Zakup ubezpieczenia na życie powinien być możliwy w każdym wieku. Przez wiele lat najbardziej dyskryminowaną grupą wiekową była grupa w wieku emerytalnym. Dzisiaj jednak seniorzy mogą już kupować ubezpieczenie na życie.

Różnice w ubezpieczeniu na życie dla seniorów, a pozostałych grup wiekowych są jednak całkiem spore i warto o nich wiedzieć. Sprawdźmy zatem, jakie są zasady polisy na życie dla osób starszych, jakie są górne granice wiekowe i czy warto inwestować w taką ochronę.

Ubezpieczenie na życie dla seniorów – na czym polega?

Polisa na życie dla osób w wieku emerytalnym to trochę inny produkt niż dotyczy on pozostałych grup wiekowych. Jest to przede wszystkim produkt, który ma zabezpieczyć bliskich na wypadek śmierci ubezpieczonego.

Sumy ubezpieczenia w przypadku takiej polisy są niższe niż pozostałe oferty. Najczęściej oferowane są sumy w wysokości kilku tysięcy, które bliskim pomogą pokryć koszty związane z pochówkiem ubezpieczonego lub spłatę jego zadłużeń. Wysoka suma ubezpieczenia będzie generowała wysokie składki.

Część ofert, o czym warto wspomnieć, pomimo wieku nie wymaga wypełniania ankiet medycznych. Informacje o stanie zdrowia możemy dzięki temu zatrzymać dla siebie. Ma to jednak wpływ na oferowaną sumę ubezpieczenia i w przypadku takich polis będzie ona niższa.

Ubezpieczyć się możemy maksymalnie do 86 roku życia, choć część ofert dotyczy ubezpieczeń dożywotnich, co oznacza, że ochronę nabywamy do końca swoich dni, za to składki opłacamy tylko do ustalonego momentu. Świadczenie w ramach takiej polisy będzie wypłacane po śmierci osoby ubezpieczonej.

Wiek seniora ma znaczenie na dostępność polisy

Przy zakupie indywidualnego ubezpieczenia na życie, wiek ma ogromne znaczenie. Każdy kolejny rok naszego życia zwiększa ryzyko zachorowania oraz śmierci. Firmy ubezpieczeniowe dobrze o tym wiedzą, przez co podnoszą cenę składki ubezpieczeniowej.

W przykładowej polisie bezterminowej oferowanej przez zyciedirect.pl różnice w cenach są wyraźnie zauważalne dla określonego wieku ubezpieczonego i określonej sumy ubezpieczenia:

  • 196 zł miesięcznie zapłaci 50-latek za polisę na sumę ubezpieczenie 50 000 zł;
  • 247 zł miesięcznie zapłaci 60-latek za polisę na sumę ubezpieczenie 40 000 zł;
  • 316 zł miesięcznie zapłaci 70-latek za polisę na sumę ubezpieczenie 30 000 zł;
  • 412 zł miesięcznie zapłaci 80-latek za polisę na sumę ubezpieczenie 20 000 zł;
  • 445 zł miesięcznie zapłaci 85-latek za polisę na sumę ubezpieczenie 15 000 zł;

To pokazuje, że metodą na płacenie składki będącej wciąż w zasięgu możliwości finansowych jest systematyczne obniżanie sumy ubezpieczenia.

Inną cenę zapłaci więc osoba, która ma 30, 40 czy 50 lat. Osoby w wieku emerytalnym mają zatem zdecydowanie niższy wybór ubezpieczeniowy niż pozostali. Proporcję składek ubezpieczeniowych łatwiej będzie policzyć z pomocą symulacji kalkulatora ubezpieczeń na życie, jak np. https://rankomat.pl/ubezpieczenia-na-zycie/kalkulator. W oparciu o nasz wiek oraz preferowaną sumę ubezpieczenia – kalkulator policzy, jak wysoką składkę zapłacimy.

Zakres ochrony – jaki wybór dla seniora?

