G Suite zmienia się w Google Workspace. Z czym się to wiąże?

To już przesądzone. W styczniu 2021 roku oficjalnie pożegnamy się z nazwą G Suite. Pakiet aplikacji chmurowych i dodatkowych funkcji od Google będzie jednak funkcjonował nadal, tyle że pod nową nazwą: Google Workspace. Zmianie towarzyszy rozwój aplikacji oraz poszerzenie liczby dostępnych pakietów usługi.

Jeśli powiemy, że 2020 rok wymusił na wszystkich mnóstwo zmian, otrzemy się o banał. Jednak musimy to zrobić. To szczególnie ważne w kontekście G Suite i jego ewolucji. Google rozwija swój pakiet i chce, by był on „wszystkim, co potrzebne do wykonania jakiegokolwiek zadania”. Trzeba przyznać, że całkiem nieźle mu to idzie. A masowe przejście na pracę zdalną tylko dodatkowo zdopingowało giganta z Doliny Krzemowej do rozwoju pakietu.

Jak było dotychczas? G Suite stał się przestrzenią, do której przeniosło się bardzo wiele firm, także polskich. Zaletą pakietu jest to, że w jednym miejscu są zarówno aplikacje (takie jak arkusz kalkulacyjny, edytor tekstu, kalendarz, Meet do spotkań online czy Keep do robienia notatek multimedialnych), jak i dysk w chmurze, na którym można przechowywać wszystkie potrzebne dane i wygodnie się nimi wymieniać. Warto podkreślić, że środowisko od Google nie jest hermetyczne – w razie potrzeby dokumentami można się dzielić także z osobami spoza swojej organizacji.

Co nie zmienia się wraz z nadejściem ery Google Workspace?

Wciąż jedną z najbardziej przyciągających funkcjonalności pakietu będzie możliwość podłączenia do Gmaila własnej domeny internetowej. W 2020 roku już ponad 11 mln Polaków korzystało z poczty od Google. Wśród nich jest bardzo wiele firm oraz freelancerów, którym zależy na unikalnych adresach pocztowych.

Gmail w pakiecie Google Workspace będzie jednak funkcjonować z nowym, ulepszonym interfejsem. Skąd ta zmiana? Większość pracowników oraz właścicieli firm zaczyna dzień od sprawdzenia poczty e-mail. Twórcy Google Workspace postanowili więc usprawnić środowisko pracy na poziomie Gmaila tak, aby można było w nim tworzyć odrębne pokoje i współdzielić je z osobami z organizacji lub spoza niej. Pozostając w oknie aplikacji pocztowej, użytkownik będzie mógł wykonać znacznie więcej działań, wliczając w to m.in. przydzielanie zadań. Zwiększy to szybkość i efektywność pracy.

Zmiany dotyczą nie tylko Gmaila. Użytkownicy aplikacji Meet w pakiecie Google mogą już poznać nową funkcjonalność tak zwanych break out rooms. Dzięki nim prowadzący spotkanie może podzielić dużą grupę na mniejsze zespoły, tworzyć osobne dyskusje i przydzielać różne zadania. To nowość, która może zainteresować między innymi prywatne szkoły językowe oraz firmy prowadzące zdalne szkolenia.

Wprowadzenie nowych funkcji potwierdza, że ewolucja zestawu aplikacji to nie tylko odświeżenie „looku”. – Rebranding pakietu Google wiąże się nie tylko ze zmianą wyglądu dobrze znanych ikon, ale pociąga za sobą również wprowadzenie nowych funkcjonalności w narzędziach Google. Już teraz korzystają z nich klienci posiadający G Suite. Nie da się jednak ukryć, że wiążą się one bezpośrednio z transformacją G Suite w Google Workspace. Google w ostatnim czasie zintensyfikował wprowadzanie nowości w swoim pakiecie właśnie z myślą o wstrzeleniu się w moment zmiany jego nazwy i wyglądu – komentuje Jakub Zegar, Specjalista ds. Kluczowych Klientów w home.pl. – Ta zmiana to nie wydmuszka. Chodzi o dostarczenie użytkownikom nowej jakości – dodaje.

Co z dotychczasowymi klientami, którzy korzystają z G Suite? Użytkownicy pakietu w wariancie Basic, Business lub Enterprise nie muszą podejmować żadnych kroków i mogą nadal korzystać z G Suite w biznesie, administracji lub do celów edukacyjnych. Po zakończeniu dotychczasowych subskrypcji klienci posiadający G Suite otrzymają do wyboru więcej pakietów już w ramach Google Workspace –  będą one mocniej personalizowane.

Gdzie zamówić Google Workspace?

Pakiety Google Workspace można zamówić m.in. w home.pl. Firma ma rangę Google Workspace Premier Level Partner. Oznacza to, że pomyślnie przeszła proces autoryzacji – polega on na weryfikacji wysokiego poziomu jakości obsługi klienta, pomocy technicznej oraz zaangażowania podczas wdrożeń biznesowych Google Workspace na polskim rynku.

Wybierając Google Workspace w home.pl, klienci zyskują fakturę w języku polskim, szeroki wybór metod płatności, a także wsparcie techniczne dedykowanych specjalistów. home.pl świadczy także usługi konfiguracji pakietu Google Workspace  i szkolenia wdrożeniowe dla jego użytkowników. Nie są one obowiązkowe, ale często przydają się w większych organizacjach, gdzie niekoniecznie wszyscy pracownicy mieli już do czynienia ze środowiskiem aplikacji Google.

Materiał Promocyjny 

Mogą Ci się również spodobać

Iga Świątek, zwyciężczyni French Open 2020

Iga Świątek z wielką premią i… podatkiem

Sportowy sukces Igi Świątek w French Open to m.in. olbrzymia premia finansowa.  Za zwycięstwo ...

Tarcza 4.0 uzupełnia poprzednie ustawy, rozszerza katalog potencjalnych beneficjentów i wprowadza nowe rozwiązania, które pomogą w utrzymaniu biznesu i miejsc pracy.

Tarcza 4.0. Dokładny przegląd wszystkich form wsparcia

Przedsiębiorcy mogą korzystać z rządowego wsparcia od kilku tygodni. Wątpliwości związanych z często niejasnymi ...

Czym charakteryzują się giełdy kryptowalut?

Waluty kryptograiczne odgrywają coraz większą rolę w światowym systemie finansowym. Kryptowaluty działają zgoła odmiennie ...