Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych — czy warto?

Konsumenci w trudnym położeniu finansowym szukają rozwiązań, które pozwolą im w łatwy sposób wyjść z długów. Niestety niezwykle często nierozsądnie podejmujemy decyzje związane z zaciąganiem coraz to kolejnych zobowiązań. Z tego też powodu narażamy się na jeszcze większe kłopoty finansowe, które pogłębiają naszą spiralę zadłużeń.

Wówczas możemy nie poradzić sobie samodzielnie ze spłatą zaległości, a w wyniku tego nie tylko powiększamy swój dług o wysokie odsetki, ale także zwiększamy ryzyko egzekucji komorniczej. Istnieje jednak sposób na wyjście z problemów, jakim jest kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych. Na czym dokładnie polega taka opcja, gdzie jej szukać i czy warto z niej skorzystać?

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny inaczej nazywany konsolidacją polega na połączeniu kilku zadłużeń w jedno, które cechuje się o wiele atrakcyjniejszymi warunkami. Takie zobowiązanie jest dostępne w niemalże każdej instytucji bankowej, ale nie tylko. Alternatywą dla tradycyjnych kredytów są pożyczki konsolidacyjne w firmach pożyczkowych, które charakteryzują się podobnymi warunkami niż wspomniany kredyt.

Głównym celem kredytu konsolidacyjnego jest pomoc zadłużonym w wyjściu z ciężkiej sytuacji finansowej. Jak to się odbywa? Mianowicie, klient szukający rozwiązania swoich problemów z długami zaciąga nowe zobowiązanie (konsolidację), która umożliwia mu spłatę zaległości w pełnej kwocie, jaka pozostała do uiszczenia. Przykładowo, mamy do spłaty 10 tys. zł.,  z tytułu dwóch kredytów gotówkowych wraz z odsetkami w wysokości 2 tys. zł. Bierzemy kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych opiewający na 12 tys. zł, a pozyskana kwota zostaje przeznaczona na całkowitą spłatę zobowiązania wraz z odsetkami karnymi. Wówczas pozbywamy się długu, a zyskujemy jedno zobowiązanie zamiast kilku. Dodatkowo, nowy kredyt (konsolidacyjny) posiada lepsze warunki niż te, które mieliśmy przy spłacie poprzednich zobowiązań.

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych. Jak dokładnie działa?

Wiemy już, że kredyt konsolidacyjny pozwala nam zyskać nowe — lepsze — warunki kredytowania niż w przypadku spłacania kilku zobowiązań naraz. Jak to możliwe? Konsolidacja posiada kilka głównych celów — spłatę długów i umożliwienie konsumentowi terminowe spłacenie kredytu bez przeszkód. Wówczas konieczne jest zaoferowanie mu takich warunków spłaty, aby zniknęły jego problemy finansowe.

Kredyt konsolidacyjny umożliwia między innymi znaczne zmniejszenie wysokości miesięcznej raty. Jest to z kolei możliwe do osiągnięcia dzięki wydłużeniu okresu spłaty zobowiązania. W związku z tym, im bardziej chcemy zminimalizować ratę, którą będziemy spłacać co miesiąc, tym dłuższy czas kredytowania musimy wybrać. Jest to podstawowy czynnik decydujący o korzyściach, jakie daje kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych.

Przykładowo, obecnie spłacamy dwa kredyty, których łączna kwota miesięczna w ramach raty wynosi 300 zł. Biorąc kredyt konsolidacyjny z dłuższym niż dotychczas czasem spłaty, możemy zyskać np. ratę miesięczną na poziomie 200 zł, zyskując dodatkową gotówkę do budżetu domowego. Dzięki temu pozbywamy się kłopotów finansowych związanych z niemożliwością terminowego uiszczania rat, a także pokrywamy bieżące wydatki bez konieczności zadłużania się w kolejnych firmach.

W czym może pomóc kredyt konsolidacyjny?

Konsolidacja pozwala osobom zadłużonym pozbyć się przykrego obowiązku uiszczania kilku rat w miesiącu, które często musimy przelewać w różnych terminach. Dodatkowo, zamiast paru zobowiązań, mamy do spłaty jedno, które posiada o wiele lepsze warunki niż dotychczas. Płacimy co miesiąc niższą ratę, zyskując środki potrzebne na inne wydatki. Poza tym, taka opcja jest niezwykle pomocna dla osób, które obawiają się egzekucji komorniczej. Jeśli z powodu wysokich długów i wielu odsetek spodziewamy się przejęcia konta przez komornika, możemy zmniejszyć ryzyko postępowania, biorąc właśnie kredyt konsolidacyjny. Jak to możliwe? Środki z nowego zobowiązania (konsolidacji) zostają automatycznie przeznaczone przez bank na spłatę naszych długów. Dzięki temu całkowicie pozbywamy się zadłużenia, w związku z którym miała zostać wszczęta egzekucja. Wówczas usuwane są także negatywne wpisy do rejestrów dłużników, np. KRD, BIG, itp

Czy i kiedy warto brać kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych?

Pozostaje jednak pytanie, kiedy warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny, aby opcja ta przyniosła nam maksymalne korzyści? Konsolidacja okazuje się jednym z najczęściej wybieranych sposobów na poprawę sytuacji finansowej przez dłużników, którzy nie radzą sobie z samodzielną spłatą. Jeśli więc mamy długi, których rat nie dajemy rady uiszczać i powstają z tego powodu liczne zaległości oraz naliczane są odsetki, kredyt konsolidacyjny okazuje się niezwykle opłacalny. Pamiętajmy jednak, że przy wyborze oferty liczy się przede wszystkim zmniejszenie wysokości miesięcznej raty dlatego warto skorzystać z narzędzia takiego jak ranking kredytów gotówkowych na Totalmoney, tylko że z ofertami kredytów konsolidacyjnych. Warto więc zwrócić uwagę na ofertę, która umożliwi nam to w maksymalnym stopniu.

Materiał Promocyjny 

Mogą Ci się również spodobać

Ubezpieczenie na życie – na co zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie na życie jest coraz popularniejsze. Korzystają z niego zarówno pracownicy przystępujący do ubezpieczenia ...

Współpraca jest kluczem do sukcesu

Walka z cyberprzestępczością dla zwiększenia bezpieczeństwa klientów i instytucji finansowych

Łatwość dostępu i szybkość rozwoju nowych technologii wpływają na komfort korzystania z usług finansowych, ...