Oszczędzanie energii elektrycznej – proste sposoby

Ceny energii elektrycznej w Polsce, podobnie jak w całej Unii Europejskiej, systematycznie się podnoszą. Zużycie prądu zaś nieustannie rośnie – używamy wielu urządzeń elektrycznych, z których nie sposób zrezygnować, podobnie jak z oświetlenia. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na obniżenie zużycia prądu i płacenie niższych rachunków. Dowiedz się, jak oszczędzać energię elektryczną. Wystarczy odrobina świadomości dotyczącej zużycia prądu i garść dobrych praktyk.

Wymiana oświetlenia na LED

Mimo obecności elektroniki w naszych domach, wciąż znaczna część docierającego do instalacji prądu zużywana jest na oświetlenie. Dlatego bardzo opłacalna będzie jego wymiana na energooszczędne. Szacuje się, że zamiana jednej tradycyjnej żarówki o mocy 60 W na jej odpowiednik LED o mocy 6 W może przynieść oszczędność w postaci nawet kilkudziesięciu złotych rocznie. A przecież w naszych mieszkaniach i domach mamy znacznie więcej źródeł światła. Chociaż modernizacja całego oświetlenia wiąże się z pewnymi kosztami, to inwestycja, która szybko się zwróci. Pamiętać należy również o oświetleniu zewnętrznym. Dobrym rozwiązaniem są czujniki ruchu, które zapalają światło tylko wtedy, gdy jest potrzebne. Ponadto, warto pamiętać o wyłączeniu światła w pomieszczeniach, w których aktualnie nie przebywamy.

Energooszczędny sprzęt AGD

W wielu domach najwyższy pobór prądu, sięgający nawet 30% generuje lodówka. Jeśli zakładasz jej wymianę w przyszłości, koniecznie wybierz model energooszczędny, najlepiej klasy A+++. Identyczna zasada dotyczy doboru pozostałych sprzętów AGD, przede wszystkim kuchenki, pralki i zmywarki. Jednorazowa wymiana ich wszystkich wiązałaby się ze sporymi kosztami, ale stopniowa modernizacja wyposażenia domu pozwoli Ci zaoszczędzić zużycie prądu, a tym samym obniżyć rachunki.

Dobre praktyki związane z używaniem domowych sprzętów

W kontekście zużycia prądu nie liczy się wyłącznie poziom energooszczędności domowych sprzętów, ale również sposób w jaki ich używamy. Do lodówki nie powinno się wkładać ciepłych potraw, za to warto regularnie ją rozmrażać i czyścić. Urządzenie nie powinno być ustawione w pobliżu źródeł ciepła, na przykład kaloryfera czy kuchenki. Dość istotną rolę odgrywa ekonomiczne korzystanie z pralki, czyli dopiero w momencie, gdy możemy wypełnić ubraniami cały bęben. Z kolei odkurzacz będzie pobierał więcej prądu, jeśli filtr nie zostanie wymieniony w odpowiednim momencie.

Wyłączaj komputery i telewizory, gdy z nich nie korzystasz

Spore zużycie energii generują także nasze komputery, laptopy i telewizory. Te urządzenia powinny być wyłączone, gdy tylko z nich nie korzystamy. Natomiast jeśli przerwy w używaniu laptopa są relatywnie krótkie, sprzęt powinien – dzięki odpowiednim ustawieniom – szybko przechodzić w stan czuwania. Niedobrym zwyczajem w wielu polskich domach jest pozostawianie włączonego telewizora, nawet gdy od dłuższego czasu nikt go nie ogląda.

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej

Ostatni sposób na niższe rachunki za energię elektryczną nie wiąże się z jej zużyciem, ale może przynieść wymierne korzyści. Chodzi o zmianę sprzedawcy energii elektrycznej. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie https://poprostuenergia.pl/. Nie wszyscy konsumenci zdają sobie sprawę, że mają na rynku spory wybór. Do ich dyspozycji są między innymi oferty odznaczające się nie tylko niskimi stawkami za zużycie, ale również niską opłatą handlową i możliwością skorzystania z gwarancji stałej ceny.

Materiał Promocyjny

Mogą Ci się również spodobać

Pieniądze dla bliskich

Sąd może przyznać zadośćuczynienie za krzywdę bliskim poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ...

Szlachetne trunki z szansą na wzrost cen

Wiele wskazuje na to, że zła passa na rynku win inwestycyjnych się kończy. Wszystkie ...

Nowe pakiety dobre nie tylko na lato

Czerwiec przyniósł wysyp nowych propozycji operatorów komórkowych. Najpierw T-Mobile Polska dołożył do swoich abonamentów ...