Zalety audiobooków — sprawdź, dlaczego warto się do nich przekonać!

Audiobooki zyskują coraz większą popularność, jednak wciąż wśród moli książkowych pozostaje szerokie grono sceptyków. Dlaczego warto przełamać schematy i spróbować przekonać się do audiobooków? Sprawdź!

Każdy, kto lubi czytać książki, chciałby, aby ulubione powieści towarzyszyły mu jak najczęściej. Niestety w natłoku codziennych obowiązków czasem trudno znaleźć chwilę, by skupić się na lekturze — a lista tytułów do przeczytania rośnie bez ustanku! Z pomocą przychodzą audiobooki, czyli nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książki czytany przez profesjonalnego lektora. Czasem twórcy audiobooków idą o krok dalej i tworzą słuchowiska, w których usłyszymy różnych lektorów wcielających się w poszczególne postacie, a także dźwięki tła. Audiobooki nadają historiom głębi, ponieważ lektor odwzorowuje emocje bohaterów i samą barwą głosu nadaje powieściom nowy wymiar.  Popularność audiobooków rośnie w zawrotnym tempie, ponieważ coraz więcej osób zauważa, jak doskonale ten format wpisuje się we współczesną, zabieganą codzienność. Dlaczego warto sięgać po audiobooki?

Dostępne zawsze i wszędzie

Niektórzy narzekają (lub z góry zakładają), że nie są w stanie skupić się na czytanym przez lektora tekście, a przesłuchana książka „to nie to samo”, co przeczytana. Tymczasem większość osób bardzo szybko przestawia się na ten sposób odbioru — wystarczą dobre chęci i próbowanie. Na początek warto wybierać proste historie, np. lekkie powieści obyczajowe, przy których — nawet jeśli umknie nam jedno lub dwa zdania — zrozumiemy sens historii. Warto też poszukać lektora, którego sposób czytania nam odpowiada — wśród cieszących się dużą popularnością są np. Wojciech Masiak, Krzysztof Gosztyła oraz Krystyna Czubówna.

Ogromną zaletą audiobooków jest fakt, że możemy z nich korzystać już kilka chwil po zakupie — bez oczekiwania na kuriera, bez odwiedzania paczkomatu. Formaty cyfrowe są w naszym zasięgu 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu — w każdej chwili możemy sięgnąć po ciekawą historię lub tytuł, który nas zaintryguje! Na dodatek wystarczy mieć pod ręką telefon i słuchawki, by móc przesłuchać kolejny rozdział powieści. Dzięki temu książki zawsze są na wyciągnięcie ręki. Posiadacze niewielkich mieszkań oraz studenci wynajmujący pokój w innym mieście z pewnością docenią fakt, że audiobooki, w przeciwieństwie do książek, nie zajmują przestrzeni. To także duże udogodnienie w podróży!

Towarzystwo Twoich ulubionych historii w każdej sytuacji

Audiobooki, które można kupić np. w księgarni TaniaKsiazka.pl, to rewelacyjne „umilacze czasu”, które możesz wykorzystać w różnych sytuacjach. Ich miłośnicy przekonują, że mogą przesłuchać kolejne książki podczas jazdy samochodem lub komunikacją miejską, czekania w kolejce w sklepie lub do lekarza, w trakcie spacerów z psem, gotowania obiadu czy sprzątania mieszkania. Są także doskonałym sposobem na wyciszenie się przed snem lub wypoczynek na tarasie.

Gdy zaczynamy słuchać audiobooków, zdajemy sobie sprawę, jak często w naszym życiu pojawiają się momenty, które można wykorzystać bardziej produktywnie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by podczas przygotowywania śniadania włączyć audiobooka, z którego zaczerpniemy specjalistyczną wiedzę na temat naszej branży, a przed snem posłuchać audiobooka powieści obyczajowej lub kryminału. Możemy nawet uczyć się języków obcych w trakcie spaceru lub porannej kawy!

Do słuchania audiobooków warto zachęcić także dzieci. Najmłodsi z entuzjazmem poznają bajki czytane przez lektorów, które stanowią doskonałą alternatywę dla smartfona lub telewizora i pobudzają wyobraźnię dziecka, a przy tym przekazują ważne wartości. Uczniowie doceniają audiobooki z lekturami szkolnymi, dzięki którym łatwiej jest im przebrnąć przez trudne pozycje, a na dodatek mogą odsłuchać je np. w drodze do szkoły.

Wytchnienie dla oczu

Większość z nas spędza przed ekranami przynajmniej kilka godzin dziennie — praca przed komputerem, wypoczynek przed telewizorem, kilka chwil spędzonych na przeglądaniu social mediów w smartfonie… Niestety dla naszego wzroku jest to duży wysiłek. Audiobooki pozwalają cieszyć się książkami, a równocześnie dają możliwość odciążenia oczu. Dla osób, które borykają się z dużymi wadami wzroku lub tych, które spędzają przed komputerem nawet kilkanaście godzin dziennie, jest to znakomita odmiana, która sprawia, że nie muszą rezygnować z ulubionej formy wypoczynku.

Choć jeszcze kilkanaście lat temu mało kto słuchał audiobooków, dziś ten format podbija serca coraz większego grona moli książkowych. Niezwykle szeroka oferta księgarń internetowych daje nam dostęp do setek tytułów z ulubionego gatunku, a atrakcyjne ceny sprawiają, że kolejni miłośnicy literatury przekonują się do tej formy poznawania ulubionych historii. Spróbujesz?

Materiał Promocyjny

Mogą Ci się również spodobać

Szkody zimowe

Czy naprawdę nadchodzi bestia ze wschodu? Alarmistyczne prognozy, które mówiły o nadchodzących z Rosji ...

Wyjeżdżasz na wakacje? Nie martw się o swój dom

Dobre ubezpieczenie nieruchomości to podstawa. Warto o nim pomyśleć zwłaszcza przed wyjazdem na wakacje, ...

Marek Wojciechowski

Na co zwrócić uwagę, ubezpieczając dom czy mieszkanie

Warto sprawdzić, czy wybór naszego ubezpieczenia odpowiada naszym potrzebom i oczekiwaniom. Materiał powstał we ...