W których firmach sprawdzi się faktoring? Podpowiadamy!

Kluczem do sukcesu w biznesie jest stały przypływ środków. To właśnie płynność finansowa pozwala firmom rozwinąć skrzydła na starcie, zwiększać zasięgi i zyski. Bez względu na rozmiar i charakter prowadzonej działalności przedsiębiorcy muszą zadbać o finanse, w czym może pomóc im faktoring.

Startujesz z nową firmą i potrzebujesz stabilnego źródła finansowania? Prowadzisz małą firmę i chcesz rozwinąć skrzydła? A może zarządzasz dużym przedsiębiorstwem i zależy ci na utrzymaniu dobrych relacji z kontrahentami oraz na zainwestowaniu zgromadzonego kapitału? Odpowiedzią na bolączki każdego przedsiębiorcy jest faktoring, czyli finansowanie faktur.

Polski Związek Faktorów, zrzeszający firmy udzielające takich usług, wskazuje, że rynek ten cieszy się rosnącym zainteresowaniem[1]. W minionym roku przedsiębiorcy przekazali do sfinansowania faktury, których łączna wartość przekroczyła 281 mld zł. Wówczas z faktoringu skorzystało ponad 18 tys. firm, czyli o ponad tysiąc więcej niż w 2018 roku.

Faktoring dla firm – jak to działa?

Rozwiązanie to sprowadza się do skupowania przez firmę faktoringową (faktora) nieprzeterminowanych faktur sprzedażowych i szybkim wypłaceniu danej firmie (faktorantowi) wynikających z nich kwot. Przedsiębiorcy otrzymują od faktora pieniądze nawet w tym samym dniu, w którym przekazali mu fakturę do sfinansowania. Podmiot korzystający z faktoringu nie musi czekać 30 lub nawet 60 dni, aż kontrahent zapłaci mu za towar czy usługę. Pieniądze ma niemalże od ręki, a faktor sam rozlicza się z jego partnerem biznesowym.

Faktoring na start – sposób na trudne początki

Przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej, muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest zachowanie płynności finansowej, która pomoże im ugruntować pozycję na rynku. Dlaczego powinni postawić na faktoring? Początkujące firmy, które zdecydują się na takie finansowanie, mogą cieszyć się stałym obiegiem pieniędzy i zminimalizować ryzyko powstania zatorów płatniczych w transakcjach. Otrzymane od faktora środki mogą wykorzystać na spłatę innych zobowiązań lub na budowanie kapitału firmy: zakup środków trwałych bądź inwestycje.

Dla firm stawiających pierwsze kroki na rynku poza kapitałem finansowym liczy się także kapitał zaufania. Korzystanie z faktoringu nie tylko przyniesie początkującemu przedsiębiorcy zastrzyk pieniędzy, ale także poprawi jego wizerunek w oczach potencjalnych kontrahentów. Będzie to dla nich sygnał, że mają do czynienia z wypłacalną firmą, której zależy na dobrych stosunkach z partnerami biznesowymi. Faktorant może bowiem proponować kontrahentom korzystne warunki transakcji, godząc się na maksymalne terminy płatności. Faktoring na start pozwala zatem przedsiębiorcom nie tylko sfinansować bieżące wydatki i sukcesywnie zwiększać wartość firmy, ale także zyskać stałych klientów i wizerunek rzetelnego partnera w biznesie.

Finansowanie faktur dla małego biznesu, czyli mikrofaktoring

Działalność gospodarcza niewielkich przedsiębiorstw narażona jest na liczne kłopoty finansowe. Utrzymanie się na rynku może być trudne ze względu na konkurencję w branży czy rosnące koszty pracy. Jak zatem zadbać o płynność finansową w małej firmie bez konieczności podpisywania wielostronicowych umów i z gwarancją zabezpieczenia transakcji? Jeśli prowadzisz niewielki biznes i opierasz działalność na współpracy z jednym lub dwoma kluczowymi nabywcami, możesz skorzystać z mikrofaktoringu. Jakie są korzyści?

Mikrofaktoring może odciążyć małe przedsiębiorstwa i zapewnić im stały przypływ pieniędzy. Takie rozwiązanie nie wiąże się z gąszczem formalności, a faktury można przekazywać faktorowi nawet przez internet – w dowolnym miejscu i czasie. Liczba faktur nie ma znaczenia – mikrofaktoring to gwarancja elastycznych warunków umowy. Szybszy dostęp do środków to dla niewielkich firm szansa na rozwinięcie skrzydeł, ponieważ pieniądze otrzymane od faktora mogą przeznaczyć nie tylko na realizację bieżących zobowiązań, ale także na inwestycje.

Brak pieniędzy na inwestycje? Postaw na faktoring

Długie oczekiwanie na opłatę od kontrahenta często przesądza o dalszym finansowaniu działalności i może być blokadą w podejmowaniu decyzji o ewentualnych inwestycjach. Dzięki faktoringowi przedsiębiorcy nie muszą jednak wstrzymywać się na 30 lub 60 dni z myślą o pomnażaniu pieniędzy. Środki otrzymane od faktora tuż po wystawieniu faktury za wykonaną usługę lub sprzedany towar pozwolą zainwestować w rozwój firmy. Co istotne, faktoring nie wiąże się z obniżeniem zdolności kredytowej. Przeciwnie – korzystanie z tego typu usług to dowód dbałości o płynność finansową przedsiębiorstwa, a nie zadłużanie go.

Biorąc zatem pod uwagę, że utrzymanie płynności finansowej jest gwarancją sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa, faktoring może okazać się nieodłączną częścią prowadzenia biznesu. Odpowiedź na pytanie, w których firmach sprawdzi się takie rozwiązanie, jest prosta: we wszystkich!

[1] Polski Związek Faktorów, Ponad 18 tys. firm w Polsce korzysta z faktoringu, http://faktoring.pl/wp-content/uploads/2020/01/PZF_inf_pr_2019.pdf

Materiał Promocyjny

Mogą Ci się również spodobać

Historia nie tylko kredytowa

Raport BIK to źródło informacji o naszej historii kredytowej dla instytucji finansowych i dla ...

Historia kredytowa coraz lepiej nam znana

O ponad 60 proc. wzrosła wiedza Polaków w zakresie historii kredytowej – to dobra ...

Prezenty z róż wymyślone na nowo!

Róże infinity (wieczne róże): Wieczne kwiaty są eleganckim prezentem i ciekawą dekoracją. Każdy lubi ...