 po raz kolejny wzrośnie. Najniższe wynagrodzenie będzie od stycznia o 350 zł wyższe i osiągnie poziom 2600 zł brutto.

Ile zapłacą właściciele aut osobowych, którzy nie dopilnują tego obowiązku?

  • brak ważnego OC powyżej 14 dni – dwukrotność pensji minimalnej, czyli 5200 zł
  • brak ważnego OC od 4 do 14 dni – 50% stawki podstawowej, czyli 2600 zł
  • brak ważnego OC do 3 dni – 20% stawki podstawowej, czyli 1040 zł

Zanosi się więc na to, że zaledwie trzydniowa zwłoka w wykupieniu polisy oznaczać będzie karę w wielu wypadkach przekraczającą cenę ubezpieczenia. Warto pamiętać, że zgodnie z zapowiedziami rządu, do 2024 roku pensja minimalna ma wynosić 4000 zł brutto. Oznaczałoby to, że za nieco ponad 4 lata za brak ubezpieczenia OC zapłacimy nawet 8000 zł.

Nowe regulacje prawne obciążą UFG

Ile za ubezpieczenie OC w 2020 roku zapłacą kierowcy wykupujący polisę? Jest to trudne do przewidzenia, ale część ekspertów uważa, że na rychły wzrost cen będą miały wpływ niedawne zmiany w przepisach dotyczących wyczerpywalności sum gwarancyjnych z OC. W niejednym przypadku wyczerpały się sumy gwarancyjne należne osobom poszkodowanym w kolizjach drogowych przed 2006 rokiem. Brak funduszy na wypłatę przysługujących im rent skłonił sejm i senat do przegłosowania zmian, wedle których poszkodowanym przysługiwać będą sumy gwarancyjne określone w obecnych przepisach, gdzie limit wynosi równowartość 5,21 mln euro za jedno zdarzenie.

Koszty te poniesie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który jest z kolei finansowany przez wszystkich działających na polskim rynku ubezpieczycieli. Towarzystwa ubezpieczeniowe przekazują do UFG 1,3% składek OC brutto opłacanych przez właścicieli pojazdów mechanicznych i rolników. Gdyby okazało się, że pieniędzy zabraknie, wystarczy rozporządzenie ministra finansów, aby podnieść wspomnianą opłatę. Nie wiadomo jednak, czy takie rozwiązanie będzie potrzebne i czy nastąpi w 2020 roku, prowadząc do podwyższenia składek OC.

Czy OC w 2020 może znacząco wzrosnąć?

Część ekspertów zauważa, że po dłuższej stabilizacji, w listopadzie i grudniu  średnie ceny polisy OC wzrosły o kilkanaście zł, zwłaszcza w dużych miastach. Za taki stan rzeczy może odpowiadać kilka czynników, w tym inflacja i rosnące koszty pracy, ale także wyższa wartość wypłacanych odszkodowań. Trend wskazuje więc na to, że być może w roku 2020 za OC zapłacimy więcej, choć trudno przewidzieć skalę tego wzrostu.

Jak obniżyć składkę OC kupując polisę przez internet?

Jedno jest pewne – niezależnie od ogólnej tendencji, osoby ubezpieczające swoje pojazdy mogą zadbać o to, by znaleźć najniższą dostępną na rynku polisę OC. Najlepiej szukać jej w sieci. Bardzo pomocnym narzędziem jest kalkulator OC AC, taki jak Kiosk Polis, gdzie swoje oferty prezentują wiodące towarzystwa ubezpieczeniowe. Większa liczba ofert sprawia, że rośnie szansa na wykupienie bardzo korzystnej polisy nawet w przypadku ewentualnego wzrostu średnich stawek. Ponadto, kupowanie ubezpieczeń przez internet jest z reguły tańsze niż tradycyjne formy zakupu. Warto też rozważyć zakup polisy OC w pakiecie z ubezpieczeniem Autocasco, bo to również przekłada się na korzystniejsze stawki.

Materiał Promocyjny

 

Mogą Ci się również spodobać

Ubezpieczyciele radzą, jak ograniczyć podwyżki OC

Można wprowadzić regulacje, które zahamują wzrost cen OC – pisze Polska Izba Ubezpieczeń w ...

Kancelaria może być pomocna w walce z ubezpieczycielem, ale trzeba uważać na niekorzystne zapisy, które może ona zastosować

Uważaj, kto pomaga ci uzyskać odszkodowanie

Chcesz skorzystać z pomocy kancelarii odszkodowawczej? Może się okazać, że na pomocy więcej stracisz, ...

Chorzy turyści płacą więcej za polisę

Cierpiący na choroby przewlekłe powinni wykupić ekstraochronę Pan Marian wyjechał na wakacje do Tajlandii. ...