W klasycznej polisie na życie podstawą jest zgon ubezpieczonego, natomiast rozszerzeniami kilka przydatnych zdarzeń, jak uraz ciała (NNW), poważne zachorowanie, trwałe inwalidztwo, wypadek przy pracy, leczenie szpitalne, rehabilitacja, operacja chirurgiczna czy medyczne assistance

Ubezpieczenie na życie dla osób starszych będzie oferować znacznie węższy zakres ochrony. Jest to spowodowane dużym ryzykiem zachorowania oraz śmierci. Nie oznacza to jednak, że umowy dodatkowe są dla seniorów w ogóle wykluczone. Taką ochronę można nabyć, jednak koszt składki będzie wyższy.

Możemy wybrać ochronę dotyczącą wypadków, zdiagnozowania poważnej choroby czy pobytu w szpitalu. Ryzyko zawału serca czy udaru mózgu rośnie, podobnie jak zdiagnozowanie choroby nowotworowej. Warto pamiętać, że choroby układu krążenia są najczęściej występującą przyczyną zgonów w naszym kraju.

W polisę na życie zawsze warto inwestować

Bez względu na to, ile mamy lat – warto zainwestować swoje środki w ubezpieczenie na życie, chociażby z troski o najbliższe osoby.

Zastanówmy się zatem, czy nasze dzieci oraz wnuki nie odziedziczą po nas jakiegoś zadłużenia, zobowiązania finansowego czy wysokich kosztów pochówku. Taka analiza znacznie ułatwi nam podjęcie decyzji o zakupie ubezpieczenia.

Nie wiemy również tego, jakiego wieku dożyjemy, jakie choroby zagrażają naszemu życiu oraz czy nie przytrafią nam się jeszcze kontuzje czy pobyt w szpitalu. Zawsze warto wcześniej się zabezpieczyć na możliwość wystąpienia tych okoliczności.

Porównanie ułatwi nam podjęcie decyzji

Przy zakupie polisy na życie dla emerytów – kluczowe jest porównanie ofert. Pozwoli to zaoszczędzić i uniknąć zbyt pochopnej, a nieopłacalnej oferty.

Możemy więc skorzystać z pomocy zarówno wspomnianego wcześniej kalkulatora, ale również rankingu ubezpieczeniowego czy pomocnych poradników, jak https://rankomat.pl/zycie/ubezpieczenie-na-zycie-dla-seniora-sprawdz-oferty.

Dzięki temu poznamy więcej dostępnych ofert oraz porównamy je w zakresie cen i możliwości. To ważne, ponieważ wybór ubezpieczeń w wieku emerytalnych coraz bardziej ulega zmianom.

Przykładowe dostępne oferty dla seniorów to:

  • TU Allianz ma w ofercie Plan na dziś i jutro. Umowę z ubezpieczycielem można zawrzeć w przedziale wiekowym od 18 do 71 lat na 5 lat.
  • 4Life Direct od Red Sands Life Assurance Company. Ubezpieczenie skierowane jest do osób między 40 a 85 rokiem życia. Dostępne są dwa warianty: indywidualny: z jednym ubezpieczonym lub ze współmałżonkiem ubezpieczonego: jako drugim ubezpieczonym.
  • TU MetLife proponuje polisę START55. Wiek minimalny, w jakim można przystąpić do zakupu ubezpieczenia, jak sama nazwa produktu wskazuje to 55 lat. Dożywotnia umowa dotyczy osób między 55 a 76 rokiem życia. Składkę można opłacać w systemie rocznym, półrocznym, kwartalnym lub miesięcznym.
  • W TU Europa dostępna jest polisa zyciedirect.pl. Polisę kupić można dla 1 lub 2 osób. W momencie podpisywania umowy osoba ubezpieczona musi mieć co najmniej 18 lat, ale nie więcej niż 86 lat.

Jak widać – produktów ochronnych dla seniorów jest całkiem sporo, zatem osoby w wieku emerytalnym mogą porównywać oferty i wybrać rozwiązanie najbardziej dogodne dla siebie. Dzięki temu można uzyskać ochronę na wypadek trudnych sytuacji życiowych, jak i zabezpieczyć finansowo bliskich.

Materiał Partnera